Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Jaki sport w ciąży?

Avatar placeholder
11.07.2019 08:54
Jaki sport w ciąży?
Jaki sport w ciąży? (123rf)

Kobiety w ciąży powinny dbać nie tylko o zdrowe odżywianie, ale i o formę fizyczną. Regularne ćwiczenia są niezwykle istotne; ruch poprawia krążenie, spala kalorie, dobrze wpływa na zdrowy sen i pomaga walczyć z uczuciem zmęczenia. Wysiłek fizyczny jest korzystny także dla umysłu – pomaga odstresować się, co jest szczególnie istotne dla kobiet w ciąży, które żyją w ciągłym napięciu. Jednak nie każda forma ruchu jest dla ciężarnych odpowiednia. Niektóre sporty są odradzane kobietom w ciąży, gdy istnieje ryzyko utraty równowagi lub uderzenia w brzuch. Czy można ćwiczyć w ciąży?

Kobiety, które chorują na cukrzycę, choroby serca, astmę lub mają plamienie lub krwawienie, słabą macicę, niskie łożysko lub są w grupie ryzyka poronienia, nie powinny ćwiczyć. Nawet w pełni zdrowe ciężarne muszą przestać wykonywać ćwiczenia, gdy pojawią się u nich wszelkie niepokojące dolegliwości. Jeżeli jednak kobieta jest w dobrym stanie zdrowia, powinna zadbać o aktywność fizyczną. Niezbyt forsowny wysiłek ma wiele zalet. Oprócz poprawy kondycji ćwiczenia spełniają ważną rolę w okresie przed porodem. Systematyczny trening pomaga przygotować mięśnie miednicy i krocza do rozwiązania. W rezultacie poród może przebiegać sprawniej, a odczuwane dolegliwości bólowe mogą być mniejsze.

Regularny wysiłek ma także wpływ na bóle pleców, zaparcia i obrzęki, z którymi zmagają się ciężarne. Co ważne, aktywność w czasie ciąży pomaga szybciej i skuteczniej pozbyć się zbędnych kilogramów po porodzie. Wskazane ćwiczenia dla ciężarnych to:

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

1. Jakie sporty są zabronione w ciąży?

W przypadku kobiet w ciąży niewskazane są następujące formy aktywności fizycznej:

  • sporty i czynności, które narażają ciężarną na utratę równowagi i upadek, na przykład pozornie bezpieczna jazda na rowerze lub tenis,
  • intensywny jogging,
  • sporty ekstremalne,
  • sporty kontaktowe, przy których istnieje ryzyko uderzenia w brzuch,
  • nurkowanie - podczas wynurzania się w obiegu krwi mogą powstać pęcherzyki powietrza, które mogą być niebezpieczne zarówno dla kobiety, jak i jej dziecka,
  • czynności wykonywane na dużych wysokościach, ponieważ następują tam zmiany z poziomie tlenu. Także jazda na kolejce w wesołym miasteczku nie jest dobrym pomysłem, ponieważ gwałtowne przyspieszanie i zwalnianie mogą być szkodliwe dla dziecka.
  • jazda na nartach - nie tylko stwarza ryzyko upadku, ale i wymaga podskakiwania oraz głębokiego zginania nóg w kolanach. Kobiety w ciąży powinny także unikać nagłych zmian kierunku oraz kręcenia talią.

Istnieje wiele sportów i rodzajów aktywności fizycznej, które zdrowa kobieta w niezagrożonej ciąży może uprawiać. Warto jednak zachować rozsądek i nie ćwiczyć zbyt intensywnie. Ponadto warto pamiętać, że po 16. tygodniu ciąży kobieta nie powinna ćwiczyć leżąc płasko na ziemi z nogami w powietrzu; waga płodu może uciskać główne naczynia krwionośne, co powoduje uczucie słabnięcia lub zawrotów.

Następny artykuł: Sporty, które można uprawiać w ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze