Trwa ładowanie...

Szczepionka 6w1 - zastosowanie, kalendarz szczepień, dodatkowe informacje

Avatar placeholder
18.10.2022 09:49
Szczepionka 6w1 - zastosowanie, kalendarz szczepień, dodatkowe informacje
Szczepionka 6w1 - zastosowanie, kalendarz szczepień, dodatkowe informacje

Szczepionka 6w1 to tak zwana szczepionka skojarzona, która po jednym zastosowaniu pozwala nam uodpornić nasze dziecko na sześć różnych chorób. Chociaż szczepionka 6w1 jest płatna, stanowi ona doskonałą propozycję dla rodziców dbających o odporność i zdrowie swojego dziecka.

spis treści

1. Szczepionka 6w1 - zastosowanie

Szczepionka skojarzona 6w1 jest bardzo wszechstronna, w przeciwieństwie do tradycyjnych, darmowych szczepionek monowalentnych, które są wstanie ochronić nasze dziecko jedynie przez jednym rodzajem choroby lub szczepem bakterii i drobnoustrojów. Aby jednak zapewnić dziecku bardziej kompleksową ochronę, powinniśmy skorzystać ze szczepionek 6w1.

Zastosowanie szczepionki skojarzonej 6w1 to ochrona przed chorobami takimi jak polio, krztusiec, błonica, zakażenia wywołane bakteriami Haemophilus influenzae podtyp B, wirusowe zapalenie wątroby typu B czy tężec. Choroby te mogą stanowić w razie zakażenia poważne zagrożenie dla zdrowia i życia dziecka. O tym, czy nasze dziecko skorzysta z ochrony zapewnianej przez szczepionkę 6w1 zadecydować musimy jeszcze przed pierwszym szczepieniem w przychodni.

2. Szczepionka 6w1 - kalendarz szczepień

Zobacz film: "Kary finansowe za nieszczepienie dzieci"

Szczepionka 6w1 zakłada, że podamy dziecku cztery dawki szczepionki w równych odstępach czasu. Czas ten liczymy w miesiącach, a aby móc zastosować szczepionkę 6w1 dziecko musi być w 2 miesiącu życia. Po podaniu pierwszej dawki szczepionki 6w1 w 2 miesiącu życia dziecka musimy podawać następne dawki wedle zaleceń.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Druga dawka szczepionki 6w1 powinna zostać podana dziecku między trzecim a czwartym miesiącem życia. Następna dawka między piątym a szóstym miesiącem, a ostatnia dużo później, w okresie od szesnastego do osiemnastego miesiąca życia dziecka. Wynika z tego, że zastosowanie szczepionki 6w1 znacznie ogranicza ilość wkłuć - z czternastu do czterech.

Jeśli nie wybierzemy opcji szczepionki 6w1, będziemy musieli skorzystać z programu szczepień obowiązkowych, które są refundowane przez NFZ, jednak za ich pomocą dziecko będzie mogło zaszczepić się jedynie przeciwko jednej chorobie na raz. Oznacza to, że potrzebne będzie aż 14 szczepionek.

3. Szczepionka 6w1 - dodatkowe informacje

Cena szczepionki 6w1 to około 200 zł. Szczepionki 6w1 zostały określone jako całkowicie bezpieczne i skuteczne na podstawie wielu badań klinicznych. Oprócz tego, szczepionka 6w1 zaszczepi nasze dziecko przeciwko krztuścowi za pomocą bezkomórkowego antygenu. Jest to dużo nowsza i skuteczniejsza metoda szczepienia przeciwko tej chorobie niż ta, którą oferują nam szczepionki refundowane.

Szczepionka 6w1 to bezpieczna i skuteczna alternatywa dla refundowanych szczepień obowiązkowych
Szczepionka 6w1 to bezpieczna i skuteczna alternatywa dla refundowanych szczepień obowiązkowych (123RF)

Szczepienia 6w1 można podawać równocześnie z innymi szczepieniami nieobowiązkowymi zalecanymi w niektórych przypadkach, na przykład wraz ze szczepieniami przeciwko pneumokokom czy rotawirusom. Zastosowanie szczepionki 6w1 bardzo rzadko skutkuje niepożądanymi odczynami poszczepiennymi, jednak jeśli już wystąpią, może to być jedynie niegroźne zaczerwienienie, obrzęk lub przejściowy ból w miejscu szczepionki. W takim wypadku możemy podać dziecku leki zmniejszające obrzęk. Częstym objawem wszystkich szczepionek jest także gorączka, którą zbić możemy podając popularne leki na gorączkę.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze