Program szkoły rodzenia
Program szkoły rodzenia jest zazwyczaj elementem decydującym o wyborze szkoły rodzenia odpowiedniej dla przyszłych rodziców. Program szkoły rodzenia powinien zawierać niezbędne tematy dotyczące ciąży, porodu, połogu, ale także uwzględnić opiekę i pielęgnację noworodka. W programie szkoły rodzenia nie może zabraknąć zagadnień dotyczących laktacji oraz technik karmienia piersią. Pary spodziewające się potomstwa decydują się na udział w zajęciach szkoły rodzenia, gdyż przygotowanie do macierzyństwa i ojcostwa wydaje im się nieco skomplikowane.
1. Wybór szkoły rodzenia
Wybór szkoły rodzenia może okazać się dość kłopotliwy. Młodzi rodzice nie bardzo wiedzą, czym się kierować, decydując się na przygotowanie do roli rodzica w szkole rodzenia. Biorą wtedy pod uwagę bliskość od miejsca zamieszkania, opinie znajomych lub kierują się właśnie programem szkoły rodzenia. Dla niektórych rodziców najważniejsze są zagadnienia dotyczące przebiegu porodu, dla innych natomiast karmienie i kąpiel noworodka stają się niezbędnymi tematami szkoły rodzenia. Przyszli rodzice powinni szczegółowo zapoznać się z tematami zajęć szkoły rodzenia, zanim wybiorą tę odpowiednią dla siebie. W szkole rodzenia powinny znaleźć się te właśnie zagadnienia, które ich najbardziej interesują.
2. Tematy szkoły rodzenia
Szkołę rodzenia prowadzi zazwyczaj położna, ale zdarza się też, że wykładowcami są lekarze ginekolodzy, neonatolodzy, fizjoterapeuci, psycholodzy. Przedstawiają oni wówczas wiedzę z zakresu ich specjalizacji. Podczas zajęć w szkole rodzenia pary spodziewające się dziecka dowiedzą się wielu ciekawych i przydatnych informacji. Podstawowe tematy szkoły rodzenia to:
- rozwój dziecka w łonie matki,
- okres ciąży,
- przebieg porodu i rola ojca podczas porodu,
- fizjologia połogu,
- karmienie piersią i techniki przystawiania dziecka do piersi,
- opieka i pielęgnacja noworodka,
- kąpiel noworodka.
W zajęciach szkoły rodzenia powinny aktywnie uczestniczyć zarówno przyszłe mamy, jak również tatusiowie. Szkoła rodzenia uwzględnia też aspekt powrotu do formy po porodzie.
3. Ćwiczenia w szkole rodzenia
Każda szkoła rodzenia powinna zawierać ćwiczenia fizyczne dla kobiet w ciąży. Aktywność fizyczna kobiet w ciąży jest bowiem niezmiernie dla nich istotna. Pozwala na szybszy powrót do dawnej sylwetki, poprawia ich nastrój i samopoczucie psychiczne i fizyczne oraz zapobiega wielu dolegliwościom, na przykład obrzękom kończyn dolnych czy bólom kręgosłupa w ciąży. Na zajęciach szkoły rodzenia kobiety wykonują ćwiczenia mięśni Kegla, które są niezmiernie ważne w profilaktyce nietrzymania moczu po porodzie. Również ćwiczenia oddychania torem przeponowym są zawarte w każdym programie szkoły rodzenia. Jest to doskonałe przygotowanie do akcji porodowej.
Szkoła rodzenia jest cennym doświadczeniem. Dlatego też program szkoły rodzenia powinien być dokładnie przeanalizowany przez przyszłych rodziców. Dobry wybór tematów szkoły rodzenia gwarantuje zadowolenie i pewność siebie rodziców spodziewających się potomstwa.