Trwa ładowanie...

Haemophilus influenzae typu B (Hib) to niebezpieczna dla dzieci bakteria

Chore dziecko
Chore dziecko (123RF)

Haemophilus influenzae typu B (Hib) to niebezpieczna dla dzieci bakteria. Powoduje groźne choroby, nawet sepsę. By zapobiec im i ewentualnym powikłaniom należy malucha zaszczepić.

Pałeczka hemofilna typu b lub tzw. hemofilus występuje powszechnie. Każdy z nas może być jej nosicielem. Pałeczka znajduje się w nosie i gardle. Maluch może zarazić się od osoby zakażonej lub od nosiciela. Szczególnie narażone są dzieci, które przebywają w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Bakteria rozprzestrzenia się drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontakt z wydzieliną osoby chorej.

1. Objawy i powikłania

Hib zakażają się najczęściej dzieci od 6 do 24 miesiąca życia. Ale w grupie ryzyka są wszystkie maluchy do piątego roku życia. Szczególnie narażone na zakażenia są dzieci z HIV oraz te, które mają niską odporność.

Bakteria wywołuje zapalenie dróg odechowych, zatok, oskrzeli, ucha środkowego oraz gardła. Może wywołać także poważne choroby, trudne do leczenia, jak zapalenie płuc czy zapalenie opon mózgowo -rdzieniowych. Bakteria powoduje także zapalenie nagłośni, szczególnie u dzieci do drugiego roku życia.

Zobacz film: "Drgawki gorączkowe - kiedy i jak je leczyć?"

Do innych chorób, które wywołuje pałeczka hemofilna zaliczyć można zapalenie mięśnia sercowego, skóry czy stawów, a nawet sepsę. Lekarze przestrzegają także przed bardzo niebezpiecznymi powikłaniami. Choroby wywołane przez bakterię mogą spowodować padaczkę, zaburzenia słuchu, a także upośledzenie umysłowe.

2. Jak się chronić?

Najskuteczniejszą metodą by zapobiec chorobie i ewentualnym powikłaniom są obowiązkowe szczepienia. Szczepionki przeciwko Hib składają się z oczyszczonych fragmentów komórki bakteryjnej.

Powinno się zaszczepić wszystkie niemowlaki, które ukończyły szósty tydzień życia i dzieci do piątego roku, które nie były szczepione. 85 proc. wszystkich zakażeń Hib występuje właśnie w tej grupie wiekowej. ****

Szczepionki w 100 proc. chronią przed wystąpieniem zapalenia płuc wywołanego zakażeniem Hib. W innych chorobach ochrona wynosi  95 proc.

Po szczepionce może wystąpić stan podgorączkowy. Dziecko może gorzej się poczuć. W miejscu ukłucia pojawia się bolesność. Jednak takie objawy po przyjęciu szczepionki nie występują często - dotyczą od 5 proc. do 30 proc. dzieci

3. Dawkowanie

Szczepienia niemowląt obejmuje trzy dawki, które podawane są domięśniowo w 4-8 tygodniowych odstępach. Dodatkowa dawka podawana jest w drugim roku życia.

Do drugiego roku życia szczepionka jest bezpłatna. Przeciwwskazaniem do wykonania szczepienia jest wystąpienie reakcji alergicznej czy nadwrażliwość po poprzednio podanej dawce, a także choroba.

 

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze