Trwa ładowanie...

Jak wygląda poród w domu?

Avatar placeholder
Anna Szozda 01.10.2020 11:47
Jak wygląda poród w domu?
Jak wygląda poród w domu? (Zdjęcie dziecka / Shutterstock)

Jak wygląda poród w domu? Taki poród zależy od potrzeb i preferencji rodzącej. Poród naturalny w domowym zaciszu może być spokojniejszy, niż ten w szpitalu. Opieka zaufanej położnej pozwala rodzącej kobiecie na przeżywanie porodu bez nadmiernych obaw. Ważne jest, aby dobrze się przygotować na wszelkie ewentualności, zaopatrzyć się w potrzebne rzeczy, ustalić plan działania. Trzeba liczyć się z ewentualnością, że będzie konieczność jechania do szpitala, jeśli pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy. Przygotujmy więc sobie torbę do szpitala i możliwość transportu.

spis treści
Poród w warunkach domowych
Poród w warunkach domowych [3 zdjęcia]

Wraz z wejściem w życie rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia z dnia 23 września 2010 r. o standardach

zobacz galerię

1. Jak przygotować się do porodu w domu?

Poród w domu wymaga kilku przygotowań, ale przede wszystkim musi być w pełni przemyślany. Trzeba przeanalizować wszystkie wady i zalety porodu w domu. To decyzja nie tylko matki, ale także ojca dziecka. Nikt nie może być do niej zmuszany.

Zobacz film: "Jakie są przyczyny przedwczesnego porodu?"

Matka, która czuje się najbezpieczniej właśnie we własnym mieszkaniu, nie obawiająca się braku specjalistycznego sprzętu na wyciągnięcie ręki, najprawdopodobniej będzie sobie chwaliła taki wybór. Jeśli jednak kobieta nie jest do końca przekonana, obawia się o prawidłowy przebieg narodzin dziecka, poród w domu być może nie jest dla niej. Ten niepokój związany z brakiem specjalistycznej opieki medycznej i odpowiedniego sprzętu może wpłynąć negatywnie na sam poród.

To, jak wygląda poród w domu zależy od samej rodzącej. Może ona zdecydować, w którym pokoju chce, aby dziecko przyszło na świat, wybrać najodpowiedniejszą dla niej pozycję do porodu, we własnej kuchni przygotować sobie coś do picia czy jedzenia.

Jeśli chodzi o wyposażenie mieszkania do porodu, nie jest ono kosztowniejsze niż poród w szpitalu, z tzw. "porodami rodzinnymi", czy specjalnymi warunkami, które i tak są dodatkowo płatne. Przed porodem trzeba zaopatrzyć się w rzeczy chroniące podłogę i meble, czyli specjalne chłonne podkłady, ręczniki, folię remontową do położenia na dywanie, folię do zakrycia łóżka czy fotela. Przydadzą się także gaziki, lignina. Ważne jest również zaopatrzenie lodówki nie tylko dla rodzącej, ale i dla położnej i ojca dziecka. Na wszelki wypadek trzeba mieć zapewniony transport i mieć spakowaną torbę do szpitala.

Ważna jest decyzja o wybraniu położnej lub lekarza położnika. Taka opieka pozwoli kobiecie rodzić bezpiecznie w domu. Położna weźmie ze sobą do porodu kilka niezbędnych rzeczy. Warto dowiedzieć się, co będzie miała ze sobą. Niektóre przynoszą dodatkowe rzeczy, które mogą ułatwić poród w domu, czyli na przykład piłkę do ćwiczeń czy worek sako.

2. Co po porodzie w domu?

Poród domowy nastręcza pewnych trudności, których nie ma w przypadku porodu w szpitalu. Chodzi tu przede wszystkim o badania i szczepienie dziecka. Położna, która przyjęła poród daje rodzicom specjalne zaświadczenie o urodzeniu dziecka, które muszą oni zanieść do Urzędu Stanu Cywilnego w ciągu dwóch tygodni po porodzie. Rodzice otrzymują także od położnej książeczkę zdrowia, kartę uodpornienia, książeczkę szczepień oraz zaświadczenie dla pracodawcy o urodzeniu dziecka.

Badania w kierunku hypotyreozy i fenyloketonurii mogą być przeprowadzone przez położną podczas wizyty poporodowej. Dobrze jest ustalić takie rzeczy przed porodem. Jeśli położna nie robi takich testów, musi to zrobić położna środowiskowa, z którą można skontaktować się jeszcze przed porodem. Szczepienie na WZW typu B i na gruźlicę powinno być przeprowadzone w przeciągu kilku pierwszych dni życia dziecka, trzeba się więc wcześniej zorientować, gdzie można takie szczepienie przeprowadzić.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze