Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Paweł Baljon

Ospa u dzieci

Avatar placeholder
22.06.2016 12:17
Ospa u dzieci
Ospa u dzieci

Ospa wietrzna to dość często występująca choroba zakaźna. Ospę wywołuje herpeswirus VZV, który przenoszony jest drogą kropelkową, a także przez wiatr. Do zakażenia ospą może dojść tylko drogą kropelkową podczas kontaktu z osobą chorą. Ospą zaraża także chory na półpasiec.

Ospa należy do chorób wirusowych, które dawniej powodowały śmierć, głównie wśród dzieci i młodych osób. Infekcja rozprzestrzenia się drogą kropelkową, ale można zarazić się nawet poprzez kontakt z pościelą lub ubraniem chorego. Ospa jest najbardziej zakaźna podczas pierwszego tygodnia, choć można złapać ją nawet po tym, jak u chorego odpadły strupy po wysypce. Wyróżnia się dwie odmiany ospy: ospę prawdziwą i ospę wietrzną. Ospa prawdziwa to poważna choroba, która może stanowić zagrożenie dla życia. Obecnie nie notuje się przypadków występowania tej choroby. Natomiast ospa wietrzna to łagodniejsza infekcja, która rzadko powoduje śmierć chorego.

1. Objawy i diagnoza ospy u dzieci

Symptomy ospy pojawiają się zwykle około 12-21 dni po zainfekowaniu organizmu wirusem. Najczęściej jest to zmęczenie, wysoka gorączka, złe samopoczucie, różowa wypukła wysypka przekształcająca się w strupy 8 lub 9 dnia, silny ból głowy oraz wymioty. Może pojawić się również biegunka, wybroczyny na skórze czy ból pleców. Jeśli zauważyłaś te objawy u swojego dziecka, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. W celu rozpoznania ospy przeprowadza się następujące badania: badanie w kierunku wykrzepiania wewnątrznaczyniowego, określanie liczby płytek krwi oraz badanie licznych białych krwinek. Dodatkowo lekarz może zlecić wykonanie specjalnych testów laboratoryjnych, które mają za zadanie zidentyfikowanie wirusa.

Zobacz film: "Jak wzmocnić odporność dziecka?"

W żadnym wypadku nie należy lekceważyć wyżej wymienionych objawów, z ospą mogą wiązać się bowiem poważne powikłania. U chorego może dojść do infekcji kości i zapalenia stawów, obrzęku mózgu, infekcji oka, zapalenia płuc, bliznowacenia, poważnego krwotoku, infekcji skóry, a nawet śmierci.

2. Leczenie ospy u dzieci

Podanie leków przeciwwirusowych (acyklowir) na ospę w ciągu 1-4 dni od kontaktu z osobą chorą na ospę może zatrzymać rozwój choroby lub złagodzić jej objawy. Po wystąpieniu symptomów infekcji opcje leczenia są ograniczone. Czasami chorym podaje się również antybiotyki w związku z towarzyszącymi infekcjami. Bardzo ważne jest odizolowanie chorych na ospę oraz wszystkich osób, z którymi mieli styczność. Rokowania dla osób chorych na ospę wietrzną nie są obecnie złe – dawniej prawdopodobieństwo śmierci zarażonych osób wynosiło aż 30%.

W przeszłości wiele osób zostało poddanych szczepionce na ospę, ale obecnie nie jest ona obowiązkowa, ponieważ wirus został niemal całkowicie usunięty. Potencjalne powikłania i koszty szczepień przewyższają ewentualne korzyści płynące z ich stosowania. Komplikacje po podaniu szczepionki mogą być łagodne i mieć postać wysypki, ale bywają poważne. Z tego względu szczepi się tylko niektóre osoby, na przykład pracowników służby zdrowia. Obecnie w Polsce można zaszczepić dziecko przeciw ospie, ale należy to zrobić we własnym zakresie. Lista placówek w naszym kraju, w których przeprowadza się szczepienia jest dostępna w Internecie. Decyzję o szczepieniu dziecka warto jednak skonsultować z lekarzem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze