Swędzenie skóry w ciąży

Swędzenie skóry najczęściej jest niegroźnym efektem ubocznym ciąży, co nie znaczy, że nie przysparza wielu problemów przyszłej mamie. Dolegliwość pojawia się najczęściej wtedy, gdy macica rośnie i rozszerza się, aby zapewnić zdrowy rozwój dziecka, tym samym powodując rozciąganie skóry. Kobiece hormony wydzielane podczas ciąży i zmiany zachodzące w enzymach wątrobowych również mogą być przyczyną swędzenia w ciąży. Niektóre kobiety mogą doświadczyć nawet swędzenia stóp i dłoni. Jest ono spowodowane wzrastającym poziomem soli żółciowych w organizmie wywołanym ciążą.

Polecane wideo:

Sposób na swędzenie skóry w ciąży

Generalnie, najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się swędzenia skóry w ciąży jest używanie kosmetyków nawilżających i unikanie czynników wysuszających naskórek (np. gorąca kąpiel lub prysznic). Stosowanie delikatnego mydła może również zapobiec powstawaniu uczucia suchości skóry. Niektóre kobiety zażywają ciepłych kąpieli z dodatkiem produktów o działaniu kojącym, takich jak płatki owsiane, które skutecznie łagodzą swędzenie.

Swędząca skóra w czasie ciąży

Swędzenie skóry najczęściej jest niegroźnym efektem ubocznym ciąży, co nie znaczy, że nie przysparza wielu problemów przyszłej mamie.

Kosmetyki nawilżające do ciała najlepiej nakładać tuż po wyjściu z wanny, kiedy skóra jest wciąż wilgotna. Dzięki takiemu zabiegowi skóra wchłonie więcej substancji zmiękczających i złagodzi swędzenie skuteczniej, niż w przypadku stosowania kosmetyków na suche ciało. Produkty głęboko nawilżające (np. masło kakaowe) nakładane na brzuch pomogą zapobiec pojawianiu się rozstępów na skórze lub zmniejszą ich głębokość.

Choroby powodujące swędzenie skóry w ciąży

Niekiedy na brzuchu przyszłej mamy pojawiają się płaty swędzących guzków lub wysypka na innych częściach ciała. Najczęściej objawy te występują w ostatnim trymestrze ciąży. Dolegliwość ta nazywana jest swędzącymi ogniskowymi grudkami i pokrzywką ciężarnych. Pierwsze objawy schorzenia uwidaczniają się na brzuchu ciężarnej, lecz mogą pojawić się także na innych częściach ciała, takich jak uda czy ręce. Choroba ta nie powinna wyrządzić krzywdy ani przyszłej mamie, ani dziecku, jednak objawia się intensywnym swędzeniem, które może okazać się dość dokuczliwe.

W wielu przypadkach kosmetyki nawilżające nie wystarczą, aby pozbyć się nieprzyjemnych objawów schorzenia. Niektórzy lekarze przepisują środki miejscowe w celu złagodzenia swędzenia, jednak przy bardzo intensywnych dolegliwościach niezbędne okażą się doustne leki steroidowe. Swędzenie skóry może okazać się niekomfortowym schorzeniem, lecz na szczęście znika w ciągu kilku dni od porodu. Najczęściej kobiety doświadczają tej dolegliwości jedynie podczas pierwszej ciąży.

Niektóre kobiety, u których pojawia się swędzenie cierpią z powodu rzadkiej choroby nazywanej świerzbiączką ciężarnych. W wyniku schorzenia na ciele ciężarnej pojawiają się niewielkie grudki, najczęściej występujące na stopach, nogach, rękach i ramionach. Nie stanowią one zagrożenia dla zdrowia matki i dziecka, jednak wywołują swędzenie podobne do uczucia po ugryzieniu owada.

Równie rzadkim schorzeniem dotykającym kobiet w ciąży jest pojawienie się zmian skórnych o charakterze rumieniowo-obrzękowym z pęcherzami o cechach pemfigoidu. Dolegliwość ta określana jest jako pemfigoid ciężarnych. Pęcherze mogą pojawić się na brzuchu, rękach i nogach przyszłej mamy. Schorzenie jest poważniejsze w skutkach niż opisane powyżej choroby, gdyż prowadzić może do przedwczesnego porodu. Wskutek pemfigoidu niektóre dzieci mogą doświadczyć opóźnienia rozwoju płodowego. Przeważnie pemfigoid ciężarnych nie występuje wcześniej niż w trzecim trymestrze, jednak zdarza się, że objawy pojawiają się nawet na początku ciąży. Jeżeli na skórze ciężarnej pojawia się jakakolwiek wysypka, powinna niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, który określi źródło dolegliwości. Na szczęście w większości przypadków wysypka okazuje się niegroźna, a jej objawy łatwe do złagodzenia.

Cholestaza ciążowa jest rzadkim schorzeniem spowodowanym problemami z wątrobą. Choroba rozwija się u około 2% kobiet i pojawia się, gdy normalny przepływ żółci przez kanały wątroby zostaje zakłócony. Powoduje to zbieranie się soli żółciowych w organizmie i może prowadzić do swędzenia tak intensywnego, że wiele kobiet, drapiąc się, tworzy ranki na skórze. Choroba, tak jak w przypadku pozostałych dolegliwości skórnych związanych z ciążą, ustępuje wkrótce po porodzie. W niektórych przypadkach lekarz może polecić sztuczne wywołanie porodu (indukcję). U wielu kobiet cierpiących na cholestazę ciążową podczas pierwszej ciąży, istnieje ryzyko pojawienia się objawów przy każdym kolejnym dziecku.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Ciało w ciąży
Ciało w ciąży

Jak modnie ubrać się w święta?

Jak modnie ubrać się w święta?

Sukienka w kratę Sukienka w kratkę jest zawsze modna, szczególnie w sezonie świątecznym. Modny ubiór w ciąży Czarno-biała stylizacja z pewnością sprawdzi się podczas świątecznej kolacji.

Ciało w ciąży

Mąka ziemniaczana - na żołądek, cerę i włosy

Mąka ziemniaczana - na żołądek, cerę i włosy

Mąka ziemniaczana - zastosowanie Mąka ziemniaczana ma szerokie zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym, spożywczym, chemicznym i włókienniczym. Znajduje się w każdej kuchni - biały proszek dodaje się do ciasta na pieczywo, wypieków i innych...

Ciało w ciąży

Najskuteczniejsze metody na cellulit

Najskuteczniejsze metody na cellulit

Redukcja wagi ciała Rozrastanie się komórek tłuszczowych w czasie tycia może zwiększyć widoczność cellulitu. Z kolei utrata kilku kilogramów może znacząco przyczynić się do zmniejszenia tego defektu skórnego. Z tego względu warto przestrzegać racjonalnej...

Ciało w ciąży

Swędząca skóra w czasie ciąży

Swędząca skóra w czasie ciąży

Swędzenie skóry najczęściej jest niegroźnym efektem ubocznym ciąży, co nie znaczy, że nie przysparza wielu problemów przyszłej mamie.

Ciało w ciąży

Świąd skóry w ciąży

Ciąża i macierzyństwo to okres wielu zmian dla kobiecego ciała. W tym czasie szczególnie istotna jest znajomość własnego organizmu i jego reakcji (...) się to zgłosić do odpowiedniego lekarza. Świąd leczy się przeważnie farmakologicznie....

Ciało w ciąży

Zmiany skórne w ciąży

Mniej więcej w połowie ciąży, a więc w drugim trymestrze dochodzi do przebarwień skóry w różnych miejscach ciała, m. in. na twarzy. Ciemnieją (...) ciąży lub stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Innymi czynnikami,...

Ciało w ciąży

Wszystko, co powinnaś wiedzieć o rozstępach

skóry. Najczęściej rozstępy występują u kobiet w ciąży, ale mogą pojawić się także u nastolatków w okresie dojrzewania i u osób ćwiczących intensywnie (...) pod koniec ciąży, w związku ze wzrostem masy ciała i zachodzącymi...

Ciało w ciąży

Kąpiel w ciąży

Ciepła kąpiel jest znanym od wieków sposobem na rozluźnienie mięśni i relaks. Leżenie w wannie wypełnionej wodą pozwala nie tylko oczyścić ciało (...) , ale i uwolnić się od napięcia. Nic więc dziwnego, że wiele kobiet w ciąży...

Ciało w ciąży

Jak dbać o nogi podczas ciąży?

Jak dbać o nogi podczas ciąży?

ważne dla kobiety w ciąży. Jeśli dieta jest nieprawidłowa, negatywnie wpływa na ciało. Podczas gdy wielu ludzi wierzy, że obrzęk stóp (...) Zmiany w organizmie kobiety podczas ciąży powodują również...