Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Seks w pierwszym trymestrze

Avatar placeholder
07.04.2021 19:57
Seks w pierwszym trymestrze
Seks w pierwszym trymestrze

Ciąża fizjologiczna, czyli taka, która przebiega bez powikłań, nie stanowi przeciwwskazania do uprawiania seksu. Seks w pierwszym trymestrze ciąży jest dozwolony, gdy nie ma zagrożenia poronieniem. Niektóre kobiety mają zwiększony popęd seksualny w pewnych etapach ciąży, innym ciężarnym nieco maleje ochota na seks. Aktywność seksualna kobiet w ciążyzmienia się w poszczególnych trymestrach ciąży. Nieoceniona staje się rola partnera ciężarnej kobiety, który z wyrozumiałością będzie ją wspierał i okazywał czułość na różne sposoby.

spis treści

1. Odczucia seksualne ciężarnych w pierwszym trymestrze

Odczucia seksualne kobiet w ciąży są różne. Wiele kobiet przyznaje się do zwiększonych doznań erotycznych w trakcie ciąży. Niektóre z nich przeżywają swój pierwszy orgazm w życiu właśnie podczas trwania ciąży. W pierwszym trymestrze ciąży może zmniejszyć się zainteresowanie seksem. Wynika to z pewnych obaw o stan ciąży w jej początkowym etapie. Kobiety mają poczucie zagrożenia poronieniem, wiedząc, iż statystycznie do poronienia dochodzi najczęściej do 12. tygodnia ciąży, a więc w pierwszym trymestrze ciąży. Warto jednak uświadomić sobie, że płód jest chroniony workiem owodniowym i płynem owodniowym, a także czopem śluzowym, który uniemożliwia przedostanie się bakterii do szyjki macicy.

2. Dolegliwości w pierwszym trymestrze ciąży

Kolejną przyczyną powodującą ograniczenie stosunków płciowych pomiędzy partnerami są pewne dolegliwości w ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Kobiety ciężarne w początkowym okresie ciąży często odczuwają ogromne zmęczenie, senność nie do opanowania i ogólne zniechęcenie. Zawirowania hormonalne są przyczyną drażliwości kobiety ciężarnej. Do tego wszystkiego w pierwszym trymestrze ciąży dochodzą nudności i wymioty ciężarnych, a także bolesność powiększających się piersi. Partner, który nie przeżywa tego, co jego kobieta, może czuć się zdezorientowany, jednak szczerość i wzajemna czułość okazywana na wiele sposobów często łagodzą sytuacje. W pierwszym trymestrze ciąży specjalne pozycje seksualne nie są aż tak istotne, jak w kolejnych trymestrach, kiedy to brzuszek się uwidacznia. Istnieją jednak komplikacje, które uniemożliwiają partnerom seks podczas ciąży.

3. Przeciwwskazania do seksu w ciąży

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Są sytuacje, które wymagają od partnerów powstrzymania się od aktywności seksualnej w ciąży.

Przeciwwskazaniem do uprawiania seksu w ciąży jest:

  • zagrożenie poronieniem,
  • niewydolność szyjki macicy,
  • odpływanie płynu owodniowego,
  • zagrożenie porodem przedwczesnym,
  • łożysko przodujące,
  • ciąża mnoga (przeciwwskazanie względne),
  • krwawienie z dróg rodnych.

O jakichkolwiek innych dolegliwościach warto porozmawiać z położną lub lekarzem prowadzącym ciążę. W przypadku, gdy seks w ciąży jest zabroniony, można zastosować wiele innych metod okazywania sobie miłości, co może być cennym przeżyciem zbliżającym partnerów do siebie.

Jeśli obecna ciąża przebiega bez powikłań, a kobieta nie ma obciążonego wywiadu położniczego (przebyte poronienia czy trudności z donoszeniem poprzedniej ciąży), seks w pierwszym trymestrze ciąży nie jest zabroniony. Wręcz przeciwnie – gdy obie strony tego pragną, seks w ciąży może stać się czynnikiem jeszcze bardziej zbliżającym parę do siebie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze