Trwa ładowanie...

Czy seks w ciąży jest bezpieczny?

Czy seks w ciąży jest bezpieczny?
Czy seks w ciąży jest bezpieczny? (Zdjęcie pary / Shutterstock)

Każda kobieta chce, aby jej ciąża przebiegała zdrowo i bezpiecznie. Wiele kobiet wkłada w to dużo wysiłku – unikają stresu, wysypiają się, prowadzą odpowiednią dietę, porzucają złe nałogi i przyzwyczajenia. Podczas gdy korzyści z takiego postępowania są udokumentowane, seks w ciąży nadal otoczony jest mgłą niedomówień i przypuszczeń.Czy można uprawiać seks w ciąży?

Należy jasno powiedzieć: tak, seks w ciąży jest bezpieczny. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo lub ryzyko wystąpienia poronienia czy przedwczesnego porodu jest niewielkie, całkowicie normalne jest odbywanie stosunków płciowych podczas ciąży i pragnienie seksualnego spełnienia. Z drugiej strony brak ochoty na seks też jest rzeczą normalną w tym stanie i nie trzeba się tym zbyt mocno przejmować ani tego wstydzić

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, współżycie seksualne nie ma wpływu na zdrowie i bezpieczeństwo dziecka. Jest ono umieszczone w macicy, gdzie worek owodniowy i silne mięśnie chronią je przed zetknięciem z penisem. Ani stosunek, ani orgazm nie powodują poronienia.

Wiele kobiet również martwi się, że orgazm wywoła poród. W rzeczywistości nasienie zawiera związek chemiczny, który może pobudzać skurcze, ale dopiero po wydzieleniu przez organizm kobiety odpowiednich hormonów. Mimo to wielu ekspertów w dziedzinie zdrowia nie poleca seksu w ciąży. Oczywiście należy najpierw udać się do lekarza, aby określić ryzyko (jeśli istnieje) jakim stosunek może być dla dziecka.

Zobacz film: "Czy seks w ciąży jest bezpieczny?"

Po stosunku kobieta może czuć skurcze macicy lub zwiększoną aktywności płodu po orgazmie. Skurcze macicy mogą trwać do 30 minut po stosunku u niektórych kobiet. Te skurcze i ruchy są całkowicie normalne i nie trzeba się martwić o ich wpływ na dziecko. Ze względu na objętość krwi i obrzęk szyjki macicy kobieta może nieznacznie krwawić po stosunku. Jeśli nieco krwi pojawi się, szczególnie po stosunku w trzecim trymestrze, nie należy się tym bardzo martwić.

1. Seks w drugim trymetrze ciąży

Gdy kobieta wejdzie w drugi trymestr ciąży, generalnie nie powinna uprawić seksu leżąc na plecach ze względu na rosnący nacisk macicy na duże naczyń krwionośnych. Seks w pozycji misjonarskiej staje się wtedy bardziej ryzykowny, jest także niewygodny. W ciąży zaleca się seks w bezpiecznych pozycjach seksualnych, w czasie których:

  • kobieta leży na boku, mężczyzna jest za nią, czyli pozycja „na łyżeczkę”,
  • kobieta jest na górze, siada na biodrach mężczyzny, czyli pozycja „na jeźdźca”,
  • kobieta klęczy, mężczyzna jest z tyłu,
  • kobieta leży na boku i unosi kolana.

2. Przeciwwskazania do seksu w ciąży

Nie powinno się współżyć w ciąży w następujących przypadkach:

  • gdy lekarz tego zabronił,
  • jeśli wcześniejsza ciąża zakończyła się przedwczesnym porodem,
  • jeśli łożysko częściowo lub całkowicie pokrywa szyjkę macicy (łożysko przodujące),
  • doszło do pęknięcia wód płodowych,
  • pojawia się niewyjaśnione krwawienie,
  • kobieta albo jej partner chorują na choroby przenoszone drogą płciową,
  • w pierwszym trymestrze, gdy w poprzedniej ciąży wystąpiło poronienie lub była groźba jego wystąpienia, lub gdy pojawiają się sygnały zagrożenia ciąży,
  • w ostatnim trymestrze, jeśli w poprzedniej ciąży wystąpił poród przedwczesny lub istniało takie zagrożenia, lub kobieta odczuwa sygnały przedwczesnego porodu,
  • w ostatnim trymestrze, jeśli ciąża jest mnoga.

Jest kilka rzeczy, które mogą być potencjalnie niebezpieczne. Seks oralny może być praktykowany, ale z zastrzeżeniem, że partner nie wdmuchuje powietrza w kanał rodny. Może to prowadzić do zablokowania naczyń krwionośnych i przyczynić się do śmierci kobiety i dziecka. Należy też pamiętać, aby unikać kontaktów intymnych z osobami, których historia seksualna nie jest znana kobiecie. Mogą one być potencjalnym źródłem chorób przenoszonych drogą płciową, których zarażenie jest niebezpieczne dla dziecka. Wielu lekarzy zaleca unikanie seksu analnego w ciąży. Należy zapytać najpierw lekarza czy ta forma jest dopuszczalna.

Warto pamiętać, że nawet bez tych wskazówek ciało kobiety zasygnalizuje, gdy będzie się działo coś złego. Jeśli kobieta w jakiś sposób czuje się niekomfortowo myśląc o seksie w ciąży, powinna porozmawiać o tym ze swoim partnerem i lekarzem, aby ciąża była okresem szczęśliwym.

Następny artykuł: Ochota na seks w ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze