Fazy porodu

Z niecierpliwością odliczasz dni do porodu, nie możesz się już doczekać, kiedy weźmiesz na ręce swoje upragnione dziecko. Z każdym dniem, który przybliża Cię do tego niesamowitego wydarzenia masz coraz więcej pytań i obaw.Jak to będzie wyglądało? Czy dam radę? Czy wytrzymam? Postaramy się odpowiedzieć na wiele Twoich pytań i rozwiać nurtujące Cię wątpliwości. Opiszemy, jak najczęściej wyglądają kolejne etapy porodu. Zapamiętaj już teraz, że poród jest też ogromnym przeżyciem dla maluszka.

Polecane wideo:

Jak przebiega poród

Zanim trafisz na sale porodową zostaniesz jeszcze raz zbadana przez lekarza albo położną, ocenią stan rozwarcia i przygotowanie organizmu do porodu.

Pierwszy etap porodu (okres rozwierania)

Jest to najdłuższy etap, trwa od początku porodu do całkowitego rozwarcia szyjki macicy. W tym właśnie okresie szyjka zaczyna się rozwierać i przygotowywać do urodzenia dziecka. Zaczynają się skurcze, których nie musisz odczuwać, szyjka się skraca i rozwiera do 3 cm. To momenty, kiedy bóle porodowe mogą przypominać bóle miesiączkowe. Czasem występuje zgaga, biegunka i ciemnobrązowa wydzielina z pochwy.

Czas trwania pierwszej fazy porodu zależy od wielu czynników. U wieloródek wynosi 8-9 godzin, u pierwiastek 10-16 godzin, ale są to okresy orientacyjne. Niekiedy pierwszy etap przeciąga się do kilku dni. W tym czasie spokojnie można wziąć przyjemną kąpiel, iść na spacer albo po prostu porozmawiać ze znajomymi. Nie obawiaj się – tych najważniejszych skurczy nie da się przegapić. Jeśli Twój poród był umawiany z położną bądź lekarzem, teraz jest dobry moment, aby się z nimi skontaktować i ustalić, kiedy powinnaś jechać do szpitala.

Nadchodzi moment silniejszych i bardziej regularnych skurczy. Pojawić się może ból krzyża. Teraz zamiast rozmowy z przyjaciółmi, zacznij robić ćwiczenia oddechowe, których nauczyłaś się w szkole rodzenia. Jeśli bóle krzyżowe są dokuczliwe, spaceruj, znajdź dogodną pozycję, ale staraj się unikać leżenia, ponieważ pozycja stojąca przyspiesza skurcze (działa przyciąganie ziemskie).

Masz skurcze co 5 min – czas na zabranie torby (którą zapewne masz spakowaną) i udanie się w kierunku szpitala. W tej fazie odejść mogą wody płodowe – jeśli zobaczysz, że mają kolor zielony – nie panikuj, ale od razu jedźcie do szpitala. Jeśli obawiasz się bólu, w szpitalu zapytaj lekarza i położną o znieczulenie. Przyszedł czas na pełne rozwarcie, czyli o średnicy około 10 cm. Jesteś w szpitalu, w dobrych rękach, masz skurcze co minutę, które są już bolesne. Ból krzyża jest jeszcze silniejszy, dojść może także ból z okolic odbytu. Twoje zmęczenie, a czasem wręcz wyczerpanie, może sięgać zenitu. Wytrzymaj jeszcze chwilę – przed Tobą cudowny moment narodzin. Warto się skupić, pamiętać o oddychaniu. Twoje prawidłowe oddychanie ma szczególne znaczenie dla dziecka i całej akcji porodowej. Skupiając się na nim, szybko osiągniesz drugi etap porodu.

Etap drugi porodu (tzw. etap wydalania)

Rozpoczyna się poród i skurcze parte – bardzo silne skurcze, niezależne od rodzącej. Okres ten trwa od 0,5 do 2 godzin. Jeśli umiejętnie wykorzystasz te skurcze, z każdym z nich noworodek będzie przesuwał się w kanale rodnym. Odpowiednio nabrane powietrze, wstrzymany oddech i siła napiętych mięśni brzucha pomagają wzmocnić taki skurcz.

W zależności od szpitala i zwyczajów w nim panujących, możesz rodzić w różnych pozycjach, a nawet w wodzie. Pozycja leżąca – choć najpopularniejsza – wcale nie musi być najlepsza. Położna, która zapewne będzie Ci towarzyszyć, pomoże Ci przybrać najlepszą pozycję i podpowie, kiedy masz „przeć”. Słuchaj, co mówi położna, wsłuchaj się też w mowę swojego ciała. Jeszcze chwila i w szparze sromowej pojawi się główka dziecka. To jest też moment, kiedy możliwe, że będziesz miała nacięte krocze (jeśli będzie to konieczne). Po chwili urodzi się cały noworodek... Brawo! Gratulacje! Urodziłaś!

Trzeci i czwarty etap porodu (okres łożyskowy i poporodowy)

Będziesz czuła delikatne skurcze, będące wynikiem obkurczania się macicy. Dochodzi teraz do oddzielenia się i wyparcia łożyska. Możesz czuć wtedy ulgę albo zimne dreszcze. Jeśli miałaś nacięte krocze, zostaje teraz zszyte w znieczuleniu.

Etap czwarty to okres poporodowy, który trwa około godziny. Okres ścisłego nadzoru poporodowego, w którym będziecie obserwowani z dzidziusiem przez lekarza i położną. Jest to też czas na spotkanie z Twoim skarbem. Ciepło, jakie czuje matka, kiedy kładzie się jej nowonarodzone dziecko na brzuchu, jest nieporównywalne z żadnym innym doznaniem. W jednej chwili zapomina się o trudach porodu – teraz czas na wielką miłość. Na taką miłość, która potrafi góry przenosić. Tylko my kobiety wiemy, jakie szczęście dała nam natura, pozwalając na przeżycie porodu.

Warto było czekać na ten niezapomniany moment. Prawda?

Małgorzata Lejman, ponad rok temu

Etapy porodu naturalnego

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Etapy porodu naturalnego
Etapy porodu naturalnego

Fazy porodu

Z niecierpliwością odliczasz dni do porodu, nie możesz się już doczekać, kiedy weźmiesz na ręce swoje upragnione dziecko. Z każdym dniem, który przybliża Cię do tego niesamowitego wydarzenia masz coraz więcej pytań i obaw.Jak to będzie wyglądało? Czy...

Poród naturalny

Etapy porodu naturalnego

Poród to naturalny proces prowadzący do urodzenia dziecka. To najbardziej bezpieczny i najmniej inwazyjny sposób zakończenia ciąży. Jest on ciągłym procesem, który możemy podzielić na cztery okresy.