Trwa ładowanie...

Lanugo. Co to jest, kiedy zanika?

 Ewa Rosiecka
Ewa Rosiecka 04.11.2021 19:11
Lanugo
Lanugo (Adobe Stock)

Lanugo to meszek płodowy pokrywający skórę płodu. Pojawia się około 5. miesiąca ciąży i znika między 7. a 8., czasem jest widoczny u noworodków. Można porównać go do futra lub sierści zwierząt, którego jest odpowiednikiem. Jakie funkcje pełni lanugo? Kiedy zanika?

spis treści

1. Czym jest lanugo?

Lanugo to inaczej meszek płodowy, pierwsze owłosienie skóry dziecka, który powstaje w okresie płodowym. Składa się z miękkich i delikatnych włosów, nie posiadających rdzenia, o jasnym odcieniu, co wynika z ich nikłej pigmentacji. Włoski te podlegają ciągłej wymianie - stare wpadają do płynu owodniowego, w ich miejscu zaś wyrastają nowe.

Zadaniem lanugo jest ochrona delikatnej skóry płodu przed niekorzystnym działaniem wód płodowych. Skóra pod wpływem długotrwałego moczenia mogłaby ulec uszkodzeniu, czemu lanugo skutecznie zapobiega.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowy sen niemowlaka?"

Z czego składa się lanugo? Wraz z mazią płodową składa się z martwych komórek łoju i naskórka. Pokrywa całe ciało płodu z wyjątkiem powiek, warg, pępka, podeszwy stóp i wewnętrznych powierzchni dłoni.

2. Kiedy znika lanugo?

Lanugo zaczyna zanikać około 7. miesiąca życia płodowego, dziecko połyka je razem z płynem owodniowym. Z niego właśnie powstaje smółka - pierwsza kupka noworodka, którą maluch wydala tuż po urodzeniu.

Dzieci urodzone w terminie rzadko rodzą się z lanugo, dużo częściej jego pozostałości można dostrzec u wcześniaków. W tym przypadku włoski te są grubsze i utrzymują się jeszcze jakiś czas po porodzie.

Dowiedz się, jak noworodek odczuwa dotyk! (WIDEO)
Dowiedz się, jak noworodek odczuwa dotyk! (WIDEO)

O noworodka trzeba wyjątkowo dbać. Bardzo ważną rolę w zapewnieniu im odpowiedniej opieki odgrywają

przeczytaj artykuł

Dzieci urodzone po terminie zaś często rodzą się z pomarszczoną skórą. Jest to efekt działania wód płodowych na skórę płodu, ponieważ nie jest ona już chroniona.

Lanugo może pojawić się także u starszych dzieci oraz młodzieży, wtedy jednak najczęściej oznacza chorobę.

3. Co zrobić, gdy lanugo nie zanika?

Czasem lanugo utrzymuje się znacznie dłużej, niż powinno. W takiej sytuacji powinniśmy skonsultować się z pediatrą. W rzadkich przypadkach może to oznaczać hipertrichozę meszkową - chorobę wrodzoną, która objawia się nadmiernym owłosieniem. W tym przypadku lanugo nie zanika i może zmienić się na stałe we włosy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze