Trwa ładowanie...

Wymioty u dzieci

Wymioty u dzieci to przykra dolegliwość, która daje się we znaki zarówno maluchom, jak i ich rodzicom. W wielu przypadkach wymioty są jedynie objawem grypy, ale czasami sygnalizują poważny stan chorobowy. Bez względu na przyczynę tej nieprzyjemnej dolegliwości rodzice powinni zadbać o to, by dziecku było możliwie wygodnie. Jeśli maluch się zabrudził, należy umyć go i przebrać w czyste ubranie. Wymiotujące dziecko potrzebuje także wsparcia psychicznego – rodzice powinni okazywać mu miłość, na przykład poprzez przytulanie.

Zobacz film: "Choroby, na które najczęściej zapadają niemowlęta"

spis treści

1. Przyczyny wymiotów u dzieci

Istnieje wiele powodów, dla których dzieci wymiotują. Jeśli wymioty pojawiły się po posiłku i był to jednorazowy incydent, maluch prawdopodobnie zjadł zbyt dużo. Jeżeli jednak zdarzyło się to kilkakrotnie, dziecko może się zmagać z:

  • Infekcją bakteryjną lub wirusową – najczęstszą przyczyną wymiotów jest grypa żołądkowa. Jeśli żołądek lub jelita dziecka zostały zainfekowane wirusem lub bakterią, oprócz wymiotów może pojawić się biegunka, utrata apetytu, ból brzucha oraz gorączka. Wymioty ustępują zwykle w ciągu 12-24 godzin.
  • Refluksem żołądkowo-przełykowym – jest to powszechna przypadłość wśród maluchów. U dzieci dotkniętych tą chorobą wymioty pojawiają się zwykle po posiłku.
  • Innymi infekcjami – zatkany nos lub infekcja dróg oddechowych mogą spowodować wymioty, zwłaszcza gdy dziecko kaszle. Maluch może wymiotować również w związku z alergią. Niekiedy nudności i wymioty są wywołane przez infekcję ucha. Ta nieprzyjemna dolegliwość może pojawić się także u dzieci z zapaleniem płuc, zapaleniem opon mózgowych, zapaleniem wyrostka robaczkowego, a także z zespołem Reye'a.
  • Połknięciem toksycznej substancji lub zatruciem pokarmowym.
  • Długotrwałym płaczem lub kaszlem – jeśli poza wymiotami dziecko jest w dobrym stanie zdrowia, nie ma powodu do zmartwień.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Jak uniknąć odwodnienia u dziecka?

Odwodnienie może być poważnym problemem, a dzieci, które wymiotują są narażone na utratę cennych dla organizmu płynów. Aby zapobiec odwodnieniu u malucha, można podawać mu roztwór elektrolitowy od momentu, w którym dziecko jest w stanie utrzymać płyny. Nie należy zmuszać malucha do picia roztworu, gdy jeszcze wymiotuje. Zaleca się odczekanie pół godziny od wymiotów i podawanie dziecku do picia łyżeczki płynu co 10 minut przez kilka godzin. Jeśli maluch czuje się dobrze, można zwiększyć ilość wypijanego roztworu do dwóch łyżeczek co pięć minut.

Poznaj najlepsze sposoby na zwalczenie nudności i wymiotów
Poznaj najlepsze sposoby na zwalczenie nudności i wymiotów [10 zdjęć]

Objawy u dzieci, takie jak nudności oraz uporczywe wymioty, zazwyczaj nie są groźne dla ich stanu zdrowia....

zobacz galerię

Roztwór elektrolitowy jest bardzo łagodny dla żołądka, ale jeżeli dziecko nie chce go spożywać, można zastosować wodę lub rosół. Soki owocowe są nie najlepszym pomysłem, gdyż tylko pogarszają dolegliwości, zwłaszcza gdy maluch ma również biegunkę. Jeśli jednak dziecko chce pić tylko sok, można rozcieńczyć go z wodą.

Zobacz także:

3. Kiedy skonsultować wymioty u dziecka z lekarzem?

Wymioty u malucha mogą mieć poważną przyczynę. Należy skontaktować się z lekarzem, gdy dolegliwość utrzymuje się przez ponad 24 godziny. Konsultacja z pediatrą jest wskazana również po wystąpieniu oznak odwodnienia: mniejszej częstotliwości oddawania moczu, wysuszonych ust i jamy ustnej, płaczu bez łez, apatii oraz ciemnożółtego moczu. Nie należy lekceważyć także obecności krwi w wymiotach. Niewielka ilość krwi jest zwykle niegroźnym objawem, jednak większa jej ilość to znak ostrzegawczy. Podobnie jest z uczuciem zmęczenia oraz zażółceniem białek oczu. Żółtaczka, której towarzyszy ból w górnej prawej części brzucha może być oznaką zapalenia wątroby.

 

Dziecko powinno znaleźć się na izbie przyjęć, jeśli:

  • Oprócz wymiotów zmaga się z silnym bólem brzucha – być może doszło do niedrożności jelita lub innego stanu wymagającego natychmiastowej interwencji lekarskiej.
  • W wymiocinach znajduje się żółć lub krew przypominająca ciemnobrązowe fusy. W takiej sytuacji należy pobrać próbkę wymiocin.
  • Brzuch dziecka jest opuchnięty i tkliwy – maluch może mieć gazy, niedrożność jelita, przepuklinę lub inny problem z przewodem pokarmowym.
  • Wymioty pojawiły się po uderzeniu w głowę – mogą oznaczać wstrząśnienie mózgu.
  • Maluch wymiotuje, jest bardzo nerwowy lub apatyczny. Jeśli dziecko ma usztywniony kark, być może ma zapalenie opon mózgowych.

Warto skonsultować się z lekarzem, gdy maluch zaczyna dziwnie się zachowywać. Mimo iż wymioty nie są zwykle groźne, warto upewnić się, że dziecku nic nie zagraża.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.