Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Paweł Baljon

Różyczka u dzieci

Avatar placeholder
17.02.2017 10:09
Różyczka u dzieci
Różyczka u dzieci

Różyczka to infekcja wirusowa, która dotyka głównie skóry oraz węzłów chłonnych. Wirus różyczki przenosi się zwykle drogą kropelkową, ale może dostać się również krwiobiegiem ciężarnej kobiety do płodu. Różyczka ma zwykle łagodny przebieg u dzieci, ale może powodować wady wrodzone u płodu. Przed wprowadzeniem szczepionki na różyczkę najczęściej chorowały dzieci w wieku 5-9 lat. Obecnie większość przypadków tej choroby notuje się u osób dorosłych, które nie były objęte szczepieniami.

1. Objawy różyczki u dzieci

Rozwój choroby zaczyna się od 1-2 dni łagodnej gorączki (37,2-37,8°C) oraz obrzęków i tkliwości węzłów chłonnych, zwykle w tylnej części szyi lub za uszami. Na twarzy pojawia się wysypka, która rozprzestrzenia się do dołu. W miarę jak wysypka posuwa się na dół, zwykle znika z twarzy. Wysypka wywołana różyczką może wyglądać podobnie jak wiele innych zmian skórnych na tle wirusowym. Może mieć postać różowych lub jasnoczerwonych krostek łączących się w „łatki”. Wysypka może swędzieć i utrzymywać się do trzech dni. Gdy zmiany na skórze znikają, skóra może zacząć się łuszczyć. Inne symptomy różyczki to: ból głowy, utrata apetytu, stan zapalny tkanki wyściełającej powieki i gałki oczne, zatkany nos, katar, obrzęk węzłów chłonnych w innych miejscach na ciele oraz ból i obrzęk stawów. Te objawy są częstsze u nastolatków i osób dorosłych. Należy jednak pamiętać, że u wielu osób różyczka przebiega bezobjawowo.

Różyczka u ciężarnych kobietmoże spowodować zespół różyczki wrodzonej, który może mieć poważne następstwa dla rozwijającego się płodu. Dzieci zainfekowane tą chorobą przed urodzeniem są narażone na opóźnienie wzrostu, deformacje serca i oczu, opóźnienie umysłowe, utratę słuchu, a także na problemy z wątrobą, śledzioną oraz szpikiem.

2. Zapobieganie i leczenie różyczki

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 1"

Chorobie można skutecznie zapobiegać poprzez podanie dziecku szczepionki. Szczepienie przeciw różyczce nie powinno mieć miejsca u kobiet w ciąży lub tych, które w ciągu miesiąca od otrzymania szczepionki mogą zajść w ciążę. Kobiety spodziewające się dziecka, które nie są odporne na różyczkę powinny unikać styczności z osobami chorymi.

W leczeniu różyczki nie wykorzystuje się antybiotyków, ponieważ nie działają one na choroby pochodzenia wirusowego. Jeśli nie wystąpiły żadne powikłania, choroba ustępuje samoistnie. Dzieci łagodnie przechodzą różyczkę. Ich rodzice powinni systematycznie mierzyć temperaturę dziecka i kontaktować się z lekarzem, jeżeli dojdzie do znacznego jej wzrostu. Aby złagodzić dyskomfort chorego dziecka, można podać mu lek o działaniu przeciwzapalnym. W żadnym wypadku nie należy podawać dziecku kwasu acetylosalicylowego, który może wywołać zespół Reye'a prowadzący niekiedy do niewydolności wątroby oraz śmierci. Kontakt z lekarzem jest konieczny nie tylko wtedy, gdy dziecko ma coraz wyższą gorączkę, ale także po zaobserwowaniu pogarszającego się stanu zdrowia. Nie warto czekać bezczynnie, odpowiednio wczesna interwencja lekarska może mieć bowiem kluczowe znaczenie dla zdrowia dziecka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze