Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

Naturalne przyspieszenie porodu

Avatar placeholder
29.07.2021 22:55
Naturalne przyspieszenie porodu
Naturalne przyspieszenie porodu

Ćwiczenia przyspieszające poród i inne naturalne sposoby bywają pomocne w przypadku ciąży przenoszonej, czyli wtedy, kiedy mija wyznaczony przez lekarza termin porodu. Jednak należy pamiętać, że wyliczenia lekarza są tylko danymi orientacyjnymi, nie ma pewności, czy data jest prawidłowa. Zresztą w naturze niewiele rzeczy działa dokładnie jak w zegarku. Indukowanie porodów w wielu przypadkach nie jest konieczne, jeśli ciąża przebiega prawidłowo i jest regularnie monitorowana.

spis treści

1. Jakie są bezpieczne sposoby na przyspieszenie porodu?

Istnieje kilka bezpiecznych sposobów na wywołanie porodu, które w żaden sposób nie zagrażają prawidłowemu przebiegowi ciąży. Przede wszystkim jest to umiarkowana, dostosowana do możliwości ciężarnej, aktywność fizyczna.

Można wykonywać specjalne ćwiczenia dla kobiet w ciąży, w tym jogę dla ciężarnych czy po prostu zwykły spacer. U niektórych mam „podziałało” wchodzenie po schodach. Trzeba jednak pamiętać, aby się nie przeciążać, wystarczy kilka pięter.

Zobacz film: "Jak przygotować się do porodu?"

Jakie ćwiczenia na przyspieszenie porodu są najskuteczniejsze? Przede wszystkim pomocne będzie skakanie na piłce gimnastycznej lub chodzenie po schodach - ćwiczenia te wykorzystują siłę grawitacji.

Drugim sposobem na przyspieszenie porodu, a także na odstresowanie, jest uprawianie seksu. Trzeba pamiętać, aby wybierać pozycje seksualne bezpieczne w ciąży. Drażnienie brodawek w czasie seksu zwiększa produkcję oksytocyny, która może przyspieszyć poród.

Takie samo działanie ma orgazm. Jeśli kobieta w zaawansowanej ciąży obawia się o bezpieczeństwo seksu, może zdecydować się na delikatny petting i drażnienie sutków, które pomogą zwiększyć poziom oksytocyny i nie będą żadnym zagrożeniem dla dziecka.

Sposoby na przyspieszenie porodu
Sposoby na przyspieszenie porodu

Gdy mija wyznaczony termin porodu, kobieta ciężarna zastanawia się: „Kiedy ja wreszcie urodzę? Czemu

przeczytaj artykuł

Inne domowe sposoby na indukcję porodu to picie oleju rycynowego i herbaty z liści malin. Jeśli chodzi o olej rycynowy, to podrażnia on jelita i tym samym zwiększa perystaltykę. Ma jednak efekty uboczne, takie jak obfite biegunki, bóle i skurcze brzucha.

Jeśli rzeczywiście przyspieszy poród, sprawi, że będzie on jeszcze bardziej bolesny. Herbata z liści malin (nie owoców!) nie ma udowodnionego działania przyspieszającego poród. Może tylko wzmocnić mięśnie macicy, aby skurcze podczas porodu były skuteczniejsze. Aby miała nawet takie działanie, trzeba pić ją przez kilka tygodni.

Aby przyszła mama mogła się rozluźnić, może poprosić partnera o delikatny masaż pleców lub stóp czy dłoni. Można także przygotować sobie relaksującą kąpiel. Ciepła kąpiel może także zwiększyć skurcze, kiedy akcja porodowa się już zacznie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze