Kłótnie w ciąży

Ciąża to okres przygotowań kobiety do macierzyństwa, ale też czas dla mężczyzny, który musi sprawdzić się w nowej roli – ojca. Kobieta ciężarna stoi przed koniecznością radzenia sobie z różnymi nieprzyjemnymi dolegliwościami, jest drażliwa, rozkojarzona, osłabiona, o wszystko się awanturuje. Jej samopoczucie i wahania nastroju wynikają w dużej mierze ze zmian hormonalnych. Z powodu huśtawki emocjonalnej i przykrych dolegliwości ciążowych kobieta może wszczynać kłótnie. Kłótnie w ciąży wynikają też z braku ochoty na seks. Warto wówczas uzbroić się w cierpliwość i wykazać zrozumienie. Tym bardziej, że stresy w ciąży powinno się minimalizować.

Polecane wideo:

Ciąża a kłótnie

Partnerzy kłócą się o różne rzeczy – niepozmywane naczynia, niezapłacone rachunki, porozrzucane skarpety w salonie. Licytują się, kto ma pójść z psem na spacer, kto kupuje prezent koleżance na imieniny, kto załatwi hydraulika do zepsutego kranu. W czasie ciąży jednak zakres „tematów do kłótni” znacznie się powiększa. Kobieta jest rozdrażniona i poirytowana. Ma gorsze samopoczucie z powodu dolegliwości ciążowych – wymiotów, nudności, nadwrażliwości na zapachy, senności, chronicznego zmęczenia. Łatwo ją zdenerwować i wyprowadzić z równowagi. Nawet łyżeczka na stole może być powodem do mega-awantury.

Pierwsze dziecko

Oczekiwanie na pierwsze dziecko jest niesamowitym przeżyciem.

Rozchwianie emocjonalne to głównie skutek zmian hormonalnych spowodowanych ciążą. Winą za kłótnie w ciąży nie jest jednak obarczona tylko kobieta i jej stan psychiczny, ale też mężczyzna, który niejednokrotnie nie zdaje sobie sprawy, że kobieta i jej ciało przechodzą prawdziwą rewolucję. Do tego dochodzą lęki o prawidłowy rozwój płodu i poród. Nierzadko też konflikty między partnerami wynikają z rozbieżności potrzeb intymnych. Kobieta ciężarna może nie mieć ochoty na seks, spada u niej libido albo obawia się, że kontakty seksualne mogą zaszkodzić dziecku. Tymczasem u mężczyzn świadomość, że ich kobieta jest w ciąży może potęgować podniecenie. Mężczyzna może, jak nigdy dotąd, bardziej pragnąć seksu ze swoją partnerką. Sprzeczność interesów powoduje, że małżonkowie zaczynają się kłócić.

Jak zrozumieć kobietę ciężarną?

Partner powinien starać się zrozumieć, że odmienny stanusprawiedliwia nieco pewne „dziwaczne” zachowania i reakcje kobiety. Musi mieć także świadomość, że czasem lepiej ustąpić niż przekrzykiwać się, kto ma w danej sytuacji rację, chociażby ze względu na dobro dziecka. Kobieta ciężarna powinna unikać stresów i niepotrzebnych napięć, gdyż jej zdenerwowanie udziela się maluszkowi. O czym powinien pamiętać partner ciężarnej, by zmniejszyć prawdopodobieństwo kłótni?

  • Obdaruj ją prezentami – małe upominki świadczą, że nadal kochasz partnerkę, że jest dla ciebie ważna. Zwykły kwiatek, pachnące mydełko czy biżuteria stanowią sygnał, że chcesz się o nią troszczyć i zabiegać. Zapewnienie o miłości jest bardzo ważne dla kobiety w ciąży. Zrezygnuj jednak z prezentów w postaci kremu na rozstępy – partnerka może odebrać to jako sugestię, że jest brzydka, zaniedbana i mało atrakcyjna seksualnie.
  • Wspieraj – dawanie wsparcia w każdej sytuacji to najlepsza strategia, jaką facet może obrać. Kobieta w ciąży, jak nigdy wcześniej, potrzebuje, by partner przy niej był, by mogła na nim zawsze polegać. Dopytuj ją o samopoczucie i stan zdrowia kilka razy dziennie. Może być zdziwiona, ale na pewno szczęśliwa, że się o nią troszczysz.
  • Bądź empatyczny – staraj się zrozumieć, jak czuje się twoja żona. To kobieta płaci większą cenę za waszą wspólną decyzję o dziecku, więc zrozum, że ma prawo czuć się rozdrażniona w sytuacji, kiedy ma mdłości, wymiotuje, puchną jej nogi, boli kręgosłup i nie śpi po nocach. Postaraj się zadbać o lepszy nastrój partnerki, np. zrób jej masaż pleców albo po prostu porozmawiajcie o planach, przyszłym życiu czy obawach związanych z porodem.
  • Bądź cierpliwy – huśtawka nastrojów w ciąży może wyprowadzić z równowagi niejednego mężczyznę, ale staraj się zrozumieć, że euforia, a zaraz potem totalny smutek, to nie widzimisię kobiety, ale rezultat burzy hormonalnej, trudnej dla samej ciężarnej.
  • Nie krytykuj wyglądu kobiety – kobieta w ciąży i tak dostatecznie bardzo przeżywa zmiany w swoim wyglądzie – okrągły brzuszek, nadwagę, opuchnięte nogi, szerokie biodra, powiększone piersi. Jedne panie cieszą się z pozytywnych efektów ciąży – puszystych włosów czy gładkiej cery, inne – dramatyzują, widząc rozstępy na brzuchu. Partner powinien wówczas zapewniać kobietę o jej atrakcyjności seksualnej i nie zapominać o prawieniu komplementów.
  • Zapewniaj rozrywki – ciąża to nie choroba. Mimo wielu niedogodności, ciąża nie zmienia radykalnie życia kobiety, a na pewno mniej niż sam fakt urodzenia dziecka. Dlatego nie rezygnujcie z dotychczasowego życia, modyfikując je troszeczkę pod możliwości i kondycję kobiety. Idźcie do kina, do teatru, na kolację do znajomych.

Partnerzy nie muszą organizować całego swojego życia wokół ciąży kobiety. By „nie zwariować” i nie dać się ponieść negatywnym emocjom, lepiej zamilknąć i wyjść do drugiego pokoju niż narażać siebie i drugą stronę na niepotrzebne i destruktywne kłótnie.

Bibliografia

  • Bidzan M., Nastoletnie matki. Psychologiczne aspekty ciąży, porodu i połogu, „Impuls”, Kraków 2007, ISBN 978-83-7308-718-7.
  • Lichtenberg-Kokoszka E., Ciąża zagadnieniem biomedycznym i psychopedagogicznym, „Impuls”, Kraków 2008, ISBN 978-83-7308-826-9.

Emocje w ciąży

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Emocje w ciąży
Emocje w ciąży

Pierwsze dziecko

Pierwsze dziecko

Oczekiwanie na pierwsze dziecko jest niesamowitym przeżyciem.

Emocje w ciąży

Obawy w ciąży

Obawy w ciąży

Ciąża to okres huśtawki hormonalnej, więc twoje emocje mogą być nieadekwatne do sytuacji. Jeśli sobie z nimi nie radzisz, poszukaj profesjonalnej pomocy.

Emocje w ciąży

Nastrój w ciąży

i jak dbać o samopoczucie w czasie ciąży? Ciążowe emocje Nie ma szablonu czy wzorca, w jaki musiałaby wkomponować się ciężarna ze swoim ciążowym nastrojem (...) Nastrój w ciąży jest bardzo zmienny...

Emocje w ciąży

Samotność w ciąży

Ciąża to piękne chwile w życiu kobiety, ale jednocześnie wielkie wyzwanie. Dobrze, kiedy czas oczekiwania na dziecko można dzielić z partnerem (...) o rodzinę. Bierze nogi za pas, a przyszła mama musi radzić sobie ze wszystkimi obowiązkami....

Emocje w ciąży

Pierwsza ciąża

Ciąża trwa - według umownych ustaleń - 9 miesięcy kalendarzowych, co przekłada się na 10 miesięcy księżycowych. Dzieli się ją na trzy trymestry (...) oraz 42 tygodnie. Średni prawidłowy czas trwania ciąży to 280 dni. Pierwsza...

Emocje w ciąży

Huśtawka nastrojów w ciąży - jak sobie z nią radzić?

Huśtawka nastrojów w ciąży - jak sobie z nią radzić?

Jeżeli spodziewasz się dziecka lub dużo czasu spędzasz z kobietą, która jest w ciąży, prawdopodobnie dobrze jest ci znany termin „huśtawka nastrojów (...) . Jak sobie z nimi radzić? Co powoduje wahania nastroju w czasie ciąży? Burza...

Emocje w ciąży

8 najdziwniejszych ciążowych mitów

8 najdziwniejszych ciążowych mitów

Ciąża to okres, w którym ekscytacja miesza się z przerażeniem, a kobieta jest zasypywana dobrymi radami od koleżanek, rodziny, lekarzy. Duża ilość (...) , w które nie powinnaś wierzyć! Seks może skrzywdzić dziecko Seks w ciąży...

Emocje w ciąży

Sny w ciąży

Sny w ciąży

Sny w ciąży u większości kobiet są dużo bardziej szczegółowe, pełne kolorów i smaków, emocji - pozytywnych i negatywnych. Zarówno koszmary (...) się w ciele matki, za które odpowiedzialne są hormony. Istnieją także inne...

Emocje w ciąży

Hormony w ciąży

Ciąża to prawdziwa huśtawka nastrojów. Przez dziewięć miesięcy ciąży kobieta doświadcza skrajnych emocji. Śmiech i łzy, radość i smutek, euforię (...) będą jedynie pozytywne emocje....