Trwa ładowanie...

Szczepienie MMR II

Avatar placeholder
19.12.2013 14:46
Szczepienie MMR II
Szczepienie MMR II

Szczepionka MMR II to szczepionka na odrę, świnkę i różyczkę drugiej generacji, stosowana u dzieci. Taka trójskładnikowa szczepionka, a więc zawierająca żywe, osłabione wirusy odry, świnki i różyczki, zapobiega trzykrotnemu wstrzykiwaniu pojedynczej szczepionki. Szczepienie MMR II należy do grupy szczepień obowiązkowych u niemowląt i dzieci w wieku szkolnym w Polsce. Niekiedy istnieją przeciwwskazania do wykonania szczepienia MMRII.

1. Co to jest szczepionka MMR II?

Szczepionka MMR II to skojarzona (wieloważna) trójskładnikowa szczepionka, zawierająca w swoim składzie żywe, osłabione szczepy wirusów: odry, świnki i różyczki. Po raz pierwszy szczepionka skojarzona takich wirusów została zastosowana w Wielkiej Brytanii. Była to jednak szczepionka I generacji. Obecnie w Polsce zarejestrowane są dwie szczepionki MMR II, a więc szczepionki drugiej generacji dwóch różnych producentów. Na szczepionkę składają się dwie fiolki: jedna fiolka z proszkiem zawierającym:

  • Szczep Enders-Edmonston wirusa odry,
  • Szczep Jeryl Lynn wirusa świnki,
  • Szczep Wistar RA 27/3 wirusa różyczki,
Zobacz film: "Jak radzić sobie z infekcjami u dzieci?"

oraz druga fiolka z rozpuszczalnikiem, pozwalająca na sporządzenie roztworu z wirusami. Taka szczepionka podawana jest podskórnie. Oprócz szczepów wirusów w fiolce z proszkiem znajdują się także substancje pomocnicze, jak neomycyna, sorbitol i hydrolizat żelatyny.
Podanie szczepionki może niekiedy spowodować pojawienie się pewnych działań niepożądanych. Występują one rzadko i często ustępują samoistnie. Może to być gorączka, złe samopoczucie czy wysypka, pojawiające się po 5-12 dniach po szczepieniu. U niektórych pacjentów może pojawić się ból stawów. Bardzo rzadko pojawia się reakcja anafilaktyczna po zastosowaniu szczepionki. W porównaniu ze szczepionką I generacji, ta zawiera szczep Jeryl Lynn wirusa świnki (szczepionka I generacji zawiera szczep Urabe wirusa świnki). Jest to szczep dużo bardziej bezpieczny i nie wywołuje aseptycznego zapalenia opon mózgowych, które jest przejściową, łagodną postacią wirusowego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

2. Kiedy szczepić, a kiedy nie szczepionką MMR II?

W Polsce szczepienie MMR II należy do grupy obowiązkowych szczepień u dzieci w wieku 13-14 miesięcy oraz 10 lat. Niemowlę otrzymuje pierwszą dawkę szczepionki, a druga dawka podawana jest w wieku szkolnym. W przypadku, gdy dziewczęta nie zostały zaszczepione wcześniej na różyczkę, szczepienie MMR II przeprowadza się w wieku 11-12 lat.
Przeciwwskazaniem do wykonania szczepienia MMR II jest ciąża. Kobiety powinny wstrzymać się także z zajściem w ciążę na 3 miesiące od podania szczepionki. Bezwzględnie przeciwwskazane jest zaaplikowanie szczepionki, gdy istnieje nadwrażliwość lub uczulenie na którykolwiek składnik szczepionki, szczególnie na neomycynę. Nie zaleca się także szczepienia osób zażywających leki immunosupresyjne oraz chorujących na choroby krwi czy nowotwory, które wpływają na układ immunologiczny. Zaleca się także wstrzymanie z podaniem szczepionki na co najmniej 3 miesiące osobom, u których przeprowadzona została transfuzja krwi, osocza lub podana była ludzka normalna immunoglobulina.

Marta Bednarska

Następny artykuł: Niepożądane odczyny poszczepienne (NOP)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze