Trwa ładowanie...

Smółka. Czym jest, kiedy powinna zostać wydalona?

 Ewa Rosiecka
26.10.2023 19:45
Smółka
Smółka (Adobe Stock)

Smółka to nazwa pierwszego stolca w życiu dziecka. Zwykle wydalana jest w ciągu doby od urodzenia, a zbyt wczesne lub zbyt późne wydalenie jej może świadczyć o chorobie dziecka, lub bezpośrednio zagrażać jego zdrowiu. Co znajduje się w smółce? Dlaczego jest taka ważna?

spis treści

1. Co to jest smółka?

Smółka jest pierwszą kupką nowo narodzonego dziecka. Wyglądem rzeczywiście przypomina smołę: jest czarna lub czarnozielona, o lepkiej, gęstej konsystencji.

Smółka tworzy się w jelitach maluszka około 4-5 miesiąca życia płodowego i w kolejnych miesiącach narasta, a jej obecność świadczy o prawidłowej ich pracy.

Zobacz film: "Jak przewijać niemowlę?"

Młodzi rodzice często zadają sobie pytanie, ile razy wydalana jest smółka? Odpowiedź jest prosta: tylko jeden raz, ze względu na jej skład, który pochodzi jeszcze z życia płodowego. Co wchodzi w skład smółki?

  • wody płodowe;
  • maź płodowa;
  • enzymy trawienne;
  • bilirubina;
  • biliwerdyna;
  • złuszczony nabłonek śluzówki przewodu pokarmowego;
  • cholesterol;
  • lanugo.
Gdy noworodek wraca ze szpitala do domu – to musisz wiedzieć
Gdy noworodek wraca ze szpitala do domu – to musisz wiedzieć

Wszystkie akcesoria dla noworodka powinny być zakupione wcześniej, np. kilka, a czasem kilkanaście tygodni

przeczytaj artykuł

2. Kiedy smółka powinna zostać wydalona?

Najczęściej do wydalenia smółki u dzieci urodzonych o czasie dochodzi w czasie pierwszej doby od urodzenia. W przypadku wcześniaków może pojawić się ona nieco później, najczęściej w czasie 48 godzin od porodu.

3. Co może oznaczać zbyt późne oddanie smółki?

Dla pediatry czas oddania smółki przez dziecko jest bardzo ważny, ponieważ zbyt późne jej wydalenie może (choć nie musi) oznaczać występowanie u niego różnych schorzeń. Jest to sygnał, aby dokładniej przyjrzeć się stanowi zdrowia dziecka.

Wśród schorzeń, które może sygnalizować zbyt późne oddanie smółki, jest:

  • mukowiscydoza - może dochodzić do utrudnień w wydaleniu smółki z powodu zwiększonej jej gęstości;
  • choroba Hirschprunga - choroba ta związana jest z brakiem części splotów nerwowych w ścianie jelita, co zaburza ruchy perystaltyczne w części przewodu pokarmowego.

4. Dlaczego zbyt wczesne wydalenie smółki może być groźne?

Nie tylko zbyt późne wydalenie smółki przez dziecko może być dla niego niekorzystne. Jeśli maluszek wydali ją zbyt wcześnie - jeszcze przed przyjściem na świat - dochodzi do powstania zielonych wód płodowych. W takiej sytuacji pojawia się groźba rozwoju zachłystowego zapalenia płuc.

Sytuacja ta dotyczy najczęściej ciąż przenoszonych - smółka w wodach płodowych najczęściej wykrywana jest w przypadku ciąż trwających 42 tygodnie lub dłużej.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze