Trwa ładowanie...

Szczepienia na COVID-19 najmłodszych dzieci. Kiedy będą możliwe w Polsce? Prof. Simon odpowiada (WIDEO)

Rosnąca liczba nowych przypadków zakażeń koronawirusem, zwłaszcza wśród osób niezaszczepionych na COVID-19, sprawia, że wielu rodziców z niecierpliwością wyczekuje możliwości zaszczepienia swoich dzieci. Kiedy będzie taka możliwość? Na to i wiele innych pytań odpowiedział w programie WP "Newsroom" prof. Krzysztof Simon, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

- Będziemy mogli szczepić, kiedy preparat zostanie zarejestrowany. Pfizer/BioNTech złożył już wniosek do FDA (Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków - przyp. red.), czekamy na opinię i zaczęła takie procedury Moderna - mówi prof. Krzysztof Simon. - Proszę jednak pamiętać, że młodzi ludzie chorują rzadko albo sporadycznie, tylko niestety przenoszą wirusa na innych i tu jest duży problem - dodaje.

Niektóre kraje już decydują się, by szczepić przeciw COVID-19 nawet czteroletnie dzieci. Czy podanie szczepionki tak małemu dziecku w Polsce będzie możliwe na początku 2022 roku?

- To zależy od decyzji FDA. Jeśli FDA i EMA (Europejskiej Agencji Leków) zatwierdzą szczepionkę do użycia, to będzie można. Polska jest członkiem Unii Europejskiej, niektórym się to nie podoba, ale jest i musimy przestrzegać określonych reguł postępowań - mówi prof. Simon. - Merytorycznie jestem jak najbardziej za ale czekam na oficjalne potwierdzenie przy określonych gremiach, które dysponują szerszym zakresem badań - dodaje.

Prof. Krzystof Simon zaznacza, że nie ma nic przeciwko szczepieniom dzieci, a swoje wnuki, które osiągnęły już wymagany wiek (tj. min. 12 lat), zostały zaszczepione.

- Jeśli pojawi się szczepionka dla młodszych dzieci, resztę również zaszczepię - mówi prof. Simon. - Jestem szczęśliwym dziadkiem. Niedawno urodził mi się wnuk, siedmiotygodniowy i na razie inne szczepienia są dla niego ważne, ale jeśli będzie możliwość, to też zostanie zaszczepiony - dodaje ekspert.

WIĘCEJ W WIDEO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.