Trwa ładowanie...

Szczepienia zalecane 3 - 5 lat

Avatar placeholder
19.03.2015 10:57
Szczepienia zalecane 3 - 5 lat
Szczepienia zalecane 3 - 5 lat

Kalendarz szczepień jest zbiorem zaleceń specjalistów, który został ustalony przez Główny Inspektorat Sanitarny. W kalendarzu tym znajdują się szczepienia zalecane. Ten rodzaj szczepień jest płatny, ale bardzo ważny. Szczepienia zalecane pomagają budować odporność organizmu zarówno dzieci, jak i dorosłych, na mało powszechne bakterie. Istotne jest, że niektóre z tych szczepień są wskazane dla osób, które wyjeżdżają za granicę do krajów, gdzie występują groźne choroby.

1. Rodzaje szczepień

Kalendarz szczepień wyróżnia dwa rodzaje szczepień:

  • szczepienia obowiązkowe, to takie które są bezpłatne; zalecane są dzieciom, młodzieży i osobom narażonym na groźne infekcje;
  • szczepienia zalecane są ważne, ale płatne.

Różnica pomiędzy szczepieniami obowiązkowymi, a zalecanymi wynika ze sposobu finansowania. Wiele rodzin zastanawia się nad wyborem szczepionek zalecanych choćby ze względu na cenę, która jest bardzo zróżnicowana. Specjaliści i lekarze proponują wybór tylko tych, które waszym zdaniem są niezbędne dzieciom. Wybierajcie szczepionki przeciwko tym chorobom, na które obawiacie się, że wasze dziecko może być najbardziej narażone.

2. Szczepienia zalecane dzieciom w wieku 3-5 lat

Zobacz film: "Dlaczego ludzie rezygnują ze szczepień?"

Bardzo często rodzice mają dylemat, jakie szczepienia zalecane mają wybrać dla swojego dziecka. Spowodowane jest to tym, iż szczepienia te są płatne. Poniżej lista najczęstszych szczepionek zalecanych zwłaszcza dzieciom w wieku 3-5 lat.
Szczepionka przeciwko odrze, śwince i różyczce. Ta szczepionka polecana jest dzieciom, jeśli nie zostały zaszczepione w ramach szczepień obowiązkowych. Podaje się ją w dwóch dawkach, co cztery tygodnie. Szczególnie ważne jest szczepienie kobiet w ciąży, które nie chorowały na wymienione choroby, ponieważ zachorowanie na którąś z nich w czasie ciąży łączy się z fatalnymi skutkami.

Szczepionka przeciwko biegunce rotawirusowej i grypie. Ten rodzaj szczepionki poleca się dzieciom zwłaszcza od 6. do 24. tygodnia życia. Rotawirusy są niebezpieczne, ponieważ wywołują ostry nieżyt żołądkowo-jelitowy. Objawia się on wymiotami, biegunką i wysoką gorączką. Infekcja ta jest szczególnie groźna dla małych dzieci, gdyż może doprowadzić do odwodnienia. Niestety jej cena jest wysoka i wynosi około 400 złotych. Jeśli chodzi o szczepienia przeciwko grypie, to istnieją wskazania zwłaszcza dla małych dzieci, już od 6. miesiąca życia. Jej powikłania są bardzo niebezpieczne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, dlatego warto zainwestować w takie szczepienie, aby uchronić swoje dziecko.

Szczepionka przeciwko Streptococcus pneumoniae. Ta szczepionka podawana jest domięśniowo lub podskórnie. Pneumokoki są groźnymi bakteriami wywołującymi posocznicę, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie płuc a nawet zatok. Na zakażenie pneumokokami najbardziej narażone są dzieci od drugiego roku życia. Oprócz dzieci szczepienia te zalecane są również: osobom starszym oraz tym którzy często chorują na zapalenie płuc.

Szczepionka przeciwko zakażeniu Haemophilus influenzae typu B, tężcowi, błonicy i ospie wietrznej. Jest to szczepienie obowiązkowe, natomiast zalecane jest dzieciom do 6. roku życia. Zachorowaniem na wymienione choroby najbardziej narażone są dzieci do 5. roku życia. Zakażenie Haemophilus influenzae może doprowadzić do posocznicy i innych wielu groźnych chorób. Szczepienie przeciwko tężcowi jest równie ważne, ponieważ jest to choroba zakaźna, a jego laseczka występuje powszechnie w przyrodzie. Jeśli chodzi o ospę, to zaleca się szczepienie osobom, które nie zaszczepiły się w ramach szczepień obowiązkowych, w tym dzieciom.

Ważne jest, aby szczepienia wykonywać jesienią, po to, aby wyprzedzić sezon na zachorowania. Odstęp pomiędzy podaniem szczepionek nieżywych powinien wynosić nie mniej niż 4 tygodnie, zaś między szczepionkami żywymi nie mniej niż 6 tygodni.

Następny artykuł: Wskazania
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze