Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Kłótnie w ciąży

Avatar placeholder
10.05.2017 21:01
Kłótnie w ciąży
Kłótnie w ciąży

Ciąża to okres przygotowań kobiety do macierzyństwa, ale też czas dla mężczyzny, który musi sprawdzić się w nowej roli – ojca. Kobieta ciężarna stoi przed koniecznością radzenia sobie z różnymi nieprzyjemnymi dolegliwościami, jest drażliwa, rozkojarzona, osłabiona, o wszystko się awanturuje. Jej samopoczucie i wahania nastroju wynikają w dużej mierze ze zmian hormonalnych. Z powodu huśtawki emocjonalnej i przykrych dolegliwości ciążowych kobieta może wszczynać kłótnie. Kłótnie w ciąży wynikają też z braku ochoty na seks. Warto wówczas uzbroić się w cierpliwość i wykazać zrozumienie. Tym bardziej, że stresy w ciąży powinno się minimalizować.

spis treści

1. Ciąża a kłótnie

Partnerzy kłócą się o różne rzeczy – niepozmywane naczynia, niezapłacone rachunki, porozrzucane skarpety w salonie. Licytują się, kto ma pójść z psem na spacer, kto kupuje prezent koleżance na imieniny, kto załatwi hydraulika do zepsutego kranu. W czasie ciąży jednak zakres „tematów do kłótni” znacznie się powiększa. Kobieta jest rozdrażniona i poirytowana. Ma gorsze samopoczucie z powodu dolegliwości ciążowych – wymiotów, nudności, nadwrażliwości na zapachy, senności, chronicznego zmęczenia. Łatwo ją zdenerwować i wyprowadzić z równowagi. Nawet łyżeczka na stole może być powodem do mega-awantury.

Pierwsze dziecko
Pierwsze dziecko

Oczekiwanie na pierwsze dziecko jest niesamowitym przeżyciem.

zobacz galerię
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Kłótnie w związku"

Rozchwianie emocjonalne to głównie skutek zmian hormonalnych spowodowanych ciążą. Winą za kłótnie w ciąży nie jest jednak obarczona tylko kobieta i jej stan psychiczny, ale też mężczyzna, który niejednokrotnie nie zdaje sobie sprawy, że kobieta i jej ciało przechodzą prawdziwą rewolucję. Do tego dochodzą lęki o prawidłowy rozwój płodu i poród. Nierzadko też konflikty między partnerami wynikają z rozbieżności potrzeb intymnych. Kobieta ciężarna może nie mieć ochoty na seks, spada u niej libido albo obawia się, że kontakty seksualne mogą zaszkodzić dziecku. Tymczasem u mężczyzn świadomość, że ich kobieta jest w ciąży może potęgować podniecenie. Mężczyzna może, jak nigdy dotąd, bardziej pragnąć seksu ze swoją partnerką. Sprzeczność interesów powoduje, że małżonkowie zaczynają się kłócić.

2. Jak zrozumieć kobietę ciężarną?

Partner powinien starać się zrozumieć, że odmienny stanusprawiedliwia nieco pewne „dziwaczne” zachowania i reakcje kobiety. Musi mieć także świadomość, że czasem lepiej ustąpić niż przekrzykiwać się, kto ma w danej sytuacji rację, chociażby ze względu na dobro dziecka. Kobieta ciężarna powinna unikać stresów i niepotrzebnych napięć, gdyż jej zdenerwowanie udziela się maluszkowi. O czym powinien pamiętać partner ciężarnej, by zmniejszyć prawdopodobieństwo kłótni?

  • Obdaruj ją prezentami – małe upominki świadczą, że nadal kochasz partnerkę, że jest dla ciebie ważna. Zwykły kwiatek, pachnące mydełko czy biżuteria stanowią sygnał, że chcesz się o nią troszczyć i zabiegać. Zapewnienie o miłości jest bardzo ważne dla kobiety w ciąży. Zrezygnuj jednak z prezentów w postaci kremu na rozstępy – partnerka może odebrać to jako sugestię, że jest brzydka, zaniedbana i mało atrakcyjna seksualnie.
  • Wspieraj – dawanie wsparcia w każdej sytuacji to najlepsza strategia, jaką facet może obrać. Kobieta w ciąży, jak nigdy wcześniej, potrzebuje, by partner przy niej był, by mogła na nim zawsze polegać. Dopytuj ją o samopoczucie i stan zdrowia kilka razy dziennie. Może być zdziwiona, ale na pewno szczęśliwa, że się o nią troszczysz.
  • Bądź empatyczny – staraj się zrozumieć, jak czuje się twoja żona. To kobieta płaci większą cenę za waszą wspólną decyzję o dziecku, więc zrozum, że ma prawo czuć się rozdrażniona w sytuacji, kiedy ma mdłości, wymiotuje, puchną jej nogi, boli kręgosłup i nie śpi po nocach. Postaraj się zadbać o lepszy nastrój partnerki, np. zrób jej masaż pleców albo po prostu porozmawiajcie o planach, przyszłym życiu czy obawach związanych z porodem.
  • Bądź cierpliwy – huśtawka nastrojów w ciąży może wyprowadzić z równowagi niejednego mężczyznę, ale staraj się zrozumieć, że euforia, a zaraz potem totalny smutek, to nie widzimisię kobiety, ale rezultat burzy hormonalnej, trudnej dla samej ciężarnej.
  • Nie krytykuj wyglądu kobiety – kobieta w ciąży i tak dostatecznie bardzo przeżywa zmiany w swoim wyglądzie – okrągły brzuszek, nadwagę, opuchnięte nogi, szerokie biodra, powiększone piersi. Jedne panie cieszą się z pozytywnych efektów ciąży – puszystych włosów czy gładkiej cery, inne – dramatyzują, widząc rozstępy na brzuchu. Partner powinien wówczas zapewniać kobietę o jej atrakcyjności seksualnej i nie zapominać o prawieniu komplementów.
  • Zapewniaj rozrywki – ciąża to nie choroba. Mimo wielu niedogodności, ciąża nie zmienia radykalnie życia kobiety, a na pewno mniej niż sam fakt urodzenia dziecka. Dlatego nie rezygnujcie z dotychczasowego życia, modyfikując je troszeczkę pod możliwości i kondycję kobiety. Idźcie do kina, do teatru, na kolację do znajomych.

Partnerzy nie muszą organizować całego swojego życia wokół ciąży kobiety. By „nie zwariować” i nie dać się ponieść negatywnym emocjom, lepiej zamilknąć i wyjść do drugiego pokoju niż narażać siebie i drugą stronę na niepotrzebne i destruktywne kłótnie.

Następny artykuł: Lęk w ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.