Trwa ładowanie...

7 wstydliwych pytań, których kobieta w ciąży nie chce zadać ginekologowi

Avatar placeholder
24.08.2015 10:55
7 wstydliwych pytań, których kobieta w ciąży nie chce zadać ginekologowi
7 wstydliwych pytań, których kobieta w ciąży nie chce zadać ginekologowi (Zdjęcie ciężarnej / Shutterstock)

Ciąża to czas, w którym z naszym ciałem dzieją się naprawdę dziwne rzeczy. Kobiety, zwłaszcza kiedy spodziewają się dziecka po raz pierwszy, nie zawsze rozumieją zachodzące zmiany, które mogą wydawać się zaskakujące. Rozumiejąc taki stan rzeczy, odpowiadamy na nurtujące je pytania, których często nie chcą zadać swojemu ginekologowi.

spis treści
6 rzeczy, które powinna posiadać każda nowoczesna mama, czyli ciążowe must-haves
6 rzeczy, które powinna posiadać każda nowoczesna mama, czyli ciążowe must-haves [7 zdjęć]

Nowoczesne technologie rządzą naszym życiem, dlatego nic dziwnego, że powstaje coraz więcej gadżetów

zobacz galerię

1. Czy po porodzie moja pochwa się rozciągnie?

Odpowiedź brzmi krótko: nie. Podczas porodu dochodzi oczywiście do sporego rozwarcia, później pochwa powraca do normalnego rozmiaru. Pochwa posiada jednak pamięć mięśniową, dlatego zaleca się wykonywanie ćwiczeń, które wzmocnią mięśnie Kegla. Zasadniczo chodzi o ich zaciskanie tak, jak w przypadku, kiedy odczuwamy potrzebę oddania moczu i rozkurczanie. Wystarczy kilka razy w ciągu doby wykonać 10 serii.

2. Czy po narodzinach dziecka pojawi się problem z kontrolowaniem pęcherza?

W czasie ciąży, zwłaszcza gdy jesteśmy już blisko terminu rozwiązania, kontrolowanie pęcherza rzeczywiście może być nieco problematyczne. Zazwyczaj jednak w ciągu od 6 tygodni do 3 miesięcy po porodzie sytuacja wraca do normy. Jeżeli chcemy przyspieszyć ten proces, ćwiczmy wspomniane już mięśnie Kegla. W przypadku, kiedy przez długi czas nie zauważamy rezultatów, skonsultujmy się z lekarzem.

3. Czy współżycie w czasie ciąży może zaszkodzić dziecku?

Zobacz film: ""Mój mały głos - wielka sprawa". Co łączy psy, policjantów i superbohaterów?"

Wiele par często zadaje sobie to pytanie. Lęk przed uprawianiem seksu w ciąży jest jednak całkowicie nieuzasadniony. W przypadku, kiedy ciąża przebiega bez zarzutów, odbywanie stosunku nie niesie żadnego niebezpieczeństwa ani dla dziecka, ani dla przyszłej matki.

4. Dlaczego stosunek po porodzie jest bardziej bolesny?

Poczęcie, rozwój w łonie matki i narodziny dziecka to spore obciążenie dla organizmu kobiety. Podczas karmienia piersią zmienia się poziom hormonów, zwłaszcza estrogenów, co może powodować suchość pochwy. Z pomocą przychodzą wówczas lubrykanty. Musimy po prostu pozwolić naszemu ciału na odzyskanie równowagi.

5. Czy duże upławy w ciąży są normalne?

Tak. Za nie także odpowiedzialne są szalejące hormony. Najczęściej ich ilość zwiększa się na kolejnych etapach ciąży. Konsultacja lekarska potrzebna jest w sytuacji, kiedy ciążowym upławom towarzyszy ból, pieczenie i swędzenie, są one bardzo wodniste, a ich zapach jest nieprzyjemny. Może to świadczyć o infekcji.

6. Czy gazy i niestrawność w czasie ciąży są czymś niepokojącym?

Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie ciężarnej wpływają także na pracę układu trawiennego, zmniejszając jego efektywność. Stąd też przykre ciążowe dolegliwości takie jak nudności, gazy czy wzdęcia. U zdecydowanej większości kobiet pojawiają się one na wczesnym etapie ciąży. Nie powinno rodzić to jednak żadnych obaw.

7. Czy mogę nie zauważyć tego, że zaczął się poród?

Możliwe jest, że kobieta nie zorientuje się, że odeszły jej wody. Zdarza się, że ich ilość jest tak niewielka, że paniom wydaje się, że to tylko wyciek moczu. Jeżeli nie mamy pewności, należy skontaktować się z lekarzem. Jeśli jednak chodzi o skurcze porodowe – nie będzie żadnych wątpliwości. Nie da się ich pomylić z niczym innym.

Wątpliwości dotyczące ciąży rodzą często niepotrzebne obawy i lęki, które z kolei przekładają się na zdenerwowanie i stres. Zdecydowanie nie służy to ani przyszłej matce, ani maluchowi. Warto zatem rozwiewać swoje wątpliwości. Korzystajmy z porad przyjaciółek, które poród mają już za sobą i odważmy się na rozmowę z lekarzem. Pamiętajmy, choć brzmi to zabawnie, ciąża to dla niego codzienność.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze