Trwa ładowanie...

Budowa macicy - charakterystyka, z czego się składa

Avatar placeholder
14.10.2022 10:32
Budowa macicy - charakterystyka, z czego się składa
Budowa macicy - charakterystyka, z czego się składa (Zdjęcie kobiety autorstwa LEONARDO DASILVA / CC BY 2.0)

Wiedza dotycząca tego, jak macica jest zbudowana i jak funkcjonuje, pozwala na pogłębienie wiadomości dotyczących cyklu menstruacyjnego oraz płodności kobiety. Pewne fakty są wykorzystywane w naturalnych metodach planowania rodziny. Są to szczególnie zmiany w szyjce macicy, które sprawiają, że pewne dni w cyklu miesiączkowym są płodne, a inne nie. Poniżej została przedstawiona biologiczna budowa macicy.

spis treści

1. Budowa macicy - charakterystyka

Macica to pojedynczy (w odróżnieniu od jajników, które są parzyste) narząd składający się z mięśni gładkich i tkanki łącznej. Ma on kształt odwróconej i lekko spłaszczonej gruszki i łączy pochwę z jajowodami i jajnikami (ma dwa ujścia do jajowodów i jedno do pochwy). Wewnątrz macicy znajduje się endometrium, czyli błona śluzowa macicy. Prawidłowa pozycja macicy to miejsce poniżej pępka, między odbytem a pęcherzem moczowym oraz tak zwane przodopochylenie i zgięcie do przodu.

To przez macicę muszą przepłynąć plemniki, aby dotrzeć do komórki jajowej i ją zapłodnić. Może ona im w tym pomagać lub im to utrudniać, a to za sprawą kilku rodzajów śluzu, które w różny sposób działają na męskie komórki rozrodcze. Wewnątrz jamy macicy przez 9 miesięcy rozwija się zarodek, jeśli dojdzie do zapłodnienia. Grube ściany macicy zbudowane z tkanki mięśniowej chronią płód. Mięśnie macicy umożliwiają skurcze porodowe i pozwalają na poród siłami natury.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

2. Budowa macicy - z czego się składa?

Macica, w której nie rozwija się zarodek, ma długość około 7,5 cm, szerokość około 5 cm, grubość około 2,5 cm (macica w ciąży znacznie zwiększa swoją objętość). Macica składa się z trzech części:

  • trzonu macicy,
  • cieśni macicy,
  • szyjki macicy.

Trzon macicy to najgłębiej położona część macicy, a także część najgrubsza i najszersza. Jest zbudowana z tkanki łącznej i mięśni gładkich. W trzonie macicy znajduje się jama macicy, gdzie po zapłodnieniu rozwija się zarodek. Najdalej położoną częścią trzonu macicy jest dno macicy. Dno macicy łączy się z częściami macicznymi jajowodów. Z zewnątrz całość trzonu macicy pokryta jest otrzewną, nazywaną ze względu na położenie omaciczem.

Macica składa się z trzech głównych części - trzonu, szyjki i cieśni
Macica składa się z trzech głównych części - trzonu, szyjki i cieśni (123RF)

Cieśń macicy to połączenie trzonu macicy z jej szyjką. Około 12 tygodni po zapłodnieniu wnętrze cieśni służy za miejsce rozwoju zarodka, gdyż nie mieści się on już wewnątrz jamy macicy. Cieśń macicy nie bierze udziału w skurczach porodowych.

Szyjka macicy to najniżej położona część macicy, łącząca ją z pochwą. Przez szyjkę macicy muszą przepłynąć plemniki, aby zapłodnić komórkę jajową. Wewnątrz szyjki wydzielane są różne rodzaje śluzu szyjkowego, które albo ułatwiają plemnikom przepłynięcie (śluz płodny), albo im to utrudniają (śluz niepłodny).

Przydatki maciczne to jajniki, jajowody i więzadła macicy. Więzadła macicy, które występują wokół niej, to innymi słowy tkanka łączna utrzymująca macicę na swoim miejscu. Więzadła boczne to więzadła podstawne, więzadło przednie to więzadło pęcherzowo-maciczne, a więzadło tylne to więzadło odbytniczo-maciczne.

Wokół macicy znajduje się także otrzewna, a między jej blaszkami zawierają się tzw. przymacicza. Przymacicza to głównie tkanka tłuszczowa i łączna, sploty żylne, naczynia chłonne, nerwy i tętnica maciczna.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze