Trwa ładowanie...

Szczepienia zalecane

Avatar placeholder
Sylwia Michalczyk 14.10.2014 07:37
Szczepienia zalecane
Szczepienia zalecane

Szczepienia obowiązkowe nie sprawiają rodzicom problemu, jeśli zaś chodzi o szczepienia zalecane, to większość rodziców ma z nimi trudności. Wszystko dlatego, że tych szczepień jest dużo i jeśli rodzice nie posiadają na ten temat wiedzy, to trudno jest zdecydować, którą wybrać, aby zaszczepić dziecko. Warto podkreślić, że szczepienia zalecane są uzależnione od sytuacji finansowej rodziców. Niestety szczepienia zalecane, w przeciwieństwie do obowiązkowych, są płatne. Warto jednak zainwestować chociażby w niektóre szczepionki, ponieważ szczepienia zalecane wspomagają układ odpornościowy dziecka. Dzięki temu jego organizm uodparnia się na różnego rodzaju bakterie i wirusy, a dziecko rzadziej choruje.

1. Wybór odpowiedniej szczepionki

Istnieje wiele szczepionek, które mieszczą się w grupie zalecanych. Rodzicom trudno jest wybrać taką, która będzie idealna dla dziecka. W związku z tym specjaliści zalecają wybór szczepionek mających nazwę kilku składników, czyli tak zwane szczepionki skojarzone. Szczepionki te ograniczają liczbę ukłuć dziecka, zmniejszając stres, jaki towarzyszy szczepieniu. Jeśli zaś chodzi o szczepionki wymagające kilku ukłuć, warto wybrać i takie, ponieważ w przyszłości ochronią nasze dziecko przed chorobą. Bardzo ważne jest, aby rodzice rozważali temat dodatkowych szczepień, gdyż są one bezpieczne i skuteczne, a powikłania po nich należą do rzadkości.

2. Szczepienia zalecane

Każdy rodzic staje przed dylematem wyboru dodatkowego szczepienia dla swojego dziecka. Dlatego też prezentujemy najpopularniejsze szczepienia zalecane, nad którymi warto się zastanowić.

  • Szczepienie przeciw pneumokokom. Pneumokoki są bakteriami, które wywołują u dzieci takie choroby, jak: posocznicę, zapalenie opon mózgowych, zapalenie płuc i inne. Nad tą szczepionka warto pomyśleć, kiedy ma się małe dziecko (do 2 lat). Takiemu szczepieniu dodatkowemu można poddać dziecko mające zaledwie 2 miesiące. Oczywiście ilość dawek uzależniona jest tu od wieku dziecka. Im mniejsze dziecko, tym większa ilość dawek. Jeśli natomiast dziecko skończyło 2 lata, zalecana ilość dawek to dwie, pomiędzy którymi odstęp powinien wynosić przynajmniej miesiąc. Niestety cena takiej dawki wynosi około 320 złotych.
  • Szczepienie przeciw HIB. HIB to groźne bakterie wywołujące, m.in. zapalenie opon mózgowych oraz zapalenie płuc czy stawów. Grupą najbardziej narażoną na tę bakterię są niemowlęta oraz dzieci do 5. roku życia. Na szczęście teraz szczepienie to jest obowiązkowe i zaleca się je wszystkim dzieciom. Najlepszą porą na szczepienie przeciwko HIB jest 2., 3., 4. i 5. miesiąc życia. Szczepionkę tę można podawać w wersji skojarzonej, która uchroni dodatkowo przed, np. błonicą. Cena szczepionki wynosi około 130 złotych.
  • Szczepienie przeciw WZW typu A. Jest to najpopularniejsza z chorób wieku dziecięcego. Dzieci zarażają się poprzez spożycie brudnego owocu. Szczepieniu poddaje się dzieci, które skończyły rok. Dawka szczepionki uodparnia tylko na rok. Aby przedłużyć działanie ochronne należy po około 12 miesiącach zaszczepić dziecko jeszcze raz. Cena szczepionki wynosi około 120 złotych.
  • Szczepienie przeciw rotawirusom. Rotawirusy są drobnoustrojami wywołującymi grypę jelitową, szczególnie niebezpieczną dla małych dzieci, ponieważ prowadzi do odwodnienia organizmu. Sczepienie to wykonuje się poprzez podanie preparatu doustnie. Cena takiego szczepienia wynosi około 400 złotych.
  • Szczepienie przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Jest ono ważne, jeśli wraz z dzieckiem lubimy często chodzić do lasu. Wówczas najlepszą ochroną będzie ta szczepionka. Podaje się trzy dawki w odstępach 3 miesięcy natomiast trzecią dawkę podajemy po około 12 miesiącach, wtedy to uodparnia na 3 lata. Przeznaczona jest dla maluchów, które skończyły rok. Warto pamiętać o dawkach przypominających. Cena szczepionki wynosi około 80 złotych.
Następny artykuł: Szczepienia dodatkowe
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze