Ile kosztuje poród rodzinny?

Poród rodzinny w ostatnich latach cieszy się dużym zainteresowaniem. Jest często wybieraną metodą. Kobiety podczas tak ważnej chwili chcą się czuć komfortowo i pewnie. Oprócz wszelkich wygód pragną, by były przy nich bliskie osoby. Z tego też powodu wybierają poród rodzinny. Niestety nie we wszystkich szpitalach jest to możliwe, lub trzeba się wykosztować, aby taki poród mógł się odbyć. Ale czego nie robi się dla tak ważnej chwili, jaką są narodziny dziecka.

Cena za poród rodzinny

Dla rodziców narodziny dziecka to ważna chwila w życiu. Niestety czasem trzeba za tę chwilę zapłacić. W niektórych ośrodkach wnosi się opłatę kilkuset złotych, w innym symboliczną cegiełkę, a jeszcze w innych poród rodzinny odbywa się zupełnie za darmo. Z tego wynika, iż szpitale za korzystanie z takich usług ustalają indywidualnie. Poród rodzinny jest bardzo podobny do porodu domowego, tyle tylko, że odbywa się w szpitalu. Wówczas dla obojga rodziców przydzielony jest osobny pokój, w którym znajdują się pomocne urządzenia i przyrządy, jak łóżko, krzesło porodowe, piłki, worki, drabinki. Każda z tych rzeczy ma za zadanie pomóc przyszłej mamie w porodzie oraz w znoszeniu bólu. Obok tak bogato wyposażonych pokoi znajduje się łazienka z wanną lub kabiną prysznicową. Początek porodu odbywa się najczęściej tylko pod okiem lekarza. Następna faza to czas kiedy opiekę przejmuje położna odbierająca poród oraz tata dziecka, który na koniec porodu wieńczy wszystko przecięciem pępowiny. Aby wszystko tak pięknie wyglądało należy najpierw spisać umowę ze szpitalem lub kliniką, w której chce się urodzić dziecko. ,,Poradnik Zdrowie’’ wylicza, że opieka taka kosztuje od 600-1500 złotych. Za samo wynajęcie sali porodowej w publicznym szpitalu płaci się w granicach od 300-1200 złotych. Jeśli natomiast chodzi o prywatne kliniki, to koszt takiego porodu sięga nawet 5000 złotych.

Polecane wideo:

Warto dodać, że dodatkowo płaci się za każdą wprowadzoną osobę, która ma być przy porodzie oraz za każdą dobę pobytu w szpitalu. Z różnych informacji wynika, że można rodzić za darmo, należy jednak wówczas złożyć pismo do dyrektora placówki, w której ma się odbywać poród. W piśmie tym należy uwzględnić, dlaczego wybiera się taką formę porodu i dlaczego prosi się o wykonanie go bez pobrania opłaty. Można wtedy napisać, np. że jest się skromnie żyjącą rodziną, a zawsze chcieliście wspólnego porodu, itp.

Czy poród rodzinny powinien być płatny?

Coraz częściej słyszy się kobiety, które walczą o swoje prawa, i o to, by miały takie same świadczenia okołoporodowe, jak inne kobiety na Zachodzie. W tym roku do debaty publicznej został przedstawiony projekt Karty Praw Kobiety Rodzącej. Znajdują się tam, m.in. takie słowa: „Jeżeli nie występują przeciwwskazania medyczne, kobieta rodząca ma prawo do uwzględnienia swoich życzeń, dotyczących stosowanych procedur położniczych, w tym ochrony przed bólem, wsparcia psychologicznego, obecności męża lub osoby bliskiej”. Aby owy postulat wszedł w życie potrzeba jeszcze wieloletnich starań i walk o prawa kobiet rodzących. Jest to ważne, ponieważ każda kobieta powinna mieć prawo, do takich samych świadczeń, jak inne kobiety lub kobiety w innym kraju.

Sylwia Michalczyk, ponad rok temu

Poród rodzinny

Komentarze

dyskusje na forum

Artykuły Ile kosztuje poród rodzinny?
Wady porodu rodzinnego

Poród rodzinny - za i przeciw

Poród rodzinny - za i przeciw

mamy? Przeczytajcie na forum. Ile kosztuje poród rodzinny? W jednym szpitalu za poród w obecności osoby bliskiej wniesiemy opłatę w granicach kilkuset zł. W innym...

Poród rodzinny

Poród z rodziną

Poród z rodziną

Coraz więcej kobiet decyduje się na poród rodzinny. Przy porodzie może być doula, partner, mama, siostra a nawet przyjaciółka. Poród rodzinny to również niezapomniane wrażenia dla ojca...

Poród rodzinny

Mąż w czasie porodu

Mąż w czasie porodu

kobiet decyduje się na poród w domu z partnerem albo na tzw. poród rodzinny w szpitalu. Partner, który wspiera kobietę przy porodzie, to skarb. (...) Poród z mężem ma wiele zalet....

Wady porodu rodzinnego

Poród z mężczyzną u boku

Poród z mężczyzną u boku

Mężczyzna przy porodzie? Czy mąż powinien towarzyszyć żonie podczas porodu, czy nie? Poród rodzinny jest dość modny, jednak nie można partnera zaciągać na salę porodową siłą. Decyzja o wspólnym rodzeniu powinna być przemyślana,...

Poród rodzinny

Rodzić razem czy osobno?

Rodzić razem czy osobno?

Rodzić z partnerem czy bez niego? W czym może pomóc jego obecność a jakie mogą być konsekwencje porodu rodzinnego?

Zalety porodu rodzinnego

Poród bezpieczny

Poród bezpieczny

O bezpiecznym porodzie marzy każda kobieta rodząca. Wiele ciężarnych obawia się porodu, bólów porodowych, całej akcji porodowej.

Zalety porodu rodzinnego

Poród w gronie rodziny

Poród w gronie rodziny

Poród w domu to duże przeżycie dla kobiety. Intymna atmosfera pozwala łatwiej znieść bóle porodowe i cieszyć się pierwszymi chwilami życia swojego dziecka. Liczą się potrzeby kobiety.