Trwa ładowanie...

Szczepienie HiB

Avatar placeholder
17.06.2015 15:14
Szczepienie HiB
Szczepienie HiB

Hib – Haemophilus influenzae typu b – to jednokomórkowa bakteria mogąca wywołać poważne choroby u człowieka, np. posocznicę, zapalenie płuc czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Posiada otoczkę, która zabezpiecza ją przed działaniem ludzkich przeciwciał. Istotne jest więc szczepienie przeciwko Hib.

spis treści

1. Szczepionka Hib

Bakteria Haemophilus influenzae typu b może spowodować u człowieka takie choroby, jak:

  • Posocznica, czyli ogólne zakażenie organizmu;
  • Zapalenie płuc – postać wywołana przez bakterie Hib ma ciężki przebieg. Ok. 5-10% dzieci chorych umiera mimo zastosowanej antybiotykoterapii;
  • Zapalenie nagłośni, w przebiegu którego pojawiają się trudności w oddychaniu czy duszność;
  • Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu;
  • Zapalenie kości i stawów.
Zobacz film: "Dlaczeg dzieci tak często chorują?"
Szczepienie Haemophilus influenzae typu b
Szczepienie Haemophilus influenzae typu b

Hib – Haemophilus influenzae typu b – to jednokomórkowa bakteria mogąca wywołać poważne choroby u człowieka,

zobacz galerię

Zaaplikowanie szczepionki w 100% zabezpiecza przed wystąpieniem zapalenia płuc wywołanego zakażeniem Hib. W pozostałych chorobach skuteczność szczepionki sięga 95%.

Na polskim rynku dostępne są dwie postacie szczepionki. Są to szczepionki skojarzone, które oprócz szczepów Hib, zawierają anatoksynę tężcową lub białko Neisseria meningitidis.

Szczepionka zapewnia odpowiednią ochronę po zaaplikowaniu 4 dawek:

  • szczepienie podstawowe w 3 dawkach podanych co 6 tygodni począwszy od 2 miesiąca życia,
  • szczepienie przypominające w 1 roku życia (w wieku 12-15 miesięcy).

W przypadku gdy szczepionka skojarzona zawiera białko Neisseria meningitidis szczepienie podstawowe wykonuje się, podając trzy dawki (dwie w 1 roku życia i trzecia w 2 roku).

Szczepionka podawana jest domięśniowo, w okolicę przednio-boczną uda. Zaleca się, aby każda z dawek szczepionki podawana była w inne miejsce.

2. Kiedy szczepić, a kiedy nie?

Obecnie (od 2007 roku) szczepionka ta należy do grupy obowiązkowych szczepień ochronnych. Jest więc i bezpłatna. Szczepieniu poddaje się wszystkie niemowlęta, które ukończyły 6 tydzień życia, dzieci do 5 roku życia, które nie były szczepione, a także dzieci powyżej 5 roku życia z osłabioną odpornością.

Przeciwwskazaniem do wykonania szczepienia Hib jest wystąpienie reakcji alergicznej czy nadwrażliwości po poprzednio podanej dawce szczepionki, jak również choroby przebiegające z wysoką gorączką. Łagodna infekcja nie jest jednak przeciwwskazaniem. U dzieci ze skazą krwotoczną szczepionkę podaje się podskórnie, a nie jak w normalnym przypadku - domięśniowo. Zakażenie HIV nie stanowi żadnego przeciwwskazania. W przypadkach, gdy pojawiły się reakcje nadwrażliwości po przyjęciu szczepionki na polio, krztusiec, błonicę czy tężec, nie powinno się wykonywać szczepienia. Bezwzględnym przeciwwskazaniem jest także występująca u dzieci encefalopatia o nieznanej etiologii.

Należy zachować również ostrożność u osób z trombocytopenią, bowiem po podaniu szczepionki może pojawić się krwawienie.

Niestety szczepionka ta nie chroni przed zachorowaniem na choroby wywołane przez inne szczepy bakterii Haemophilus influenzae. Niekiedy zdarza się, iż pojawią się działania niepożądane po podaniu szczepionki. Należą tu najczęściej reakcje w miejscu podania szczepionki, jak bolesność, zaczerwienienie czy obrzęk. Ustępują one samoistnie. Ciężkie powikłania po szczepieniu występują rzadko.

Następny artykuł: Szczepienie na tężec
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze