Trwa ładowanie...

Pierwsza ciąża

Avatar placeholder
22.06.2016 08:35
Pierwsza ciąża
Pierwsza ciąża

Ciąża trwa – według umownych ustaleń – 9 miesięcy kalendarzowych, co przekłada się na 10 miesięcy księżycowych. Dzieli się ją na trzy trymestry oraz 42 tygodnie. Średni prawidłowy czas trwania ciąży to 280 dni.

Pierwsza ciąża to dla kobiety jedna wielka niewiadoma. Podczas kolejnych ciąż kobiety zwykle mają większe doświadczenie. To, co jest dla nas niewiadome, nowe, nieznane, zwykle wiąże się ze strachem i obawami, dlatego wiele kobiet, które dowiadują się po raz pierwszy, że są w ciąży, przeżywa wiele lęków i obaw. Czy wszystko będzie dobrze? Czy dziecko prawidłowo się rozwija? Czy nie będzie żadnych komplikacji podczas porodu? A co, jeśli urodzę bliźnięta? Pierwsza ciąża dla kobiety to najczęściej źródło ambiwalentnych uczuć – radość i szczęście miesza się ze strachem i poczuciem zagubienia. Jak wskazują dane statystyczne, polskie kobiety na pierwsze dziecko decydują się coraz później, bo dopiero lekko przed trzydziestką albo lekko po trzydziestce. Inna grupa kobiet, które zachodzą w pierwszą ciążę, to młode nastolatki (15-19 lat), u których decyzja o macierzyństwie najczęściej nie jest przemyślana, a wynika z tzw. „wpadki”.

1. Zmiany w ciąży

Ciąża dla kobiety to duże obciążenie organizmu, a nawet szok. Ciało zaczyna się zmieniać, nad czym kobieta nie potrafi zapanować. Ciężarna może skarżyć się na bolące piersi, nudności, nadmierną senność, zmęczenie, osłabienie. Nie wie, co się z nią dzieje. Niegdyś roześmiana, teraz wpada w niezrozumiałą melancholię i smutek. Albo odwrotnie – wcześniej powściągliwa, teraz staje się wulkanem energii i tryska dobrym humorem. Jeszcze inne panie doświadczają huśtawek nastroju, wytrącając nimi z równowagi swoich partnerów. Raz euforia i szczęście, by za chwilę zalewać się gorzkimi łzami. Razem ze zmianami w ciele pojawiają się zmiany w psychice przyszłej mamy. W głowie kobiety huczy tysiąc myśli: Jakiego ginekologa prowadzącego ciążę wybrać? W jakim szpitalu rodzić? Czy nie ma konfliktu serologicznego? Jakie badania muszę wykonać w czasie ciąży? Co mogę jeść, a czego nie, by dziecko nie miało kolki? Czy mogę uprawiać seks? Jak w roli ojca odnajdzie się mąż? Jak zmienią się relacje między nami? Czy damy radę z finansami, kiedy będę musiała zrezygnować z pracy na rzecz opieki nad dzieckiem? Czy możemy liczyć na pomoc mamy albo teściowej? Co muszę zabrać ze sobą do szpitala? Jakie imię dać dziecku? Przyszłej mamie aż puchnie głowa od tysiąca myśli, jakie kłębią się w jej głowie. Ma dużo wątpliwości i wrażenie, że nic nie wie, że sobie nie poradzi.

Zobacz film: "Czego należy unikać w ciąży?"

Wraz z rosnącym brzuszkiem rośnie lęk przed porodem. Przyszła mama nie wie, czy zniesie bóle porodowe, na jakie znieczulenie się zdecydować i czy w ogóle się decydować. Czy rodzić w wodzie? Czy przed porodem ogolić miejsca intymne? Niektóre pytania mogą wydawać się śmieszne, ale dla przyszłych matek stanowią poważny problem i dylemat. Przyszła mama zaczyna się czuć odpowiedzialna nie tylko za siebie, ale też za dzieciątko, które nosi pod sercem, dlatego chce, aby wszystko było w jak najlepszym porządku – najładniejszy pokoik dla dziecka, najlepsze ubranka, najoryginalniejsze imię dla brzdąca. Niektóre kobiety zaczynają szukać informacji w Internecie albo podpytywać koleżanki, które już rodziły. Czego mogą się spodziewać? Czy ginekolog, który prowadzi ich ciążę, cieszy się dobrą opinią? Jak wygląda życie po narodzinach dziecka?

Pierwszą ciążę zwykle spędza się na rozmyślaniach o dziecku, o tym, jak będzie wyglądało, kiedy się urodzi, do kogo będzie podobne. Kobieta wsłuchuje się uważnie w swoje ciało, czuwa, by nie przegapić pierwszych ruchów dziecka, kiedy ją coś zakłuje, boi się, czy wszystko z maluszkiem w porządku, czy nic mu nie grozi, czy nie straci ciąży. Często przyszłe mamy przeglądają kalendarz ciąży i monitorują, jak zmienia się ich dziecko w każdym miesiącu, a nawet tygodniu. Dziewięciomiesięczne oczekiwanie na dziecko sprzyja studiowaniu różnych poradników na temat wychowania i pielęgnacji dzieci. Kobiety, które zachodzą w pierwszą planowaną ciążę zazwyczaj starają się dbać o siebie, odpoczywają, dobrze się odżywiają, pilnują wizyt u ginekologa. Zwykle nie mogą się doczekać momentu narodzin. Mogą polegać na partnerze, liczyć na jego wsparcie. Nierzadko w czasie ciąży są w uprzywilejowanej pozycji – nikt z rodziny nie pozwala wówczas kobiecie przemęczać się, mąż stara się odciążyć żonę od domowych obowiązków, chucha i dmucha, by nic żonie i dziecku się nie stało.

Trochę inaczej wygląda przebieg pierwszej ciąży, w którą zachodzi nastolatka niegotowa na macierzyństwo. Panikuje, gdy spóźnia się jej okres i patrzy z przerażeniem na dwie kreski na teście ciążowym. Co ja teraz zrobię? Co ze szkołą? Z kim ja wychowam to dziecko? Jak na wiadomość o ciąży zareagują rodzice? Czy nie wygonią mnie z domu? Ciężarna nastolatka w przeważającej części przeżywa stres i lęk niż satysfakcję, że zostanie mamą.

Pierwsza ciąża to bez wątpienia nowe i wielkie wydarzenie w życiu kobiety. Wiedzą o tym panie, które mają pierwszy poród za sobą. Jeżeli oczekujesz swojego pierwszego dziecka i czujesz się zagubiona, pamiętaj, że możesz zapisać się do szkoły rodzenia. Nauczysz się, jak zachować się, gdy rozpoczną się skurcze porodowe, jak oddychać, jak przeć itp. Do szkoły rodzenia możesz chodzić sama albo z partnerem, co sprzyja pogłębieniu więzi między partnerami. Najczęściej młode małżeństwa żyją w błogiej nieświadomości, wyobrażając sobie idylliczną wizję życia z dzieckiem. Życie jednak weryfikuje te wyobrażenia. To nie wygląda tak pięknie, jak w reklamie. Oprócz szkoły rodzenia, możesz szukać informacji na specjalnych forach dla mam albo w serwisach typu parenting.pl. Warto poszukiwać wiarygodnych źródeł informacji, by nie dać się zwieść popularnym mitom na temat ciąży, jak np.: „Masz ochotę na kwaśne w ciąży, to urodzisz chłopaka”. Swoje wątpliwości możesz rozwiać, pytając także swojego lekarza. Gdy niepokoją cię symbole w karcie ciąży, po prostu zapytaj, co oznaczają. Pytaj o wszystko, czego chciałabyś się dowiedzieć. Nie krępuj się. W końcu to twoja pierwsza ciąża, więc masz prawo nie wiedzieć. By rozwiać swoje obawy przed porodem, odwiedź szpital, w którym zamierzasz rodzić. Obejrzyj, jakie są warunki, zapytaj pielęgniarkę, jakie przybory musisz skompletować dla siebie i dziecka.

Pierwsza ciąża to wyjątkowy czas, nie tylko dla kobiety, ale też dla przyszłego taty, zatem nie zapominaj rozmawiać z partnerem, co czuje i czego się obawia. Okres ciąży to tylko przedsmak tego, co was czeka jako rodziców. Ale chyba warto na to czekać…

Następny artykuł: Poczucie bezpieczeństwa podczas ciąży i porodu
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze