Rozsądek w ciąży

Rozsądek w ciąży jest niezmiernie ważny, by nie popaść w paranoję i ustrzec się niepotrzebnych stresów. Wiele kobiet w ciąży przejawia paranoiczny lęk przed wszystkim, co może zaszkodzić dziecku. Niekiedy nawet wierzą w ciążowe przesądy babć i prababć. Czasami przyszłe mamy zatracają swój rozsądek, popadając w szaleństwo zakupów przed narodzinami dziecka. Innym z kolei towarzyszy ogromny lęk przed porodem i komplikacjami okołoporodowymi. Jak zachować zdrowy rozsądek w ciąży i nie dać się zwariować?

Polecane wideo:

Przesądy w ciąży

W oczekiwaniu na dzidziusia

Oczekiwanie na potomstwo i snucie planów z nim związanych jest ekscytujące zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla ojca.

Wiele kobiet ciężarnych, dowiadując się o swoim odmiennym stanie, nie potrafi zachować dystansu i popada w przesadę. Co prawda, dbanie o zdrowie w ciąży jest bardzo ważne, a nawet wskazane, ale nie może stać się obsesją. Niektóre kobiety zaczynają wręcz przesadnie zajmować się sobą i przejawiać paranoiczny lęk przed wszystkim, co może zaszkodzić im albo dziecku. Liczą kalorie, by zbytnio nie utyć, stosują specjalne diety, łykają dodatkowe suplementy i witaminy, ograniczają kontakty z innymi, by „nie załapać” infekcji itp. Ich zachowanie w trosce o rozwój dziecka wykracza jednak poza granice normy. Niekiedy kobiety wierzą również w ciążowe przesądy, ciągle powtarzane i żywe, zwłaszcza na wsiach. Takie opowieści potrafią zasiać ziarno niepokoju.

Kobiety unikają więc jedzenia truskawek w ciąży, ponieważ owoce te mogą spowodować powstanie u malucha tzw. znamion truskawkowych – czerwonych, twardych, wystających bąbli. Gdy się czegoś przestraszą, np. myszy, pod żadnym pozorem nie wolno im dotknąć dłonią swojego ciała, bo w miejscu dotknięcia, u dziecka powstanie znamię. Zdejmują z szyi korale czy naszyjniki, ponieważ ich noszenie grozi owinięciem się pępowiny wokół malca. Unikają obcinania włosów, gdyż po strzyżeniu nowonarodzone dziecko będzie miało „krótki rozum”. Nie przechodzą pod sznurami od suszenia bielizny, bo dziecko zaplącze się w pępowinę i udusi się. Tego typu przesądy ciążowe potrafią i dziś zburzyć spokój niejednej przyszłej mamie. Nie wolno w nie wierzyć, lecz raczej traktować z przymrużeniem oka.

Strach przed porodem i komplikacjami w ciąży

Niektóre kobiety w czasie ciąży paranoicznie boją się porodu i związanych z nim komplikacji okołoporodowych. Snują w myślach czarne scenariusze: co będzie, gdy zaczną rodzić przed terminem; co się stanie, jeśli nie będę miała siły przeć; a jeśli konieczny będzie poród zabiegowy; jak wytrzymam bóle porodowe. Te pytania i nie tylko kołują w głowie, a przyszłe mamy popadają w samonakręcającą się machinę strachu. „Nie poradzę sobie”, „Nie dam rady przeć”, „Umrę z bólu”... Takie paranoiczne myślenie o narodzinach dziecka i związanym z tym bólem może przyczynić się do tokofobii, czyli lęku przed zajściem w ciążę.

Tokofobiasprawia, że kobieta, nawet desperacko pragnąca dziecka, będzie starała się za wszelką cenę uniknąć zapłodnienia, by nie dopuścić do obawy przed bólem porodu. Owa obawa jest irracjonalna i niczym nieuzasadniona, jednak trudna do przezwyciężenia. Wraz ze zbliżającym się terminem porodu, u chorej zaczynają pojawiać się objawy wszechogarniającego lęku. Jeśli nawet kobieta zauważa u siebie problem, często przeraża się i boi, że przez ludzi postrzegana będzie jako ciężarna z problemami psychicznymi. To skutecznie odciąga ją od skorzystania z pomocy psychologa lub psychiatry.

Zakupowe szaleństwo

Co jeszcze wykracza poza granice zdrowego rozsądku w ciąży? Oczywiście, zakupowe szaleństwo. Przyszłe mamy często nie wiedzą, co mają kupić, jakie rzeczy będą potrzebne, a jakie są zbędne lub wręcz szkodliwe dla dziecka. Wchodząc do sklepu, najchętniej wykupiłyby wszystko: mydełka do kąpieli, zapasy pieluch tetrowych i jednorazowych, kolejny kaftanik, którego dziecko nawet nie zdąży założyć, bo zaraz z niego wyrośnie.

Przyszłe mamy koncentrują się na gromadzeniu wokół siebie zabawek dla dzieci, meblują pokoik dziecięcy, układają w szafie sterty ubranek niemowlęcych, a tymczasem okazuje się, że połowa zakupionych rzeczy jest albo zbędna, albo wręcz niepraktyczna, niewygodna lub nawet szkodliwa. Przy wyborze ubrań, pieluch, mebli, akcesoriów dla dzieci należy przede wszystkim kierować się ich wygodą, praktycznością i ceną. Nie ilość się liczy, a jakość produktu. Dziecko w twoim brzuchu będzie bardziej szczęśliwe ze spokoju i wyważonego tempa życia niż z twojego ciągłego pośpiechu, zaganiania i gubienia się w tłumie ludzkich spojrzeń. Warto o tym pamiętać i przystopować.

Joanna Krocz

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Ciaza

Jadziagabi • ostatni post 2 tygodnie temu

1
Artykuły Emocje w ciąży
Emocje w ciąży

Obawy w ciąży

Obawy w ciąży

Ciąża to okres huśtawki hormonalnej, więc twoje emocje mogą być nieadekwatne do sytuacji. Jeśli sobie z nimi nie radzisz, poszukaj profesjonalnej pomocy.

Emocje w ciąży

Pierwsze dziecko

Pierwsze dziecko

Oczekiwanie na pierwsze dziecko jest niesamowitym przeżyciem.

Emocje w ciąży

Sny w czasie ciąży

Sny w czasie ciąży

Sny w ciąży u większości kobiet są dużo bardziej szczegółowe, pełne kolorów i smaków, emocji - pozytywnych i negatywnych.

Emocje w ciąży

Obawy przed ciążą i porodem

Obawy przed ciążą i porodem

Ciąża jest dla każdej kobiety wyjątkowa i niezwykła. Z kolei poród często kojarzy się z bólem oraz strachem. Co możesz zrobić, żeby to negatywne uczucie zmienić?

Emocje w ciąży

Ciąża w czasie zimy

Ciąża w czasie zimy

Synoptycy prześcigają się w coraz dramatyczniejszych prognozach na zimę 2010/2011. Zimno i straszno robi się już od samego słuchania, a przecież siedzę w ciepłym domu z gorącą herbatą, a przez okno zagląda jesienne słońce.

Emocje w ciąży

Najczęstsze błędy popełniane przy wyborze imienia dla dziecka

Najczęstsze błędy popełniane przy wyborze imienia dla dziecka

Wybór imienia dla dziecka Imię to coś oczywistego, ale przy tym stanowi element naszej tożsamości. Rodzice powinni zatem nadawać je swoim dzieciom z rozwagą i po długim zastanowieniu. Tu nie ma miejsca na modę lub chwilową fascynację. Imię podlega ochronie...

Emocje w ciąży

Jak radzić sobie ze stresem w ciąży?

Jak radzić sobie ze stresem w ciąży?

Słuchaj swojego ciała Ciąża to stan wyjątkowy dla kobiety, który trudno trafnie porównać z czymkolwiek innym. Twoje ciało ulega kolejnym zmianom (...) . I to pod bardzo różnymi względami. Fit mamy Mamy, które ćwiczą w czasie ciąży...

Emocje w ciąży

Uczucie depresji w czasie ciąży

Uczucie depresji w czasie ciąży

Rozpoznanie depresji w ciąży nie należy do najłatwiejszych zadań. Jak bowiem odróżnić naturalne zmiany nastroju u kobiety, wywołane burzą hormonów w czasie ciąży, od klinicznej postaci depresji?

Emocje w ciąży

Uczucie strachu w czasie ciąży

Uczucie strachu w czasie ciąży

Strach w ciąży to stan, którego doświadcza wiele przyszłych mam. Niejednokrotnie lęki i obawy biorą górę nad radością z oczekiwania na narodziny dziecka. Zamiast euforii, kobietę przepełnia niepewność i strach.

Emocje w ciąży

W oczekiwaniu na dzidziusia

W oczekiwaniu na dzidziusia

Oczekiwanie na potomstwo i snucie planów z nim związanych jest ekscytujące zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla ojca.