Trwa ładowanie...

Gdy noworodek wraca ze szpitala do domu – to musisz wiedzieć

Avatar placeholder
05.06.2019 12:04
Gdy noworodek wraca ze szpitala do domu – to musisz wiedzieć
Gdy noworodek wraca ze szpitala do domu – to musisz wiedzieć (123rf)

Wszystkie akcesoria dla noworodka powinny być zakupione wcześniej, np. kilka, a czasem kilkanaście tygodni przed wyznaczonym terminem porodu. Przed zakupami warto sporządzić listę rzeczy niezbędnych w pierwszych tygodniach życia malucha, ponieważ to ograniczy zbędne wydatki. Dzięki liście jesteśmy także w stanie określić, co już mamy, a co jeszcze należy kupić.

spis treści

1. Wybieramy łóżeczko i wózek dziecięcy

Łóżeczko dziecięce powinno przede wszystkim wymiarami pasować do pomieszczenia, w którym będzie stało. Estetyka czy jego cena to już kwestia indywidualna, ale to, na co należy zwrócić szczególną uwagę, to możliwość regulacji wysokości powierzchni do spania, jakość wykonania i materiałów użytych do jego produkcji. Należy sprawdzić, czy wszystkie dodatkowe elementy typu śruby, są właściwie zabezpieczone. Wybierając łóżeczko dla dziecka, nie wolno zapominać o odpowiednio dopasowanym do niego materacu.

Można wcześniej zaopatrzyć się w najpotrzebniejsze rzeczy dla dziecka
Można wcześniej zaopatrzyć się w najpotrzebniejsze rzeczy dla dziecka (123RF)
Zobacz film: "Jak pozbyć się ciemieniuchy?"

Na rynku dostępne są różnego rodzaju materace do łóżeczek, a różnią się od siebie oczywiście wymiarami, wypełnieniem i materiałem, z którego wykonany jest pokrowiec. Kupując materac, trzeba znać wymiary łóżeczka, aby idealnie go dopasować do ramy. Jeśli jest wystarczająca ilość miejsca można również dokupić przewijak dla dziecka i w tym przypadku są także dostępne różne modele, np. dokręcany do ściany, w formie nakładki na komodę czy łóżeczko.

Równie ważny jest odpowiedni wybór wózka dla dziecka. Czym należy się kierować przy zakupie? Bardzo ważne są jego wymiary i waga, ponieważ trzeba pamiętać, że wózek może być przewożony w samochodzie czy wnoszony na piętro po schodach. Producenci proponują pełne zestawy, w skład których wchodzi np. gondola, fotelik samochodowy z możliwością montażu na ramie wózka i spacerówka. Wybór modelu pod względem koloru to oczywiście kwestia gustu, jednak warto kupić wózek z osłonką przeciwdeszczową i osłonką na nogi. Trzeba się także zastanowić, jakie koła będą bardziej praktyczne – z amortyzatorami czy bez, pompowane czy piankowe. W kwestiach praktycznych duże znaczenie ma także kosz na zakupy najczęściej montowany na dole ramy wózka. Bez względu na to, jaki model wózka wybierzemy, bardzo ważne są kilkupunktowe pasy bezpieczeństwa, a także regulacja poziomu oparcia w spacerówce.

Wyprawka niemowlaka
Wyprawka niemowlaka [40 zdjęć]

zobacz galerię

2. Akcesoria dla noworodka w domu

Jeżeli chodzi o kąpiel niemowlaka, trzeba kupić wanienkę, przyda się również mata antypoślizgowa. Ważne są też kosmetyki do kąpieli, które należy dobrać do rodzaju skóry dziecka. Akcesoria do karmienia to w przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym oczywiście butelki, smoczki, sprawdzi się szczotka do czyszczenia butelek i stojak do ich osuszania. Praktycznym rozwiązaniem w trakcie nocnego karmienia będzie podgrzewacz do pokarmu. Dla starszego dziecka warto kupić krzesełko do karmienia. W przypadku karmienia piersią czynność tę może ułatwić specjalnie do tego przeznaczona poduszka.

Musisz to wiedzieć

Wszystkie akcesoria dla dziecka muszą być dla niego bezpieczne, z wszelkimi atestami bezpieczeństwa. W przypadku kosmetyków czy preparatów do prania ubranek nie mogą być perfumowane, z barwnikami czy alkoholem. Najlepszym wyborem będą produkty hipoalergiczne.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze