Ćwiczenia w 2 trymestrze ciąży

Dolegliwości towarzyszące ciąży nierzadko dają się kobiecie we znaki. W drugim trymestrze przyszłe mamy zwykle czują się jednak lepiej niż na początku ciąży, dlatego warto rozważyć wykonywanie lekkich ćwiczeń w ciąży. Porcja ruchu pozytywnie oddziałuje na organizm kobiety i może zapobiegać rozwojowi cukrzycy ciężarnych.

Ćwiczenia w ciąży

W II trymestrze ciąży środek ciężkości ciała zostaje przesunięty ku przodowi (odchylenie w tył górnej części tułowia). Taka postawa sylwetki powoduje dodatkowe obciążenie dla mięśni grzbietu i brzucha. Zmiany te mogą prowadzić do bólów w okolicy krzyżowej i lędźwiowej kręgosłupa. Gimnastyka w ciąży może je zmniejszyć. Po piątym miesiącu trzeba unikać leżenia oraz ćwiczeń w pozycji leżącej na plecach – macica naciska wtedy na żyłę wrotną, co utrudnia oddychanie i odpływ krwi z kończyn dolnych. Klęk podparty ułatwia ćwiczenia, ponieważ ciąża nie obciąża wtedy kręgosłupa.

Polecane wideo:

Ćwiczenia fizyczne w ciąży

Można powtarzać ćwiczenia z I trymestru i uzupełniać je ćwiczeniami dla II trymestru. Oto lista tych ćwiczeń. Dzięki nim ustąpią bóle krzyża.

 1. W siadzie rozkrocznym na krześle (taborecie lub piłce) kobieta przenosi ramiona przodem w górę (wdech) i opuszcza bokiem (wydech).
 2. W siadzie rozkrocznym na krześle kobieta unosi ramiona bokiem, zaciskając dłonie, i opuszcza też bokiem, rozluźniając je.
 3. W siadzie rozkrocznym na krześle kobieta wykonuje skłon tułowia w prawą i lewą stronę. Podczas skłonów mięśnie powinny być rozluźnione. Wdech wykonywany jest w pozycji wyprostowanej, wydech – podczas skłonu. Ćwiczenie to zapobiega bólom w okolicy krzyżowo-lędźwiowej.
 4. W siadzie rozkrocznym kobieta wykonuje skręt tułowia w prawą stronę z równoczesnym wymachem prawego ramienia do tyłu. Ćwiczenie powtarzane jest też na lewą stronę. Przy wyproście następuje wdech, podczas skłonu – wydech. Ćwiczenie poprawia elastyczność kręgosłupa i mięśni skośnych brzucha, zapobiega też bólom kręgosłupa.
 5. Kobieta siada na krześle ze złączonymi nogami. Napina pośladki, wytrzymuje chwilę i je rozluźnia. To samo ćwiczenie wykonuje odnośnie krocza – napina mięśnie, wytrzymuje chwilę i rozluźnia. Następnie napina razem mięśnie pośladków i krocza, wytrzymuje chwilę i rozluźnia je. Ćwiczenie powtarza w siadzie rozkrocznym, stojąc i leżąc. Ćwiczenia te wzmacniają mięśnie dna miednicy i zapobiegają wysiłkowemu nietrzymaniu moczu.
 6. W siadzie na krześle kobieta zakłada prawą stopę na lewe kolano: obejmuje oburącz stopę w okolicy śródstopia (oba kciuki znajdują się po stronie podeszwowej stopy, palce 2-5 po stronie grzbietowej stopy) i wykonuje bierne rozruszanie śródstopia, następnie przez uciskanie kciukiem pogłębiamy wysklepienie poprzeczne stopy, lewą ręką chwyta za piętę, druga ręką rozmasowuje podłużne sklepienie stopy, od palców w kierunku pięty.
 7. W siadzie prostym na podłodze kobieta wyciąga wyprostowane ręce do przodu i porusza się na pośladkach do przodu i do tyłu. Ćwiczenie ma pozytywny wpływ na mięśnie miednicy i brzucha.
 8. W klęku podpartym na dłoniach kobieta przesuwa ręce w prawo i w lewo po podłodze, kolana pozostają na miejscu.
 9. W klęku podpartym kobieta unosi lewą rękę skosem do góry, równocześnie skręcając tułów i głowę (wdech), następnie opuszcza rękę i tułów wraca do pozycji wyjściowej (wydech). To samo na drugą stronę.
 10. W klęku podpartym kobieta unosi prawą nogę do góry, na wysokość pośladków, z jednoczesnym lekkim uniesieniem głowy (wdech), a następnie opuszcza nogę i powraca do pozycji wyjściowej (wydech).
 11. Kobieta leży na plecach, ręce ma splecione pod głową, nogi zgięte w stawach kolanowych, stopy opierają się na podłodze. Prostuje prawą nogę i zatacza nią duże koła na zewnątrz. To samo wykonuje lewą nogą. Ćwiczenie wzmacnia nogi, poprawa ruchomość w stawach biodrowych, zapobiega obrzękom.
 12. Klęcząc, kobieta opiera ramiona na podłodze, a głowę na przedramionach. Kolana lekko odsunięte od siebie. Następnie napina mięśnie brzucha i kładzie ramiona na podłodze wzdłuż głowy. Przy wyprostowanych plecach miednica i pośladki znajdują się najwyżej. Pozycję utrzymuje przez kilkadziesiąt sekund, a następnie kobieta kładzie się w pozycji rozluźnionej, relaksowej. Ćwiczenie to zmniejsza bóle pleców, nóg, zapobiega hemoroidom. Zaleca się je kilka razy dziennie.
Małgorzata Kamińska, ponad rok temu

