Kalendarz szczepień - dla niemowlaka, dla dziecka
Kalendarz szczepień obowiązkowych jest szczególnie ważny dla rodziców małych dzieci. Szczepienia dla niemowlaka znacznie zmniejszają ryzyko chorób, które mogą być bardzo groźne, a najbardziej w okresie niemowlęcym i wczesnoszkolnym. Szczepienia obowiązkowe są przeznaczone dla niemowląt, dzieci i młodzieży. Są to szczepienie przeciwko WZW typu B, gruźlicy, błonicy, tężcowi, krztuścowi, odrze, różyczce i śwince. Jak wygląda kalendarz szczepień?
1. Kalendarz szczepień - dla niemowlaka
Pierwsze szczepienie noworodka w kalendarzu szczepień to szczepienie przeciwko WZW typu B, czyli wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Jest to szczepionka podawana domięśniowo. Wymaga ona trzykrotnego podania, by wykształciła się odporność. Schemat szczepienia to 0; 1; 6, co oznacza, że szczepienie przeciw WZW B pojawia się po 1 miesiącu po pierwszej dawce i po 6 miesiącach po pierwszej dawce. Druga dawka szczepienia podawana jest razem z pierwszą dawką szczepionki DTP (czyli szczepienia przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi), a trzecia razem z trzecią dawką szczepienia przeciw polio.
Kolejnym w kalendarzu szczepień jest szczepienie przeciwko gruźlicy. Może być wykonane równocześnie z szczepionką na WZW B lub do 24 godzin po tym szczepieniu. Jest to tak zwana szczepionka BCG (Bacillus Calmette-Guérin), podawana śródskórnie. Wykorzystuje ona atenuowane, czyli osłabione, bakterie wywołujące gruźlicę u bydła. Obecnie jest wykorzystywana w krajach rozwijających się, Stany Zjednoczone zrezygnowały z tego rodzaju szczepienia.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Jakie szczepienia są najważniejsze? - odpowiada lek. Magdalena Mroczek
- Jakie szczepienia u noworodka? - odpowiada lek. Tomasz Budlewski
- Czy należy szczepić się przed wyjazdami? - odpowiada lek. Aleksander Ropielewski
Jak dalej wygląda kalendarz szczepień dla niemowlaka? Po miesiącu od dwóch powyższych szczepień stosuje się drugą dawkę szczepienia przeciw WZW typu B. Drugi miesiąc życia dziecka to także szczepienie przeciw Haemophilus influenzae. W drugim miesiącu życia szczepi się dziecko również pierwszą dawką szczepienia DTP w formie domięśniowej lub podskórnej. Szczepienie DTP to szczepionka skojarzona przeciwko błonicy, krztuścowi i tężcowi. Druga dawka powinna być podana po 6-8 tygodniach od pierwszej. W tym samym czasie stosuje się pierwsze szczepienie przeciw chorobie Heinego-Medina oraz poliomyelitis (jest to poliwalentna szczepionka IPV) i drugie szczepienie przeciwko Haemophilus influenzae.
Około 5-6 miesiąca życia dziecka maleństwo czeka trzecia dawka szczepienia DTP, a także druga dawka szczepienia przeciwko poliomyelitis i Haemophilus influenzae. Około 7. miesiąca życia stosowana jest trzecia dawka WZW B.
2. Kalendarz szczepień - dla dziecka
W 2. roku życia dziecka trzeba malucha zaszczepić przeciwko odrze, śwince i różyczce. Uodporni dziecko szczepionka skojarzona MMR, stosowana w wieku 13-14 miesięcy. Jest to szczepionka podskórna, zawierająca żywe bakterie. Wymaga jeszcze podanie w 10. roku życia. Szczepi się także dziewczynki nieszczepione wcześniej, w 11.-12. roku życia. Co jest jeszcze ważne w kalendarzu szczepień u dziecka? Około 16.-18. roku życia stosuje się czwartą dawkę szczepienia DTP a także poliwalentną szczepionkę IPV przeciwko poliomyelitis. W tym samym czasie podawana jest także szczepionka na Haemophilus influenzae.
W wieku przedszkolnym, to znaczy w 6. roku życia, stosuje się szczepionkę skojarzoną DTaP, czyli działającą przeciwko błonicy tężcowi i krztuścowi. Ważna w tym samym czasie jest także doustna szczepionka przeciw poliomyelitis i OPV. Kalendarz szczepień obejmuje także szczepienie przeciw błonicy i tężcowi w 14. i 19. roku życia.