Ciąża a używki
W obecnych czasach tempo życia jest tak duże, że wiele osób nie jest w stanie za nim nadążyć. Praca, dom, przyjaciele, rodzina to często sfery życia, których pogodzenie ze sobą sprawia nam niemały problem. Okazuje się, że w tym wszystkim niejednokrotnie najgorzej odnajdują się przyszłe mamy.
1. Stres a sięganie po używki w ciąży
Kobieta w ciąży powinna być otoczona troskliwą opieką. Powinna mieć zapewnione poczucie bezpieczeństwa, stałości i przede wszystkim miłości. Niestety taki stan rzeczy nie zawsze jest możliwy. W czasach, kiedy to na świecie panuje kryzys ekonomiczny, młode matki drżą z niepokojem o swoje miejsce pracy, o pieniądze i wiele innych rzeczy. W związku z tym coraz częściej wpadają w depresję i sięgają po używki. Psycholodzy i socjolodzy już kilka lat temu dostrzegli tego rodzaju problem. Z roku na rok jednak on się nasila. Przyszła matka z papierosem w ustach, na dyskotece i z drinkiem w ręce czy kupująca alkohol w sklepie to już żadna nowość. Słyszy się również ostatnio o kobietach, które rodzą pod wpływem alkoholu czy nawet narkotyków.
Takim przypadkom trzeba jasno i stanowczo mówić NIE! Każda kobieta, każdy człowiek ma obowiązek chronić nienarodzone życie. Trzeba uświadamiać kobietom, że nawet niewielka ilość alkoholu w ciąży może doprowadzić do śmierci dziecka lub też do poważnych wad wrodzonych.
2. Skutki picia alkoholu w ciąży
Niektóre kobiety, pijąc piwo, mówią, że pomaga ono oczyszczać ich nerki. Wypijając kieliszek czerwonego wina, stwierdzają, że to na anemię. Tłumaczenia kobiet w ciąży są różne, jednak żadne z nich nie usprawiedliwi takiego bezmyślnego postępowania. Na świecie rodzi się znacznie więcej dzieci z FAS (Alkoholowy Zespół Płodowy) niż nawet z zespołem Downa. Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu, jaką to mogą wypić kobiety w ciąży bez poważnych konsekwencji dla nienarodzonego dziecka. FAS powoduje najczęściej opóźnienie umysłowe, anomalie w rozwoju płodowym, jak i późniejszym, dysfunkcje działania mózgu, poważne zaburzenia uczenia się, jak i również zaburzenia psychologiczne. Nie zawsze FAS można jednoznacznie zdiagnozować. Najbardziej oczywiste są anomalie w wyglądzie i deformacje ciała dziecka. Mogą wystąpić również wady serca, nieprawidłowości w funkcjonowaniu mózgu oraz śmierć. Dzieci z FAS są naznaczone piętnem społecznym. Palenie papierosów ma także negatywny wpływ na rozwijający się płód. Tytoń przenika przez łożysko, niszczy je i może doprowadzić do poronienia, problemów z układem oddechowym dziecka, a nawet do jego śmierci.
3. Skutki zażywania narkotyków podczas ciąży
Jeśli chodzi o narkotyki, to lista ich niekorzystnego oddziaływania na organizm nienarodzonego dziecka i matki jest długa. Jeśli matka bierze narkotyki, to dziecko zawsze jest współuzależnione. Ponosi ono konsekwencje takie same jak matka. Marihuana i inne miękkie narkotyki działają podobnie jak tytoń. Wszystkie one przenikają przez łożysko do krwiobiegu dziecka i wywołują groźne dla jego zdrowia i życia skutki. Może dojść do poronienia. Jednym z najniebezpieczniejszych narkotyków jest bez wątpienia kokaina. Może ona powodować u matki zawał serca, nadciśnienie, a u dziecka porażenie mózgowe, deformacje w wyglądzie, problemy neurologiczne i psychologiczne, wrodzone wady serca, nerek, wątroby, a w ekstremalnych przypadkach również i śmierć.
Przyszła mamo, zastanów się dobrze, zanim sięgniesz po kolejny kieliszek lub kolejną porcję narkotyku! Jeśli nie liczysz się sama ze sobą, to pomyśl o swoim nienarodzonym dziecku.