Zalety porodu w domu

Zalety porodu w domu to przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa kobiety, która przebywa w tym ważnym momencie we własnym domu, w otoczeniu znajomych osób. W odróżnieniu od porodów szpitalnych, porody domowe to często porody naturalne, pozwalające kobiecie na wybór ewentualnego znieczulenia. Kobieta rodząca w domu ma większy wpływ na przebieg porodu i sama może decydować o wielu rzeczach.

Zalety porodu domowego

Domowy poród

Poród w domu to duże przeżycie dla kobiety. Intymna atmosfera pozwala łatwiej znieść bóle porodowe i cieszyć się pierwszymi chwilami życia swojego dziecka....

Poród w domu to duże przeżycie dla kobiety. Intymna atmosfera pozwala łatwiej znieść bóle porodowe i cieszyć się pierwszymi chwilami życia swojego dziecka. Liczą się potrzeby kobiety. Doświadczona położna asystująca przy porodzie nie zmusza do, często odgórnie narzucanych w szpitalach zabiegów, takich jak

Polecane wideo:

nacinanie krocza, przyspieszanie porodu czy indukowanie porodu, a nawet cesarskie cięcie. Nie odnotowuje się, aby porody domowe, mimo braku lub mniejszej ilości interwencji, niosły za sobą większe ryzyko, niż poród w szpitalu.

Poród domowy może być porodem rodzinnym, co nie jest praktykowane w każdym szpitalu, a jeśli jest taka możliwość, to jest to zwykle opcja płatna. Ojciec dziecka może także wspomagać rodzącą bez poczucia, że jest intruzem na sali porodowej.

Tak zwana medykalizacja macierzyństwa, która ma miejsce w szpitalach sprawia, że wiele kobiet czuje się uprzedmiotowiona. Nie ma wpływu na to, jakie zabiegi są jej narzucane, a także na pozycję przyjmowaną do porodu. Oddzielnym problemem jest przymusowa leżąca pozycja do porodu, która owszem, ułatwia lekarzowi czy położnej kontrolę przebiegu porodu, ale równocześnie przedłuża poród, utrudnia dziecku ułożenie się w odpowiedniej pozycji do porodu i częściej wywołuje pęknięcia krocza.

Położne w szpitalu i lekarze mają na głowie także inne pacjentki, trudno im więc skupić się na indywidualnych potrzebach każdej z nich. Kobieta rodząca w warunkach szpitalnych może przeżywać większy stres, niż kobieta rodząca w domu. Ma to swoje podłoże w atmosferze szpitala, a także traktowaniu porodu jak choroby, a nie naturalnego procesu. Poród domowy jest traktowany jak naturalny proces, położna stara się jak najmniej interweniować w jego przebieg, a jak najbardziej wspierać i informować rodzącą kobietę, o tym, co się z nią dzieje i co może się stać za chwilę.

Kiedy poród w domu jest możliwy?

Poród domowy nie powinien być planowany u kobiety, której ciąża jest zagrożona lub obarczona jakimkolwiek ryzykiem. Ciąża zagrożona wymaga zwykle, aby kobieta przebywała w szpitalu jeszcze na jakiś czas przed porodem. Tak zwana ciąża niskiego ryzyka jest warunkiem koniecznym do rodzenia w domu.

Poród w domu wymaga także kilku przygotowań, które nie są wymaganie w przypadku porodu szpitalnego. Trzeba zaopatrzyć się w kilka rzeczy chroniących podłogę czy łóżko, takich jak folia, ręczniki i specjalne podkłady, zaopatrzyć lodówkę w jedzenie i picie dla rodzącej, ojca dziecka i położnej. Niezbędne jest spakowanie torby do szpitala i zapewnienie środka transportu, na wypadek, gdyby interwencja lekarska była potrzebna. Trzeba być przygotowanym na to, że prawidłowo przebiegająca ciąża może jednak nie zakończyć się bez powikłań.

Komentarze

dyskusje na forum

Artykuły Zalety porodu w domu
Zalety porodu w domu

Domowy poród

Domowy poród

Poród w domu to duże przeżycie dla kobiety. Intymna atmosfera pozwala łatwiej znieść bóle porodowe i cieszyć się pierwszymi chwilami życia swojego dziecka. Liczą się potrzeby kobiety.

Zalety porodu w domu

Poród z mężem

Poród z mężem

Poród z mężem ma wiele zalet. Obecność partnera u boku rodzącej zmniejsza lęk i stres, dzięki czemu poród przebiega dość sprawnie. Coraz więcej (...) kobiet decyduje się na poród w domu z partnerem albo na tzw. poród...

Zalety porodu rodzinnego

Poród w gronie rodziny

Poród w gronie rodziny

Poród w domu to duże przeżycie dla kobiety. Intymna atmosfera pozwala łatwiej znieść bóle porodowe i cieszyć się pierwszymi chwilami życia swojego dziecka. Liczą się potrzeby kobiety.

Zalety porodu w wodzie

Poród w wodzie - zalety

Poród w wodzie - zalety

Aby przyjście malca na świat było mniej stresujące, warto przemyśleć poród w wodzie. Taka forma porodu jest nie tylko komfortowa dla noworodka, ale i dla rodzącej mamy.

Niemowlę

Poród w domu kontra poród w szpitalu

Poród w domu kontra poród w szpitalu

, o tyle w momencie, gdy chcesz rodzić w domu, często musisz przygotować się na wydatki. Koszty porodu w domu to zazwyczaj opłata za konsultacje (...) , przebieg ciąży i ocenia ryzyko podczas przyszłego...

Zalety porodu naturalnego

Aktywny poród

Aktywny poród

Obecność partnera podczas porodu naturalnego ma ogromne znaczenie dla kobiety.

Jak wygląda poród w domu?

Odbieranie porodu w domu

Odbieranie porodu w domu

Podczas porodu naturalnego nie da się całkowicie wykluczyć powikłań wymagających wykonania zabiegu położniczego ratującego życie matki lub dziecka (...) . Decyzja o porodzie w domu powinna być zatem podejmowana odpowiedzialnie...

Poród w domu

Wady porodu domowego

domowego nie może to być łożysko przodujące ani brzeżne. Oczywiście istnieją także zalety porodu w domu, które sprawiają, że coraz więcej kobiet (...) decyduje się na tę formę porodu....

Poród w domu

Przeciwwskazania do porodu domowego

Przeciwwskazania do porodu domowego to wszelkie problemy zdrowotne przyszłej matki. Niebagatelną rolę w decyzji o porodzie w domu odgrywa ułożenie (...) płodu oraz pozycja łożyska. Wszystkie czynniki zwiększające ryzyko...

Zalety porodu rodzinnego

Poród bezpieczny

Poród bezpieczny

O bezpiecznym porodzie marzy każda kobieta rodząca. Wiele ciężarnych obawia się porodu, bólów porodowych, całej akcji porodowej.