Szczepienie na rotawirusy. Kto powinien się zaszczepić?
Szczepienie na rotawirusy to szczepienie zalecane, a więc nie jest finansowane przez państwo, jak wszystkie szczepienia obowiązkowe. Taka doustna szczepionka przeciw rotawirusom kosztuje kilkaset złotych i jest podawana w dwóch lub trzech dawkach. Chroni przed infekcją rotawirusową, wywołującą, szczególnie u dzieci ostrą biegunkę i wymioty, które mimo opieki mogą doprowadzić do odwodnienia. Szczepienie można przeprowadzić w 2. miesiącu życia dziecka.
1. Dlaczego szczepienie na rotawirusy jest ważne?
Rotawirusy to rodzaj wirusów wywołujących biegunkę rotawirusową. U osoby dorosłej taka biegunka nie musi być poważną sprawą. Jednak u dziecka ma ona często ostry przebieg i bardzo łatwo doprowadzić w czasie tej infekcji do odwodnienia. A to już u niemowląt wymaga interwencji lekarza.
Ostra biegunka rotawirusowa to nagle pojawiające się objawy, najpierw wymioty przez 1-2 dni (dziecko może wymiotować nawet 4 razy dziennie), później biegunka przez 4-8 dni (dziecko wydala wodnisty stolec nawet do 10 razy dziennie).
Dziecko może też mieć gorączkę – może być niewielka lub wysoka. Przy ostrych objawach najlepiej jest pójść do lekarza.
Przy każdych wymiotach i biegunce trzeba pamiętać, aby nie dopuścić do odwodnienia, czyli poić dziecko niewielkimi porcjami wody - najlepiej z elektrolitami - (około 1-2 łyżeczki co kilka minut). Można także karmić dziecko piersią.
Należy odczekać kilka godzin po wystąpieniu wymiotów, często i na krótko przystawiać niemowlę do piersi. Uzupełnia się w ten sposób braki wody i elektrolitów w organizmie.
Profilaktyka biegunki rotawirusowej to przede wszystkim higiena, mycie rąk przed i po kontakcie z dzieckiem, zwłaszcza po zmianie pieluszek, karmienie piersią, a następnie bardzo skuteczne szczepienia małych dzieci. Według badań, skuteczność szczepień jest wyjątkowo duża. Szczepionka przeciw rotawirusom działa przez trzy lata, chroniąc dziecko przed zakażeniem.
2. Jak wygląda szczepionka przeciw rotawirusom?
Szczepienie na rotawirusy można przeprowadzić już w 6. tygodniu życia dziecka. W zależności od wybranego rodzaju, trzeba dziecku podać dwie lub trzy dawki w odstępach czterotygodniowych. W przypadku dwóch dawek pierwszą dawkę należy podać przed ukończeniem 12. tygodnia życia.
Ważne, aby ostatnia dawka szczepionki była podana do 24. tygodnia życia, po czterech tygodniach od pierwszej dawki. Szczepionka trzydawkowa musi zostać zakończona do 24. tygodnia życia dziecka (najpóźniej 26. tygodnia), a między każdą dawką trzeba zachować 4 tygodnie odstępu. Dzieci ponadpółroczne nie mogą być szczepione przeciw rotawirusom, tak jak dorośli.
Istnieją tylko szczepienia doustne przeciw rotawirusom. Nie trzeba się więc obawiać, że dziecko będzie dodatkowo kłute i narażone na ból. Jakie jest zachowanie dziecka po szczepieniu na rotawirusy? Zwykle jest to rozdrażnienie i podniesiona temperatura ciała.
Najczęstsze możliwe powikłania poszczepienne po szczepieniu na rotawirusy to problemy żołądkowe, trzeba także pilnować przy szczepionkach doustnych, by dziecko na pewno połknęło szczepionkę i jej nie ulało.
Lepiej więc nie karmić malucha na godzinę przed szczepieniem i po podaniu szczepionki ponosić go na rękach i upewnić się, że szczepionka została połknięta.