Trwa ładowanie...

Sposoby na stres w ciąży

Avatar placeholder
16.11.2023 20:26
Sposoby na stres w ciąży
Sposoby na stres w ciąży (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Każda z przyszłych mam powinna mieć świadomość, że ciąża to niełatwy i pełen napięć okres w jej życiu. Kiedy czujemy, że sytuacja wymyka się spod kontroli, warto poszukać sposobów na walkę ze stresem.

spis treści

1. Metody walki ze stresem

Oto kilka przykładów:

  • Aromaterapia – działa relaksująco, redukuje stres, jest skuteczną metodą leczenia wielu dolegliwości. Wystarczy dodać ok. 4 kropli olejku eterycznego do ciepłej kąpieli. Wcześniej należy sprawdzić, które olejki są bezpieczne dla przyszłej mamy. W ciąży zalecane są olejki lawendy, słodkiej pomarańczy, bergamotki, mandarynki i ylang-ylang.
  • Terapia kwiatowa Bacha – łagodzi napięcie, chroni przed skutkami silnego stresu. Można bezpiecznie stosować w ciąży. Jest to terapia ekstraktami kwiatów dziko rosnących roślin i drzew. Używamy 4 krople preparatu na szklankę wody. Można zaaplikować bezpośrednio na język. Można również wmasować w nadgarstki lub skronie.
  • Metody relaksacyjne – refleksologia, masaż i shiatsu – zawsze należy skonsultować z lekarzem.
  • Oddychanie i wizualizacja – usiądź w wygodnym fotelu i wyobraź sobie przyjemną sytuację, zamknij oczy i myśląc o tym, co się dzieje w owych wyobrażeniach, skup się na głębokim oddychaniu, a szczególnie wydechu, typu „westchnienie ulgi”. Poświęć na taki relaks około 10 minut dziennie.
  • Ćwiczenia fizyczne – mają uzasadnienie, jeśli wie o nich lekarz, a Ty wcześniej prowadziłaś czynny tryb życia. W przeciwnym razie ciąża nie jest dobrym momentem na aktywność sportowca. Ćwiczenia fizyczne stymulują produkcję substancji odpowiedzialnych za Twoje dobre samopoczucie. Pij dużo wody, by zapobiec odwodnieniu.
  • Hipnoza – jest to stan świadomości między jawą a snem. Jeśli masz szczególne zmartwienia, warto kupić płytę z instruktażem autohipnozy, która pozwoli ci się odprężyć i pomoże w łagodnym przebiegu porodu.
  • Masaż – może go zrobić fachowiec, ale zawsze możesz poprosić partnera, by zrobił ci masaż pleców lub stóp. Pod prysznicem użyj rękawicy do masażu – odprężysz ramiona i szyję. Gdy dokucza ból głowy, pomaga masaż skroni.
  • Joga – bardzo pozytywnie wpływa na dobre samopoczucie. Uczy technik relaksacyjnych i oddechowych, które możesz potem wykorzystać podczas porodu. Zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji poporodowej. Oczywiście, zanim zaczniesz ćwiczyć, upewnij się, czy Twój lekarz nie ma nic przeciwko.
  • Tai-chi lub qi-gong – ćwiczenia te rozluźniają mięśnie i poprawiają nastrój, redukują stres w ciąży. Nie wymagają dużego wysiłku fizycznego, a raczej skupienia i koncentracji. Powolne ruchy kształtują sylwetkę, wzmacniają mięśnie i poprawiają krążenie krwi.
  • Pływanie – zapisz się na zajęcia dla kobiet w ciąży, to doskonały trening, podczas którego odpoczywają również mięśnie, więc czujemy się doskonale zrelaksowane.
  • Ćwiczenia rozciągające – usiądź lub połóż się wygodnie. Rozciągnij ręce i dłonie, napnij mięśnie, wytrzymaj chwilę, a następnie rozluźnij się. W podobny sposób można trenować mięśnie nóg. Kolejnym ćwiczeniem może być obracanie głową w lewo i prawo oraz przechylanie jej do przodu i do tyłu. Wyciągnij ramiona w dół (w kierunku palców stóp), wytrzymaj chwilę w tej pozycji, rozluźnij się. Każdą grupę mięśni ciała ćwicz w trzech fazach: rozciągnij, przytrzymaj i rozluźnij. Pamiętaj też, aby głęboko i spokojnie oddychać.

Relaksujcie się przyszłe mamy, póki jeszcze Maleństwa nosicie pod sercem. Potem, w tym szaleństwie, kiedy dziecko pojawi się już na świecie, znowu łatwo się zatracić i przeżywać cały stres na nowo. A przecież szczęśliwe mamy to szczęśliwe dzieci. Pamiętajmy o tym.

Następny artykuł: Stres w ciąży
Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze