Trwa ładowanie...

Lanugo. Co to jest, kiedy zanika?

Lanugo to meszek płodowy pokrywający skórę płodu. Pojawia się około 5. miesiąca ciąży i znika między 7. a 8., czasem jest widoczny u noworodków. Można porównać go do futra lub sierści zwierząt, którego jest odpowiednikiem. Jakie funkcje pełni lanugo? Kiedy zanika?

Zobacz film: "Wypróżnianie niemowląt - częstotliwość"
spis treści

1. Czym jest lanugo?

Lanugo to inaczej meszek płodowy, pierwsze owłosienie skóry dziecka, który powstaje w okresie płodowym. Składa się z miękkich i delikatnych włosów, nie posiadających rdzenia, o jasnym odcieniu, co wynika z ich nikłej pigmentacji. Włoski te podlegają ciągłej wymianie - stare wpadają do płynu owodniowego, w ich miejscu zaś wyrastają nowe.

Zadaniem lanugo jest ochrona delikatnej skóry płodu przed niekorzystnym działaniem wód płodowych. Skóra pod wpływem długotrwałego moczenia mogłaby ulec uszkodzeniu, czemu lanugo skutecznie zapobiega.

Z czego składa się lanugo? Wraz z mazią płodową składa się z martwych komórek łoju i naskórka. Pokrywa całe ciało płodu z wyjątkiem powiek, warg, pępka, podeszwy stóp i wewnętrznych powierzchni dłoni.

2. Kiedy znika lanugo?

Lanugo zaczyna zanikać około 7. miesiąca życia płodowego, dziecko połyka je razem z płynem owodniowym. Z niego właśnie powstaje smółka - pierwsza kupka noworodka, którą maluch wydala tuż po urodzeniu.

Dzieci urodzone w terminie rzadko rodzą się z lanugo, dużo częściej jego pozostałości można dostrzec u wcześniaków. W tym przypadku włoski te są grubsze i utrzymują się jeszcze jakiś czas po porodzie.

Dowiedz się, jak noworodek odczuwa dotyk! (WIDEO)
Dowiedz się, jak noworodek odczuwa dotyk! (WIDEO)

O noworodka trzeba wyjątkowo dbać. Bardzo ważną rolę w zapewnieniu im odpowiedniej opieki odgrywają

przeczytaj artykuł

Dzieci urodzone po terminie zaś często rodzą się z pomarszczoną skórą. Jest to efekt działania wód płodowych na skórę płodu, ponieważ nie jest ona już chroniona.

Lanugo może pojawić się także u starszych dzieci oraz młodzieży, wtedy jednak najczęściej oznacza chorobę.

3. Co zrobić, gdy lanugo nie zanika?

Czasem lanugo utrzymuje się znacznie dłużej, niż powinno. W takiej sytuacji powinniśmy skonsultować się z pediatrą. W rzadkich przypadkach może to oznaczać hipertrichozę meszkową - chorobę wrodzoną, która objawia się nadmiernym owłosieniem. W tym przypadku lanugo nie zanika i może zmienić się na stałe we włosy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.