Trwa ładowanie...

1,6 mln polskich nastolatków zaszczepionych. Jakie NOP-y zgłaszano po szczepionce na COVID?

Na 1,6 mln dzieci w wieku 12-17 lat, które zostały w Polsce zaszczepione dotychczas, zaledwie 0,004 proc. zgłosiło NOP. Większość miała charakter łagodny, tylko trzy zgłoszenia dotyczyły anafilaksji.

Zobacz film: "Szczepienie dzieci przeciw COVID-19. Fakty i mity"

spis treści

1. Jakie NOP-y były zgłaszane?

Jak przekazał podczas środowej konferencji Grzegorz Cessak, szef URPL, przeciw koronawirusowi zaszczepiono w Polsce 1,6 mln dzieci w wieku 12-17 lat.

Odnosząc się do liczby niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP) zaznaczył, że dotąd zgłoszone do Państwowej Inspekcji Sanitarnej odczyny poszczepienne wynosiły 0,004 proc. w stosunku do wszystkich zaszczepionych dzieci, czyli 1,6 mln. Miały one zazwyczaj łagodny i przejściowy charakter.

Większość zgłaszanych reakcji niepożądanych po szczepieniu należała do łagodnych i przemijających
Większość zgłaszanych reakcji niepożądanych po szczepieniu należała do łagodnych i przemijających (Getty Images)

- NOP to zaburzenie stanu zdrowia, które wystąpiło w okresie czterech tygodni po podaniu szczepionki - przypomniał. Dodał, że wśród zaszczepionej grupy najpoważniejsze odczyny poszczepienne, to reakcje anafilaktyczne, które wystąpiły w 0,0002 proc. osób zaszczepionych - były to trzy zgłoszenia.

Natomiast reakcje neurologiczne, jak powiedział, stanowiły 0,0036 proc. - tj. ok. 58 zgłoszeń; drgawki 0,0008 proc. - 13 zgłoszeń.

2. Szczepienia pod kontrolą

Zaznaczył, że stosunek korzyści wynikających ze szczepień do związanego z nimi ryzyka "jest ocenianie nieustannie przez europejską agencję EMA".

Według Cessaka w Polsce zgłoszenia o tzw. NOP-ach (niepożądanych odczynach poszczepiennych) trafiają do stacji sanepidu, a ich oceny dokonuje "przede wszystkim lekarz".

- Tu mamy reakcji neurologicznych sześć zgłoszeń, tj. 0,0004 proc. tych dzieci zaszczepionych, drgawki stanowiły 0,00006 proc., reakcje anafilaktyczne to było 0,00006 proc. - wskazał. Zaznaczył, że te działania niepożądane są "niezwykle rzadkie".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.