Ciąża nastolatek

Pomimo faktu, iż wskaźnik urodzeń wśród nieletnich matek spada od kilku lat, nadal odnotowuję się kilka tysięcy ciąż rocznie. Około 85% z nich jest nieplanowana, a co za tym idzie w każdej populacji może zwiększyć ryzyko problemów. Największym ryzykiem dla nastoletnich matek jest opóźnienie opieki prenatalnej lub co gorsza nieotrzymanie jej w ogóle przez około 10%.

Nastoletnie matki w Polsce

Powodem braku opieki prenatalnej są zwykle opóźnione testy ciążowe, odmowa lub nawet strach opowiedzenia innym o ciąży. Większość państw posiada wydział zdrowia lub kliniki uniwersyteckie, gdzie opieka prenatalna jest wolna lub tania, a poufność pacjenta jest bardzo ważna, co oznacza, że nikt nie może powiedzieć o ciąży rodzinie nastoletniej matki. Niestety Polska nie zalicza się do takich krajów. U nas nadal nastoletnie matki są postrzegane, jako swego rodzaju „wybryk natury” , niejednokrotnie wytykane są palcami i stanowią hańbę i wstyd dla rodziny i najbliższych.

Polecane wideo:

Ponieważ ciało nastolatki nadal rośnie i rozwija się, potrzebuje ono więcej substancji odżywczych, aby spełniały zarówno jej potrzeby, jak i dziecka. Doradztwo żywieniowe, czyli informacje, jak się odżywiać podczas okresu ciąży, może stanowić dużą część opieki prenatalnej, zwykle wykonywaną przez lekarza lub położną, czasami dietetyka. Ma ono na celu dostarczenie informacji na temat właściwej diety zawierającej witaminy, kwas foliowy oraz nakazów i zakazów dotyczących jedzenia i picia. Brak właściwego odżywiania może prowadzić do problemów, takich jak niedokrwistość (niski poziom żelaza), niski przyrost masy ciała itp.

Innym problemem nastoletnich matek jest zażywanie narkotyków i alkoholu oraz palenie papierosów. Jeżeli przyszła mama nie zażywa powyższych substancji, może być spokojna o zdrowie maluszka, którego nosi pod sercem. W przypadku, gdy nastolatka zażywa narkotyki, pali papierosy i pije alkohol, może to skomplikować przebieg ciąży, przyczynić się do poronienia oraz zwiększyć prawdopodobieństwo porodu przedwczesnego i innych powikłań.

Przedwczesny poród i niska masa urodzeniowa dziecka to przyczyny tworzenia się wielu poważnych schorzeń, w tym uszkodzenia mózgu, niepełnosprawności fizycznej. Potencjalnie długi pobyt w szpitalu i zwiększone ryzyko problemów zdrowotnych dla tych dzieci prowadzi do większego nacisku na nastoletnie matki.

Niestety codzienne życie nastoletnich matek to nie sielanka, lecz ponura rzeczywistość czyli pieluchy, karmienia, nieprzespane noce. Młoda mama, oprócz opieki nad dzieckiem, musi myśleć o edukacji, o ile nie zdecyduje się na porzucenie szkoły. Dorastanie to trudny okres dla młodych ludzi, uczenie się samodzielności, pierwsze poważne i samodzielne decyzje w życiu, często pierwsze miłości. Jest to okres, kiedy zaczyna się chodzić na pierwsze imprezy, nabiera się chęci do spotkań towarzyskich, poznawania świata, rozwijania swoich pasji i zainteresowań. Dziecko często stanowi przeszkodę w dorastaniu, gdyż zamiast spokojnie dojrzewać, zostaje się rodzicem, który bierze odpowiedzialność nie tylko za siebie lecz i za dziecko. To czas dorosłych decyzji i przyspieszony kurs dorosłości.

Dzieci są wspaniałe, ładne, milutkie i kochają Ciebie. Są również potrzebujące i egoistyczne - chcą abyś poświęcała im cały twój czas i uwagę . Szczerze mówiąc jest milion rzeczy, które trzeba zrobić przy małym dziecku poza zwykłą zmianą pieluchy.

Więc jeśli zdecydujesz się na seks, to zastanów się, czy jesteś gotowa na wszystkie konsekwencje ewentualnego zajścia w ciążę. Mało, bo tylko prawie 50% nastolatków, nigdy nie myślało o tym, jak ciąża wpłynie na ich życie, mimo że narodzenie dziecka jest jednym z najbardziej zmieniających życie wydarzeń, które możne spotkać człowieka.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Seksualność ucznia
Seksualność ucznia

Nastoletnia miłość

Nastoletnia miłość

Antykoncepcja dla nastolatków to bardzo ważny temat, biorąc pod uwagę fakt, że młodzi ludzie coraz wcześniej rozpoczynają współżycie bez świadomości możliwych konsekwencji.

Seksualność ucznia

Zakochana w nauczycielu

Nastolatki przeżywają burzę hormonalną, intensywny rozwój fizyczny i emocjonalny. Często zdarza się, że młode dziewczyny, odkrywające stopniowo swoją kobiecość i jej atuty, zaczynają dostrzegać potencjał w pierwszych erotycznych fascynacjach. Zakochują...

Seksualność ucznia

Miłość nastolatków

Miłość nastolatków

Pierwsza randka to niezwykle ekscytujące wydarzenie, które jednocześnie wzbudza w nas duże obawy. Pierwsza miłość nastolatków jest piękna, gdyż jest taka świeża i nowa. Jednak brak doświadczenia sprawia, że nie wiemy jak się zachować.

Seksualność ucznia

Pierwszy okres

Pierwszy okres

Pierwsza miesiączka, czyli menarche, pojawia się zazwyczaj między 12., a 16. rokiem życia. Obecnie miesiączkowanie występuje u coraz młodszych dziewcząt, co ma związek z odżywianiem, a konkretnie z zawartością hormonów w pożywieniu, a także z zanieczyszczeniem...

Seksualność ucznia

Antykoncepcja dla nastolatków

Antykoncepcja dla nastolatków

Antykoncepcja dla nastolatków to bardzo ważny temat, biorąc pod uwagę fakt, że młodzi ludzie coraz wcześniej rozpoczynają współżycie bez świadomości możliwych konsekwencji. Rozpoczęcie współżycia musi wiązać się z pewną odpowiedzialnością, a także wiedzą...

Rozwój społeczny ucznia

Dorastanie nastolatek

Dorastanie nastolatek

Nastolatka coraz bardziej interesuje się swoim ciałem, zwracając jednocześnie dużą uwagę na swój wygląd.

Wspólne spędzanie czasu

Prezent dla nastolatka

Prezent dla nastolatka

Prezent a nastolatek Nastolatek to osoba, które kupienie prezentu sprawia sporo kłopotów: już nie dziecko, ale jeszcze nie dorosły.

Hobby

Nastolatek przy komputerze

Nastolatek przy komputerze

Często trudno zauważyć stan przejściowy, gdy dziecko nie jest jeszcze uzależnione ale jest blisko pojawienia się problemu uzależnienia od komputera.

Pierwsza miłość

Pierwsze związki

Pierwsze związki

To jak dziecko przejdzie czas pierwszej miłości, może rzutować na jego dalsze życie.

Porady wideo

Prywatność nastolatka

Prywatność nastolatka Odtwórz wideo

jednak uświadomić sobie, że nastolatek ma prawo do prywatności tak samo jak jego rodzice mają prawo wymagać od swoich dzieci, by nie zaglądały do ich rzeczy (...) osobistych. Rodzice, którzy nie szanują prywatności swojego nastoletniego...