Trwa ładowanie...

Parcie w kucki

Avatar placeholder
24.05.2014 11:30
Parcie w kucki
Parcie w kucki

Parcie w kucki to porodowa pozycja wertykalna wykorzystana w drugim okresie porodu. W tej pozycji porodowej kobieta w ciąży musi odpowiednio oddychać przeponą, co ułatwi wypychanie dziecka (tzw. parcie). Ta pozycja do porodu może być wykonywana w różny sposób, z pomocą różnych przyrządów, np. drabinki, umywalki, parapetu czy brzegu łóżka. Pozycja kuczna to zarazem najbardziej fizjologiczna i najbardziej efektywna pozycja porodowa. Może być zastosowana, gdy kobieta decyduje się na poród w domu.

1. Na czym polega parcie w kucki?

Kobieta rodząca staje przed specjalną drabinką, po czym kuca przed nią w lekkim rozkroku. Stopy powinny być mocno przytwierdzone do podłogi, ponieważ na nich będzie opierał się cały ciężar ciała. Następnie wyciąga prosto ramiona przed siebie i chwyta za drążek drabinki. Drabinka pozwala na utrzymanie równowagi przez kobietę rodzącą, a także rozluźnienie górnych części ciała. Zaleca się, aby po każdym skurczu kobieta wstała, w celu rozprostowania nóg. Taka pozycja porodowa jest najbardziej efektywną oraz najbardziej fizjologiczną pozycją do porodu. Dzięki niej kanał rodny skraca się oraz rozszerza praktycznie o jedną trzecią swojej objętości. Co za tym idzie skraca się cały czas trwania akcji porodowej. Główka dziecka szybciej obniża się i układa w kanale rodnym. Podczas bardziej efektywnych, dynamicznych skurczach szyjki macicy, krocze pozostaje bardziej rozluźnione. W celu zwiększenia intensywności wypychania dziecka kobieta rodząca może pochylić się lekko do przodu i napiąć mięśnie brzucha.

Parcie w kucki może odbywać się nie tylko przy drabinkach, ale także można wykorzystać do tego np. umywalkę, wysokie łóżko czy parapet. Taka porodowa pozycja wertykalna pozwala także położnej na obserwowaniu napinania się krocza za pomocą lusterka położonego przed kobietą rodzącą. Czasami położna obserwuje je bezpośrednio bez użycia lusterka.

2. Zalety pozycji kucznej

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Parcie w pozycji kucznej ma wiele zalet. Najważniejszym jest skrócenie czasu porodu. W takiej pozycji wertykalnej kości miednicy są bardziej rozciągnięte, co pozwala na efektywniejsze wypieranie główki dziecka z kanału rodnego, zarówno przez intensywne skurcze macicy, jak i wypychające ruchy przepony, tzw. parcie. Do tej pozycji porodowej musi być jednak już odpowiednio rozwarta szyjka macicy. Poród w takiej pozycji zmniejsza ryzyko pęknięcia krocza, ze względu na to, iż przy takim ułożeniu ciała kobiety podczas intensywnych skurczów krocze nie jest bardzo silnie napięte. Taka pozycja może być wykorzystana także podczas porodu w warunkach domowych, na co coraz częściej decydują się kobiety w dzisiejszych czasach.

Pozycja kuczna pozwala także na lepsze ukrwienie łożyska i dotlenienie dziecka, gdyż w porównaniu z tradycyjną pozycją porodową, nie jest uciskana aorta zstępująca i żyła główna wewnętrzna. Ułatwione oddychanie przy pozycji w kucki zmniejsza ból występujący w przebiegu porodu, ponieważ łatwiej jest dostosować rytm oddechu do pojawiających się skurczów. Prawidłowe oddychanie podczas porodu, nie dość, że odpowiednio dotlenia dziecko, to zapobiega zatrzymywaniu się powietrza w policzkach, co z kolei skutkuje brakiem pękania naczynek na skórze twarzy oraz w gałkach ocznych.

Następny artykuł: Parcie w kucki na łóżku porodowym
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze