Trwa ładowanie...

Ciąża nastolatek

Avatar placeholder
08.05.2019 12:27
Ciąża nastolatek
Ciąża nastolatek (123rf)

Pomimo faktu, iż wskaźnik urodzeń wśród nieletnich matek spada od kilku lat, nadal odnotowuję się kilka tysięcy ciąż rocznie. Około 85% z nich jest nieplanowana, a co za tym idzie w każdej populacji może zwiększyć ryzyko problemów. Największym ryzykiem dla nastoletnich matek jest opóźnienie opieki prenatalnej lub co gorsza nieotrzymanie jej w ogóle przez około 10%.

1. Nastoletnie matki w Polsce

Powodem braku opieki prenatalnej są zwykle opóźnione testy ciążowe, odmowa lub nawet strach opowiedzenia innym o ciąży. Większość państw posiada wydział zdrowia lub kliniki uniwersyteckie, gdzie opieka prenatalna jest wolna lub tania, a poufność pacjenta jest bardzo ważna, co oznacza, że nikt nie może powiedzieć o ciąży rodzinie nastoletniej matki. Niestety Polska nie zalicza się do takich krajów. U nas nadal nastoletnie matki są postrzegane, jako swego rodzaju „wybryk natury” , niejednokrotnie wytykane są palcami i stanowią hańbę i wstyd dla rodziny i najbliższych.

Ponieważ ciało nastolatki nadal rośnie i rozwija się, potrzebuje ono więcej substancji odżywczych, aby spełniały zarówno jej potrzeby, jak i dziecka. Doradztwo żywieniowe, czyli informacje, jak się odżywiać podczas okresu ciąży, może stanowić dużą część opieki prenatalnej, zwykle wykonywaną przez lekarza lub położną, czasami dietetyka. Ma ono na celu dostarczenie informacji na temat właściwej diety zawierającej witaminy, kwas foliowy oraz nakazów i zakazów dotyczących jedzenia i picia. Brak właściwego odżywiania może prowadzić do problemów, takich jak niedokrwistość (niski poziom żelaza), niski przyrost masy ciała itp.

Zobacz film: "Jak możesz pomóc maluchowi odnaleźć się w nowym środowisku?"

Innym problemem nastoletnich matek jest zażywanie narkotyków i alkoholu oraz palenie papierosów. Jeżeli przyszła mama nie zażywa powyższych substancji, może być spokojna o zdrowie maluszka, którego nosi pod sercem. W przypadku, gdy nastolatka zażywa narkotyki, pali papierosy i pije alkohol, może to skomplikować przebieg ciąży, przyczynić się do poronienia oraz zwiększyć prawdopodobieństwo porodu przedwczesnego i innych powikłań.

Przedwczesny poród i niska masa urodzeniowa dziecka to przyczyny tworzenia się wielu poważnych schorzeń, w tym uszkodzenia mózgu, niepełnosprawności fizycznej. Potencjalnie długi pobyt w szpitalu i zwiększone ryzyko problemów zdrowotnych dla tych dzieci prowadzi do większego nacisku na nastoletnie matki.

Niestety codzienne życie nastoletnich matek to nie sielanka, lecz ponura rzeczywistość czyli pieluchy, karmienia, nieprzespane noce. Młoda mama, oprócz opieki nad dzieckiem, musi myśleć o edukacji, o ile nie zdecyduje się na porzucenie szkoły. Dorastanie to trudny okres dla młodych ludzi, uczenie się samodzielności, pierwsze poważne i samodzielne decyzje w życiu, często pierwsze miłości. Jest to okres, kiedy zaczyna się chodzić na pierwsze imprezy, nabiera się chęci do spotkań towarzyskich, poznawania świata, rozwijania swoich pasji i zainteresowań. Dziecko często stanowi przeszkodę w dorastaniu, gdyż zamiast spokojnie dojrzewać, zostaje się rodzicem, który bierze odpowiedzialność nie tylko za siebie lecz i za dziecko. To czas dorosłych decyzji i przyspieszony kurs dorosłości.

Dzieci są wspaniałe, ładne, milutkie i kochają Ciebie. Są również potrzebujące i egoistyczne - chcą abyś poświęcała im cały twój czas i uwagę . Szczerze mówiąc jest milion rzeczy, które trzeba zrobić przy małym dziecku poza zwykłą zmianą pieluchy.

Więc jeśli zdecydujesz się na seks, to zastanów się, czy jesteś gotowa na wszystkie konsekwencje ewentualnego zajścia w ciążę. Mało, bo tylko prawie 50% nastolatków, nigdy nie myślało o tym, jak ciąża wpłynie na ich życie, mimo że narodzenie dziecka jest jednym z najbardziej zmieniających życie wydarzeń, które możne spotkać człowieka.

Następny artykuł: Zakochana w nauczycielu
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze