Płacz w ciąży

Ciąża to czas ogromnych zmian hormonalnych w ciele kobiety. Wahania poziomu hormonów niosą ze sobą huśtawki nastrojów, dlatego przyszłe mamy naprzemiennie mają okresy obniżonego nastroju ze stanami euforii. W ciąży nawet najmniejszy drobiazg może urosnąć do rangi megaproblemu. Nawet te panie, które przed ciążą były w miarę ustabilizowane emocjonalnie, w czasie ciąży mogą być kapryśne, rozdrażnione, nadwrażliwe, mogą nie potrafić zapanować nad swoimi uczuciami. W czasie ciąży kobiety bardzo często płaczą i łatwo się wzruszają. Panowanie nad emocjami staje się głównym zadaniem mężczyzny, który musi uzbroić się w cierpliwość, zacisnąć zęby i pocieszać się, że płaczliwość partnerki kiedyś minie. Co oznacza płacz w ciąży i jak radzić sobie ze zmiennymi nastrojami ciężarnej?

Polecane wideo:

Huśtawka nastrojów w ciąży

Płaczliwość w ciąży może utrzymywać się nawet do czwartego miesiąca. Później siła oddziaływania hormonów nieco spada, by uaktywnić się ponownie po porodzie. Nie jest to jednak żadną regułą, bowiem każda kobieta jest inna. Niektóre przyszłe mamy na początku ciąży tryskają energią, dobrze się czują, mają dużo dobrego humoru i entuzjazmu, by zacząć narzekać i płakać w drugim trymestrze ciąży. Zmienność nastrojów kobiety w ciąży stanowi prawdziwe wyzwanie dla jej partnera. Mężczyzna musi zrozumieć, że płacz i niezadowolenie kobiety nie wynikają z jej widzimisię, nie oznaczają tego, że przestała go kochać, że go obwinia za to, co się z nią dzieje, ale są konsekwencją zmian hormonalnych. Kobieta nie potrafi radzić sobie z emocjami, dlatego nie należy się na nią złościć, gniewać, obrażać, nie wolno jej odtrącać, ale trzeba wspierać, pomagać, rozmawiać, pocieszać, uspokajać, po prostu towarzyszyć jej w czasie ciąży i dawać do zrozumienia, że oczekiwanie na dziecko to wspólna sprawa pary.

Jak mogą zmieniać się nastroje kobiety w kolejnych trymestrach ciąży?

 • Pierwszy trymestr ciąży – to najbardziej zmienny pod względem nastrojów kobiety okres. Dominują uczucia ambiwalentne: radość i smutek, lęk i entuzjazm, niepokój i zdeterminowanie.
 • Drugi trymestr ciąży – czas względnego spokoju. Kobieta zdążyła przyzwyczaić się do myśli, że jest w ciąży. Powoli ustępują też ciążowe przypadłości i zmniejsza się ryzyko poronienia. Kobieta może poczuć się trochę pewniej.
 • Trzeci trymestr ciąży – ponownie kobieta czuje się zmęczona i poirytowana. Ciąży jej już znacznych rozmiarów brzuch, puchną nogi, boli kręgosłup. Zaczyna dominować uczucie ekscytacji, niecierpliwości, ale również lęk przed porodem.

Warto pamiętać, że huśtawka nastrojów w czasie ciąży jest stanem normalnym. W jednej chwili kobieta może płakać, by za chwilę skakać z radości i śmiać się do rozpuku. Nie warto wpadać w panikę, że partnerka wykazuje zaburzenia emocjonalne, popłakując w kącie kuchni czy ciągle na wszystko narzekając. Ona po prostu reaguje w ten sposób na burzę hormonów, która rozpętała się w jej ciele wraz z poczęciem dziecka. Wzrost adrenaliny, noradrenaliny i endorfiny skutkuje zmiennością nastrojów. Obawa, lęk przed przyszłością, smutne myśli, niepokój w związku z koniecznością zrewolucjonizowania swojego dotychczasowego życia po narodzinach dziecka sprawiają, że przyszła mama jest pełna negatywnych emocji, które mogą wręcz przypominać coś na kształt „depresji przedporodowej”. Jak radzić sobie z huśtawką nastrojów ciężarnej?

Jak radzić sobie ze zmiennością humorów kobiety w ciąży?

 1. Znajdź zaufanego lekarza ginekologa, z którym będziesz mogła porozmawiać na każdy temat i zadać, według ciebie, najbardziej śmieszne czy banalne pytania.
 2. Zapisz się do szkoły rodzenia, w której masz szansę spotkać kobiety w analogicznej sytuacji do twojej. Spotkania w szkole rodzenia stwarzają możliwość porozmawiania o swoich dolegliwościach, samopoczuciu w ciąży i pozwalają skonfrontować własne emocje z uczuciami doświadczanymi przez inne przyszłe mamy. Ponadto, w szkole rodzenia otrzymasz fachową pomoc, wskazówki i porady.
 3. Przestań się martwić tym, na co nie masz wpływu,. Nie snuj w głowie najgorszych scenariuszy wydarzeń, nie przewiduj kłopotów, ale staraj się myśleć pozytywnie.
 4. Nie rozmyślaj ciągle o ciąży. Niech ciąża nie będzie centrum twojego życia. Jeżeli jesteś zdrowa, prowadź normalny tryb życia, spotykaj się z ludźmi, bo po narodzinach szkraba możesz mieć na to zbyt mało czasu.
 5. Dużo rozmawiaj. Jeżeli masz wokół siebie potencjalnego słuchacza, wygaduj się. Możliwość rozmowy z kimś zaufanym to często najlepsza metoda na określenie swoich potrzeb, oczekiwań, lęków i przeżyć.
 6. Uśmiechaj się. Stań przed lustrem i uśmiechaj się do swojego odbicia. Wyobrażaj sobie przyjemne obrazy, by móc się zrelaksować i uspokoić.
 7. Pozwól się rozpieszczać innym, a jeśli jesteś samotną mamą, rozpieszczaj się sama. Dbaj o siebie, szukaj wsparcia u innych – męża, partnera, matki, przyjaciółki. Masz prawo czuć się zmęczona. Pozwól się wyręczać, nie musisz być super-bohaterką. Uwierz, że wszystko się dobrze ułoży.
 8. Wypoczywaj i prowadź w miarę regularny tryb życia. Pamiętaj o zdrowej diecie. Dbaj o swój wygląd i samopoczucie. Sprawiaj sobie małe przyjemności – dobra książka, fryzjer, wyjście na plotki z koleżankami, zakupy itp.
 9. Kiedy nie radzisz sobie z własnymi emocjami w ciąży, nie wstydź się skorzystać z pomocy psychologa.

Ciąża to najpiękniejszy stan w życiu kobiety. I chociaż czasem wkradnie się smutek, płacz, gniew, niezadowolenie, łzy, pesymizm, niepokój i lęk, to oczekiwanie na maluszka rekompensuje każdą niedogodność i przykre dolegliwości ciążowe.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Emocje w ciąży
Emocje w ciąży

Przyszła mama

Przyszła mama

Tak to już jest z kobietami, że gdy tylko zobaczą dwie kreski na teście ciążowym, zaczynają robić zakupy. Nawet jeżeli początkowo ograniczają się wyłącznie do planowania i zwiedzania sklepów. Wybierają meble, zabawki (na następne 10 lat), ubrania, grzechotki,...

Emocje w ciąży

W oczekiwaniu na dzidziusia

W oczekiwaniu na dzidziusia

Oczekiwanie na potomstwo i snucie planów z nim związanych jest ekscytujące zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla ojca.

Emocje w ciąży

Uczucie osamotnienia

Uczucie osamotnienia

Ciąża to piękne chwile w życiu kobiety, ale jednocześnie wielkie wyzwanie. Dobrze, kiedy czas oczekiwania na dziecko można dzielić z partnerem, kiedy można porozmawiać o wszystkich obawach, lękach, marzeniach, wątpliwościach i nadziejach.

Emocje w ciąży

Pierwsze dziecko

Pierwsze dziecko

Oczekiwanie na pierwsze dziecko jest niesamowitym przeżyciem.

Emocje w ciąży

Obawy w ciąży

Obawy w ciąży

Ciąża to okres huśtawki hormonalnej, więc twoje emocje mogą być nieadekwatne do sytuacji. Jeśli sobie z nimi nie radzisz, poszukaj profesjonalnej pomocy.

Emocje w ciąży

Rodzicielstwo zagadnieniem pedagogicznym

Fragment książki pt.: „ Ciąża zagadnieniem biomedycznym i psychopedagogicznym" Rozdział pierwszy „Rodzicielstwo zagadnieniem pedagogicznym" Wiek (...) .: „Ciąża zagadnieniem biomedycznym i psychopedagogicznym" Autor:...

Emocje w ciąży

Poczucie bezpieczeństwa podczas ciąży i porodu

Fragment książki pt.: "Ciąża i poród bez obaw" Poczucie bezpieczeństwa jest ważne dla każdego z nas - tak ważne, że Abraham Maslow uznał (...) książki pt.: "Ciąża i poród bez obaw" Autor: Iga Czarnawska-Iliev Wydawca:...

Emocje w ciąży

Strach w ciąży

Strach w ciąży to stan, którego doświadcza wiele przyszłych mam. Niejednokrotnie lęki i obawy biorą górę nad radością z oczekiwania na narodziny (...) rysują się różne dziwne scenariusze i niepotrzebne niepokoje. Nawet kiedy ciąża...

Emocje w ciąży

Dolegliwości w ciąży

Udało się, jesteś w ciąży! Ogarnia Cię radość, że po długim czasie wyczekiwania możesz spodziewać się dzidziusia. Entuzjazm mogą na pewien czas (...) rzeczy odpowiada progesteron i estrogen. Hormony te są niezbędne do prawidłowego przebiegu...

Emocje w ciąży

Stres w czasie ciąży

Stres w ciąży negatywnie wpływa nie tylko na przyszłą matkę, skutkując bólami głowy, napięciem mięśniowym czy przedwczesnymi skurczami macicy (...) organizmu. Do czego może prowadzić permanentny lub silny stres w ciąży? Mechanizm...