Bibliografia

 • Janicki K. Domowy poradnik medyczny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003, ISBN 978-83-200-3811-8
 • Stodolny J. Jak chronić swój kręgosłup?, ZL Natura, Kielce 2005, ISBN 83-905211-4-8,
 • Baur C., Thurner B., Zdrowy kręgosłup na co dzień. Trening pleców, aktywne zapobieganie bólom, ukierunkowane odprężanie, KDC, Warszawa 2009, ISBN 978-83-7404-960-3
 • Kasprzak W. Fizjoterapia kliniczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010, ISBN 978-83-200-4007-4

Źródła zewnętrzne

Ćwiczenia w ciąży

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Ćwiczenia w ciąży
Ćwiczenia w ciąży

Najlepsze ćwiczenia na pozbycie się kilogramów po ciąży

Najlepsze ćwiczenia na pozbycie się kilogramów po ciąży

od prostych ćwiczeń na plecach. Pływanie Kolejnym doskonałym pomysłem na utratę zbędnych kilogramów po ciąży jest regularne pływanie, które działa (...) jednak się kończy, a nadprogramowe kilogramy pozostają na...

Ćwiczenia w ciąży

Body Ball w ciąży

Ciekawą alternatywą na spędzenie wolnego czasu w ciąży jest gimnastyka. Przyszłe mamy mogą za pomocą prostych i niewymagających ćwiczeń rozruszać (...) utrzymywanie sprawności układu krążenia, oddechowego i mięśniowego...

Ćwiczenia w ciąży

Gimnastyka w ciąży

jak najszybciej rozpocząć ćwiczenia. Gimnastyka ciała w okresie ciąży jest bardzo ważna, ponieważ ma duży wpływ na psychikę kobiety, ale też pomaga w utrzymaniu (...) kręgosłupa i stawów biodrowych oraz rozciąga i uelastycznia...

Ćwiczenia w ciąży

Podnosiła 50 kilogramów na kilka dni przed porodem

Podnosiła 50 kilogramów na kilka dni przed porodem

Podczas gdy większość kobiet będących w ciąży idzie na zwolnienie by odpoczywać w domu, Breezee Ross podnosi sztangi. Na dwa tygodnie przed terminem (...) z całego świata. Nie mogą wyjść z podziwu. Dlaczego? Będąc w 38 tygodniu ciąży,...

Ćwiczenia w ciąży

Jakie ćwiczenia w czasie ciąży?

dziecka zależą przede wszystkim od działań, jakie podejmie podczas ciąży odnośnie diety i ćwiczeń. Regularna aktywność fizyczna może pomóc kobiecie (...) poprawić jej kondycję i zdrowie podczas tych 9 miesięcy wzmożonego...

Ćwiczenia w ciąży

Spacerowanie w ciąży

Spacerowanie w ciąży

Spacery w ciąży korzystnie wpływają zarówno na matkę jak i na dziecko.

Ćwiczenia w ciąży

Korzyści z ćwiczeń w ciąży

Korzyści z ćwiczeń w ciąży Odtwórz wideo

Jak ćwiczyć w ciąży? Trening ogólnorozwojowy dla kobiety w ciąży jest bardzo korzystny. Trener personalny opowiada o tym, na co powinny zwrócić uwagę panie ćwiczące w tym czasie.

Ćwiczenia w ciąży

Uprawianie sportu w czasie ciąży

Uprawianie sportu w czasie ciąży

W czasie ciąży można uprawiać sport, jednak z niektórymi dyscyplinami należy zachować szczególne bezpieczeństwo.

Ćwiczenia w ciąży

Joga w ciąży

Joga w ciąży

w ciąży istnieją pewne ograniczenia. Ćwiczenia te należy wykonywać poprawnie, tak samo jak w przypadku ćwiczeń fizycznych. Wówczas dzięki (...) będzie ranek zaraz po przebudzeniu lub przed snem. Ćwiczenia...

Ćwiczenia w ciąży

Jakie sporty można uprawiać w ciąży?

Regularne ćwiczenia w czasie ciąży pomagają kobiecie zachować zdrowie i dobre samopoczucie. Systematyczny wysiłek fizyczny poprawia kondycję (...) i postawę, a także zmniejsza ból pleców i likwiduje zmęczenie. Ponadto...