Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Obcinanie paznokci u niemowląt

Obcinanie paznokci u niemowląt
Obcinanie paznokci u niemowląt

Pewnie wydaje ci się, że paznokcie twojego dziecka są znacznie delikatniejsze i bardziej giętkie niż paznokcie dorosłego człowieka. W rzeczywistości jest inaczej, bo niemowlęta posiadają wyjątkowo ostre paznokcie. Jeżeli nie będziesz ich regularnie przycinać, może się to skończyć zarysowaniem lub skaleczeniem twarzy dziecka. W jaki sposób możesz obciąć paznokcie u niemowlęcia?

spis treści

1. W jaki sposób w odpowiedni sposób obciąć maleńkiemu dziecku paznokcie?

Paznokcie u noworodka rosną tak szybko, że prawdopodobnie będziesz musiała obcinać je kilka razy w tygodniu. Najlepszym momentem pozwalającym ci na bezpieczne obcięcie paznokci u dziecka bez komplikacji jest czas, kiedy ono śpi. Możesz to zrobić nawet wtedy, gdy dziecko zaśnie w samochodzie w foteliku. Pamiętaj o tym, aby niezbędne akcesoria do paznokci nosić przy sobie. Będziesz potrzebowała rzeczy takich jak:

  • specjalny obcinacz do paznokci dziecka,
  • zestaw do pielęgnacji skóry niemowląt,
  • pilniczek dla niemowląt,
  • woda utleniona,
  • czysta chusteczka.
Zobacz film: "Jak kąpać niemowlę w wiaderku?"

Kolejny dobry moment na obcinanie paznokci u dziecka to czas po kąpieli, gdy paznokcie są miękkie. Pamiętaj o tym, aby upewnić się, że robisz to w dobrze oświetlonym pomieszczeniu. Najlepiej jedną ręką przytrzymać paluszek dziecka, a drugą dłonią nacisnąć opuszek palca, aby uniknąć przycięcia skóry. Teraz możesz spokojnie obciąć paznokieć.

Bardzo ważne jest to, aby paznokcie były obcięte prosto. Następnie warto wyrównać ich brzegi za pomocą pilniczka, gdyż po obcinaniu są one z reguły ostre i dziecko mogłoby się skaleczyć. Niektóre kobiety zamiast obcinania paznokci piłują je tylko pilniczkiem. Jednak taki zabieg wymaga zdecydowanie większej ilości czasu niż w przypadku obcinania. Jeżeli zdecydujesz się na tego rodzaju manicure, to poproś kogoś, aby przytrzymał dziecko, tak aby za bardzo się ono nie wierciło w trakcie zabiegu.

2. Co zrobić w przypadku, gdy obcinaczem przecięłaś skórę dziecka?

Niestety przypadkowe rozcięcie skóry palca dziecka zdarza się dosyć często. Bardzo trudno w odpowiedni sposób obciąć paznokcie u takiego maleństwa. Ważne jest to, aby szybko zareagować. Przemyj skórę dziecka wodą utlenioną, a następnie owiń zraniony palec czystą chusteczką i tak przez chwilę ją przytrzymaj. W ciągu chwili krwawienie powinno ustąpić.

Raczej unikaj owijania palca dziecka bandażem. Dziecko w trakcie spania może przykładać obandażowany palec do ust, i może się udławić bandażem. Dzieci bardzo często ssają kciuk, więc lepiej unikać zakładania czegoś na palec. Jeżeli chcesz, możesz zakupić w aptece płynny bandaż, który jest zatwierdzony dla dzieci. Ponadto jest on nietoksyczny, szybko schnie i przyspiesza gojenie się ran.

Pamiętaj o tym, że jeżeli twoje dziecko znajduje się w głębokim śnie, to nie powinny się wydarzyć żadne niekontrolowane sytuacje i ryzyko nacięcia skóry dziecka jest niewielkie. Możesz to sprawdzić, biorąc dziecko na ręce - jeżeli dziecko jest bardzo rozluźnione i jego ramiona luźno opadają w dół, dziecko jest w trakcie głębokiego snu i zabieg obcinania paznokci możesz wykonać w bezpieczny sposób.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze