Trwa ładowanie...

Parcie w klęku z pomocą osoby towarzyszącej

Avatar placeholder
01.10.2020 12:33
Parcie w klęku z pomocą osoby towarzyszącej
Parcie w klęku z pomocą osoby towarzyszącej

Parcie w klęku z pomocą osoby towarzyszącej to wertykalna pozycja porodowa, stosowana przez kobiety rodzące w drugim okresie porodu, w tzw. aktywnej fazie porodu. Taka pozycja porodowa może być poprzedzona klęczeniem na łóżku porodowym, które jest pozycją pomocniczą w fazie przejścia. Obecność osoby towarzyszącej pomaga fizycznie i psychicznie uporać się kobiecie rodzącej z porodem. Takie metody porodu pozwalają na uczestniczenie partnera w przyjściu na świat dziecka.

spis treści

1. Jak wygląda parcie w klęku z pomocą osoby towarzyszącej?

Taka wertykalna pozycja porodowaodbywa się na łóżku porodowym. Jest to pozycja, która wykonywana jest już w drugim okresie porodu, a więc w aktywnej fazie porodu. Kobieta rodząca klęczy z szeroko rozstawionymi nogami. Osoba towarzysząca – może być partner, osoba z rodziny lub położna, staje przed kobietą rodząca przy łóżku.

Kobieta rodząca opiera się łokciami i rękami o szyję i ramiona osoby towarzyszącej. Głowę może położyć na klatce piersiowej partnera. Następnie kobieta obniża pośladki i lekko wypina je do tyłu.

Taka pozycja porodowa jest korzystna dla kobiety, ponieważ mniejszy jest wtedy nacisk główki dziecka na krocze kobiety, co powoduje, że zmniejszone jest ryzyko jego pęknięcia. Lekarz także nie musi go nacinać. Położna może bezpośrednio zobaczyć w takiej pozycji porodowej jak obniża się główka dziecka. Dzięki pomocy osoby towarzyszącej kobieta rodząca nie tylko ma ułatwiony proces rodzenia dziecka, ale także zwiększa się jej komfort psychiczny, ze względu na odczuwanie bliskiego kontaktu z partnerem czy inna osobą towarzyszącą.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Pozycje porodowe, które odbywają się z pomocą osób towarzyszących dają pewne poczucie bezpieczeństwa i wsparcia rodzącej kobiecie od bliskiej jej osoby. Między skurczami kobieta potrzebuje czasami rozluźnienia, dlatego też wtedy partner może przestać podpierać kobietę, która kładzie się przodem na łóżko porodowe.

2. Zalety parcia w klęku z pomocą osoby towarzyszącej

Parcie w klęku z pomocą osoby towarzyszącej nie tylko jest ważne ze względu na lepsze samopoczucie kobiety w trakcie porodu, spowodowane bezpośrednim kontaktem z drugą osobą, ale także ma wiele innych zalet dla kobiety rodzącej. Ze względu na to, że jest to pozycja wertykalna, dużo mniejsze jest prawdopodobieństwo pęknięcia krocza podczas porodu.

Oprócz tego, w porównaniu z tradycyjną pozycją porodową „na wznak”, łożysko jest bardziej ukrwione, a dziecko lepiej dotlenione, co zmniejsza ryzyko wystąpienia komplikacji związanych z niedotlenieniem dziecka. Czas porodu także ulega skróceniu. Kanał rodny zmniejsza swoją długość, a zwiększa szerokość, co pozwala na szybsze wypychanie dziecka. Szybsza akcja porodowa związana jest także z łatwiejszym w tej pozycji oddychaniem przez kobietę rodząca. Nie dość, że zwiększa siłę skurczu, to zmniejsza także ból porodowy.

Taka pozycja porodowa zalecana jest oraz wybierana najczęściej spontanicznie przez kobiety, gdy poród następuje szybko. Po urodzeniu dziecka położna kładzie noworodka pomiędzy rodzicami, przy udach matki.

Następny artykuł: Parcie w poziomym klęku
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze