Trwa ładowanie...

Po terminie porodu

Avatar placeholder
23.01.2015 11:10
Po terminie porodu
Po terminie porodu (Zdjęcia autorstwa Revision / CC BY 2.0)

Gdy nadchodzi termin porodu, z jednej strony przyszli rodzice bardzo się cieszą na przyjście dziecka na świat, z drugiej strony towarzyszy temu czasowi pewien strach przed tym, jak będzie wyglądać życie po porodzie. Czasami jednak na narodziny dziecka należy poczekać trochę dłużej niż wskazywał lekarz. Należy pamiętać, iż nie jest możliwe dokładne wyznaczenie terminu porodu, jedynie w przybliżeniu. Jeżeli termin porodu mija, nie należy się obawiać. Organizm dziecka widocznie nie jest jeszcze gotowy, aby ujrzeć światło dzienne.

spis treści

1. Przygotowanie do porodu

Termin porodu wyznaczyć można za pomocą badania USG, najlepiej w pierwszym trymestrze ciąży. Wtedy też dokładność wyznaczenia terminu porodu wynosi +/- 7 dni. Jeżeli badanie ultrasonograficzne przeprowadza się między 14 a 20 tygodniem ciąży, to rozpiętość możliwego terminu sięga już 10 dni, natomiast gdy wyznacza się termin porodu na podstawie USG wykonanego między 31 a 42 tygodniem ciąży - 21 dni.

Niezależnie od tego, kobieta może przygotować się w odpowiedni sposób do porodu. Niezmiernie ważny jest aspekt psychologiczny. Przyszła matka powinna czuć wsparcie ze strony męża lub partnera oraz rodziny. Dla kobiety bardzo ważna jest obecność przyszłego ojca dziecka w tych ostatnich chwilach przed porodem.

Kobieta ciężarna powinna również odpowiednio przygotować mięśnie macicy do porodu. Dobre efekty dają ćwiczenia na mięśnie miednicy mniejszej, np. na piłce rehabilitacyjnej. Oprócz tego można stosować preparaty ziołowe, które działają tonizująco. Mogą to być napary z liści maliny. Powodują, iż w trakcie porodu mięśnie macicy działają efektywniej, co skraca czas trwania porodu. Można je stosować także po porodzie. Wtedy też będą lepiej obkurczać macicę i zmniejszą krwawienie. Zaleca się także stosowanie preparatów z olejem z wiesiołka. Zawiera on kwas linolenowy – kwas omega-3, który w organizmie przekształcany jest w prostaglandyny, a więc naturalne związki, których zadaniem jest wywołanie skurczów macicy. Pomocny może okazać się także olejek szałwiowy.

2. Naturalne metody wywoływania porodu

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Naturalne sposoby na wywołanie porodu można stosować, gdy kobieta będzie już w 40 tygodniu ciąży. Domowe sposoby na wywołanie porodu mogą zadziałać lub też nie. Ich skuteczność zależy więc indywidualnie od pacjentki. Należy tutaj przede wszystkim seks. Nasienie mężczyzny zawiera duże ilości prostaglandyn, które powodują dojrzewanie szyjki macicy i jej rozwieranie. Oprócz tego, podczas orgazmu u kobiety wydziela się oksytocyna, która wywołuje skurcze macicy. Możliwa jest także stymulacja brodawek, która również powoduje wydzielanie oksytocyny. Innym naturalnym sposobem na poród jest także spacer, a szczególnie chodzenie po schodach. Pomagają one ustawić się dziecku w pozycji wyjściowej w kanale rodnym.

Znana jest także metoda Shiatsu, a więc masaż punktów, wykorzystujący akupresurę. Można masować miejsce między kciukiem a palcem wskazującym lub też miejsca na wysokości czterech złączonych palców nad wewnętrznymi kostkami nóg. Innym miejscem może być wgłębienie na szczytach ramion.

Metody farmakologiczne wywołujące poród powinny być stosowane tylko w koniecznych przypadkach, np. gdy zagrożone jest życie matki lub dziecka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze