Trwa ładowanie...

Nastoletnia mama

Avatar placeholder
09.07.2016 18:57
Nastoletnia mama
Nastoletnia mama

Ciąża u nastolatki to coraz bardziej powszechny problem. W samych Stanach Zjednoczonych w każdym roku około milion nastoletnich dziewcząt zachodzi w ciążę. W Polsce ciężarnych nastolatek jest znacznie mniej, w przypadku dziewcząt poniżej 15 roku życia statystyki mówią o 300-500 żywych urodzeniach, a wśród dziewcząt w przedziale wiekowym 16-19 lat o kilkudziesięciu tysiącach żywych urodzeń. Oficjalne dane nie wspominają przy tym o tysiącach nastolatek, które poddają się aborcji. Jakie zagrożenia dla dziewcząt i ich dzieci wiążą się z ciążą?

spis treści
Jak radzić sobie ze stresem w ciąży?
Jak radzić sobie ze stresem w ciąży? [7 zdjęć]

Ciąża to stan wyjątkowy dla kobiety, który trudno trafnie porównać z czymkolwiek innym. Twoje ciało

zobacz galerię

1. Ciąża u nastoletnich dziewcząt

Znaczna większość ciąż u nastoletnich dziewcząt jest nieplanowana. W praktyce oznacza to, że przyszłe matki późno dostają się pod opiekę lekarzy. Statystyki są alarmujące - kilka procent ciężarnych nastolatek ani razu nie wykonało badań zalecanych dla kobiet spodziewających się dziecka. Brak odpowiedniej opieki prenatalnej jest zwykle spowodowany późnym uświadomieniem sobie faktu zajścia w ciążę, niedopuszczaniem do siebie myśli o ciąży i strachem przed poinformowaniem o niej innych osób. Nastolatki często nie zdają sobie sprawy z tego, jakie badania powinny wykonać. Wiele dziewcząt obawia się reakcji rodziny i zamiast szukać wsparcia w krewnych, zamyka się w sobie i usiłuje ukryć ciążę. Nastolatki spodziewające się dziecka nie zawsze wiedzą, jak powinny o siebie zadbać i jak należy się odżywiać. Wiele ciężarnych dziewcząt nie zdaje sobie sprawy z tego, że wraz z dietą powinny dostarczyć zarówno sobie, jak i dziecku wystarczającą ilość składników odżywczych. Ogromnie ważne jest przyjmowanie witamin dla kobiet w ciąży, zwłaszcza kwasu foliowego. Należy pamiętać także o zasadach zdrowego odżywiania. Niektóre produkty, na przykład alkohol, są bardzo szkodliwe dla rozwijającego się płodu. Nastolatki spodziewające się dziecka powinny uświadomić sobie, że brak odpowiedniego odżywiania może prowadzić do problemów ze zdrowiem u nich i u dziecka. Kobiety w ciąży są narażone między innymi na anemię, a w przypadku dziecka może dojść na przykład do zbyt powolnego przybierania na wadze.

2. Zagrożenia dla młodej matki i dziecka

Wiele nastolatek sięga po papierosy i alkohol. Zarówno napoje wysokoprocentowe, jak i dym papierosowy nie służą młodemu organizmowi nastoletniej dziewczyny. Alkohol i papierosy nie pozostają obojętne również dla rozwijającego się płodu. Palenie i picie może spowodować powikłania w ciąży i doprowadzić do przedwczesnego porodu oraz innych komplikacji. Z przedwczesnym porodem i niską wagą urodzeniową dziecka wiąże się między innymi ryzyko uszkodzenia mózgu oraz fizycznej niepełnosprawności. Długi pobyt w szpitalu i podwyższone ryzyko problemów zdrowotnych jest dodatkowym obciążeniem dla nastoletnich matek.

Zobacz film: "Jak dbać o siebie w czasie ciąży?"

Warto uświadomić sobie, że pomimo ryzyka związanego z ciążą w młodym wieku, wiele nastolatek jest w stanie przeżyć ciążę bez żadnych komplikacji i urodzić zdrowe dziecko. Dzięki zdrowemu odżywianiu, odpowiednio wczesnej opiece lekarskiej i badaniom wykrywającym szybko wszelkie nieprawidłowości, szanse nastolatek na donoszenie ciąży i udany poród są stosunkowo duże. Dzięki wsparciu najbliższych wielu nastoletnim matkom udaje się przezwyciężyć trudności i radzić sobie z opieką nad dzieckiem.

Ciąża u nastolatki jest końcem beztroskiego dzieciństwa i początkiem dorosłości. Większość młodych dziewcząt nie jest przygotowana na dziecko i związane z nim obowiązki. Ciężarne nastolatki często ukrywają swój stan nawet przed rodzicami i zupełnie zaniedbują opiekę prenatalną. Jest to dużym błędem, ponieważ właściwe odżywianie, zdrowy tryb życia i systematyczne badania są kluczowe, by zapewnić dziecku optymalny rozwój.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze