1,6 mln polskich nastolatków zaszczepionych. Jakie NOP-y zgłaszano po szczepionce na COVID?
Na 1,6 mln dzieci w wieku 12-17 lat, które zostały w Polsce zaszczepione dotychczas, zaledwie 0,004 proc. zgłosiło NOP. Większość miała charakter łagodny, tylko trzy zgłoszenia dotyczyły anafilaksji.
1. Jakie NOP-y były zgłaszane?
Jak przekazał podczas środowej konferencji Grzegorz Cessak, szef URPL, przeciw koronawirusowi zaszczepiono w Polsce 1,6 mln dzieci w wieku 12-17 lat.
Odnosząc się do liczby niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP) zaznaczył, że dotąd zgłoszone do Państwowej Inspekcji Sanitarnej odczyny poszczepienne wynosiły 0,004 proc. w stosunku do wszystkich zaszczepionych dzieci, czyli 1,6 mln. Miały one zazwyczaj łagodny i przejściowy charakter.
- NOP to zaburzenie stanu zdrowia, które wystąpiło w okresie czterech tygodni po podaniu szczepionki - przypomniał. Dodał, że wśród zaszczepionej grupy najpoważniejsze odczyny poszczepienne, to reakcje anafilaktyczne, które wystąpiły w 0,0002 proc. osób zaszczepionych - były to trzy zgłoszenia.
Natomiast reakcje neurologiczne, jak powiedział, stanowiły 0,0036 proc. - tj. ok. 58 zgłoszeń; drgawki 0,0008 proc. - 13 zgłoszeń.
2. Szczepienia pod kontrolą
Zaznaczył, że stosunek korzyści wynikających ze szczepień do związanego z nimi ryzyka "jest ocenianie nieustannie przez europejską agencję EMA".
Według Cessaka w Polsce zgłoszenia o tzw. NOP-ach (niepożądanych odczynach poszczepiennych) trafiają do stacji sanepidu, a ich oceny dokonuje "przede wszystkim lekarz".
- Tu mamy reakcji neurologicznych sześć zgłoszeń, tj. 0,0004 proc. tych dzieci zaszczepionych, drgawki stanowiły 0,00006 proc., reakcje anafilaktyczne to było 0,00006 proc. - wskazał. Zaznaczył, że te działania niepożądane są "niezwykle rzadkie".
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl