Trwa ładowanie...

Jaka jest bezpieczna dawka kawy?

Avatar placeholder
Anna Kowalska 17.02.2017 13:27
Jaka jest bezpieczna dawka kawy?
Jaka jest bezpieczna dawka kawy? (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Picie kawy w ciąży nadal wzbudza wiele kontrowersji. Są kobiety, którym bardzo trudno zrezygnować z picia ulubionego napoju. Jeśli jednak masz w sobie silną wolę, lepiej na ten wyjątkowy czas całkowicie wyeliminuj go ze swojego jadłospisu.

9 rodzajów sera, które możesz bezpiecznie jeść w ciąży
9 rodzajów sera, które możesz bezpiecznie jeść w ciąży [7 zdjęć]

Cheddar to angielski ser produkowany z krowiego mleka. To jeden z najbardziej popularnych serów nie

zobacz galerię

1. Bezpieczna dawka kofeiny

Chociaż nikt nie zaryzykuje dokładnego stwierdzenia, jaka dawka kofeiny jest już niebezpieczna dla zdrowia i życia dziecka rozwijającego się w łonie matki, to eksperci przyjęli, że bezpieczna ilość, którą może przyjąć kobieta w ciąży, to 200 mg czyli ok. 1-2 filiżanek dziennie. Zdaniem lekarzy większe spożycie może grozić poronieniem.

To wynik badań opublikowanych w "American Journal of Obstetrics and Gynecology", których autorzy dowiedli, że kobiety spodziewające się dziecka, które przyjmują więcej niż "bezpieczna" dawka 200 mg kofeiny na dzień, są dwukrotnie bardziej narażone na poronienia niż te, które całkowicie zrezygnowały z kawy.

2. Jak kofeina wpływa na ciążę?

Zobacz film: "Jak dbać o siebie w czasie ciąży?"

Kofeina utrudnia prawidłowe wchłanianie wapnia przez organizm. Zapotrzebowanie na ten pierwiastek  wzrasta właśnie podczas ciąży. Wapń jest składnikiem niezbędnym do prawidłowego rozwoju zębów oraz kości, a także mięśni, serca i układu nerwowego. Kofeina zmniejsza również przyswajanie żelaza, którego niedobór może prowadzić do niedokrwistości u kobiet oraz poważnych zaburzeń w rozwoju ośrodkowego układu nerwowego u dzieci.

Dodatkowo kofeina zwiększa ilość i objętość oddawanego moczu, może powodować kłopoty z zasypianiem, a także nasila dolegliwości związane ze zgagą, która bardzo często występuje u kobiet spodziewających się dziecka. Powoduje również kurczenie się naczyń krwionośnych, przez co znacznie zmniejsza dopływ krwi do łożyska. Krew transportuje tlen, więc jeśli go brakuje – może dojść do niedotlenienia dziecka.

3. Kofeina ukryta w innych produktach

Warto pamiętać, że kofeina znajduje się nie tylko w kawie, ale także w innych produktach spożywczych takich jak: czarna herbata, czekolada, cola, napoje energetyzujące, produkty o smaku kawy (takie jak lody czy mrożony jogurt), napoje kawowe, syrop czekoladowy, herbata instant, kakao, produkty z dodatkiem guarany, zielona herbata, a także kawa bezkofeinowa. Przed spożyciem produktów z kofeiną zawsze sprawdzaj, ile jej zawierają.

Następny artykuł: Czynności, które można wykonywać w ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze