Trwa ładowanie...

Jak ćwiczyć na siłowni - rady trenera, zasady, trening interwałowy, ćwiczenia w ciąży

 Sylwia Stachura
06.01.2017 16:10
Jak ćwiczyć na siłowni w ciąży? O poradę możesz zapytać trenera
Jak ćwiczyć na siłowni w ciąży? O poradę możesz zapytać trenera (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Ciążowy brzuszek to nie powód, by rezygnować z siłowni. Jeśli chcesz utrzymać formę w czasie ciąży, musisz zmienić nieco swój trening. Podpowiadamy, jak ćwiczyć na siłowni w ciąży.

spis treści

1. Jak ćwiczyć na siłowni - mierz siły na zamiary

Jeśli do tej pory regularnie chodziłaś na siłownię, musisz nieco zmienić swoje przyzwyczajenia. Teraz szybciej się męczysz i nie możesz się przeciążać, dlatego musisz dopasować trening do swoich możliwości. Jak ćwiczyć na siłowni, szczególnie wtedy, gdy jesteś w ciąży? Częściej rób przerwy i pozwalaj sobie na dłuższy odpoczynek. Zawsze miej pod ręką butelkę z wodą.

Dla własnego bezpieczeństwa poinformuj trenera, że jesteś w ciąży. Gdybyś gorzej się poczuła, personel będzie wiedział, że potrzebujesz specjalnej opieki ze względu na swój stan.

2. Jak ćwiczyć na siłowni - skorzystaj z rad trenera

Zobacz film: "Ćwiczenie dla kobiet w ciąży - ćwiczenie rozcigające"

Możesz nie wiedzieć, jakie modyfikacje wprowadzić do treningu, dlatego warto skorzystać z profesjonalnej porady. O tym, jak ćwiczyć na siłowni, porozmawiaj z trenerem personalnym albo poszukaj siłowni, w której prowadzone są specjalne zajęcia dla kobiet w ciąży. Być może twój odmienny stan skłoni cię do eksperymentów i wypróbowania nowych form ruchu, takich jak joga czy pilates.

3. Jak ćwiczyć na siłowni - trenuj mądrze

Eksperci twierdzą, że w ciąży możesz kontynuować większość ćwiczeń, które robiłaś do tej pory. Jeśli jednak źle się czujesz, zmniejsz tempo i intensywność. Są jednak pewne ćwiczenia zakazane w ciąży. Nie powinnaś robić brzuszków i przysiadów, by nie wywierać zbyt dużego nacisku na brzuch i kręgosłup.

4. Jak ćwiczyć na siłowni - pamiętaj o treningach interwałowych

Chcesz przygotować ciało do porodu i zastanawiasz się, jak ćwiczyć na siłowni? Trening interwałowy to najlepsza metoda na poprawę kondycji i wydolności, co na pewno przyda ci się w chwili rozwiązania. Na czym polega trening interwałowy? To krótkie serie bardzo intensywnych ćwiczeń przeplatane ze spokojniejszą aktywnością. Trening interwałowy w ciąży możesz wykonywać na bieżni, rowerku i orbitreku.

5. Jak ćwiczyć na siłowni - uważaj na ciężary

Trening z obciążeniem nie jest zakazany, ale powinnaś zachować ostrożność. Możesz mieć teraz problemy z równowagą i koordynacją, dlatego nie przesadzaj z ćwiczeniami siłowymi. Brak stabilności to wina hormonów, zwłaszcza relaksyny, która rozluźnia stawy, przygotowując twoje ciało na wydanie na świat dziecka. Relaksyna sprawia też, że częściej tracisz stabilność, dlatego uważaj podczas treningu na siłowni.

6. Jak ćwiczyć na siłowni - rozgrzej się i ochłoń

Jeśli jesteś w ciąży, twoja rozgrzewka oraz odpoczynek po treningu powinny być dłuższe niż normalnie. Twój organizm potrzebuje teraz więcej czasu na przygotowanie do ćwiczeń, ale również na ochłonięcie. Jak ćwiczyć na siłowni? Pamiętaj, że te dwa etapy są niezwykle ważne i nigdy nie pomijaj żadnego z nich.

Ćwiczenia w ciąży powinny sprawiać radość, wzmacniać mięśnie i relaksować. Nie skupiaj się na wynikach, a raczej na przyjemności z aktywności fizycznej. Siłownia w ciąży nie jest zakazanym miejscem, ale – jak zawsze – ważny jest zdrowy rozsądek i umiar. Jeśli dopasujesz ćwiczenia do swojego stanu, będziesz mogła bezpiecznie korzystać ze wszystkich możliwości, jakie daje siłownia.

Jesteś w ciąży i nie chcesz rezygnować z aktywności fizycznej? Dołącz do dyskusji młodych mam na naszym forum, które rozmawiają o uprawianiu sportu w czasie ciąży.

Następny artykuł: Ćwiczenia w 3 trymestrze ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze