Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Ciało w ciąży

Avatar placeholder
08.05.2019 10:37
Ciało w ciąży
Ciało w ciąży (123rf)

Ciąża to niezwykle ważny i piękny okres w życiu każdej kobiety. To również dobry moment, aby poświęcić więcej dodatkowej uwagi sobie i swojemu ciału. Kobieta w ciąży staje się piękniejsza niż zwykle, ma piękne, pełne piersi, promienną cerę i błyszczące włosy. Jeśli zawczasu zadbają o swoje ciało, po porodzie również będzie wyglądała pięknie. Czas oczekiwania na dziecko nie zwalnia bowiem kobiety z obowiązku dbałości o swój wygląd. Zdecydowanie lepiej pielęgnować ciało w ciąży już od samego początku niż później korygować efekty uboczne działania hormonów, rosnącego brzucha i piersi.

1. Oczyszczanie skóry

Kobiecie w ciąży przyda się delikatne oczyszczanie skóry, najlepiej preparatami ziołowymi. Pomocne okażą się tu peelingi stosowane raz w tygodniu lub dwa. Usuną obumarły naskórek, pomogą we wchłanianiu preparatów. Należy unikać wszelkich zabiegów z przepływem prądu przez ciało, takich jak jonoforeza, galwanizacja oraz preparatów zawierających hormony. Oczyszczanie skóry można robić w trakcie codziennego mycia, dodając do wody parę kropli delikatnych emulsji, płynów i żeli z dodatkiem ziół, takich jak rumianek, lawenda, rozmaryn, a także substancji natłuszczających.

2. Zapobieganie rozstępom

Około 60% kobiet cierpi w ciąży na rozstępy. Pojawiają się na skutek gwałtownego rozciągania się skóry. To czy kobietę dopadnie ten problem w czasie ciąży, zależy od elastyczności skóry, od skłonności genetycznych, właściwej diety, odpowiedniej pielęgnacji oraz od przyrostu wagi. Rozstępy pojawiają się na powiększających się piersiach, brzuchu, udach i pośladkach. Na początku są zwykle czerwone albo różowe, po pewnym czasie bledną.

Zobacz film: "Żelazo w ciąży"
Ciało kobiety w czasie ciąży
Ciało kobiety w czasie ciąży

W czasie ciąży ciało ulega wielu zmianom.

zobacz galerię

Aby zapobiec powstawaniu rozstępów należy wzmocnić skórę ud, brzucha i piersi. Najlepsza profilaktyka to wcieranie dwa razy dziennie kremu ujędrniającego i zapobiegającego rozstępom. Zawarte w kosmetykach składniki stymulują przemianę materii w tkankach skóry, uelastyczniają skórę, przygotowując ją na nadmierne rozciąganie. Warto również zastosować naprzemienny prysznic z ciepłą i chłodniejszą wodą oraz masaże skóry. Samodzielnie można masować skórę szorstką gąbką pod prysznicem, okrężnymi ruchami. Raz, dwa razy w tygodniu warto zrobić również delikatny peeling całego ciała, dzięki czemu preparaty przeciw rozstępom lepiej się wchłoną. Szczególną uwagę należy zwrócić na pielęgnację i ujędrnianie biustu. Doskonale sprawdzają się natryski, na przemian ciepłą i zimną wodą.

3. Nawilżanie skóry

Pomimo zapewnień producentów i dystrybutorów o bezpieczeństwie stosowania preparatów nawilżających, należy zachować ostrożność i skonsultować ich stosowanie z lekarzem. Wszelkie witaminy, preparaty nawilżające skórę oraz specyfiki mające nawilżać skórę „od wewnątrz” mogą być szkodliwe dla płodu. Nawilżenie skóry zapewni odpowiednia dieta, bogata w zdrowe tłuszcze. Nie należy również zapominać o regularnym piciu niegazowanej wody mineralnej. Do nawilżenia skóry można stosować balsamy, kremy, specjalne preparaty do masażu i przeciwko rozstępom zawierające elastynę, algi morskie, kolagen, d–panthenol, a także wyciągi ziołowe. Lista kosmetyków pielęgnacyjnych dla kobiet w ciąży jest długa. Można poprosić obsługę apteki lub drogerii o pomoc w wyborze odpowiedniego kosmetyku. Nie należy martwić się o bezpieczeństwo stosowania tych preparatów, ponieważ producenci kosmetyków zdają sobie sprawę z ograniczeń, nakazów i odpowiedzialności, jaką narzuca im wprowadzenie do oferty produktów dla kobiet w ciąży.

Następny artykuł: Sposoby na uniknięcie rozstępów w ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze