Orgazm w ciąży - bezpieczeństwo, odczuwanie
Orgazm w ciąży przez długi czas był uznawany za niebezpieczny, ze względu na jego „mechanikę”. Wywołuje on podniesienie poziomu oksytocyny, która z kolei powoduje skurcze macicy. A wydaje się, że skurcze macicy prowadzą do przedwczesnego porodu lub w inny sposób zagrażają dziecku. Z najnowszych badań wynika jednak, że skurcze wywołane przez orgazm w ciąży nie są w stanie doprowadzić do przedwczesnego porodu. Z drugiej strony, należy pamiętać, że orgazm w ciąży może być niebezpieczny, jeśli ciąża jest zagrożona.
1. Orgazm w ciąży - bezpieczeństwo
Jeśli kobieta jest zdrowa, a ciąża przebiega bez zakłóceń, orgazm i seks są całkowicie bezpieczne. Co więcej, mają nawet korzystny wpływ: poprawiają nastrój kobiety w ciąży i minimalizują różne dolegliwości ciążowe. Zdrowe ciało kobiety w ciąży nie zareaguje na orgazm przedwczesnym porodem.
Orgazm w ciąży bywa też sposobem na wywołanie porodu, kiedy ciąża jest przenoszona. W tym czasie zwiększona ilość oksytocyny może rzeczywiście przyspieszyć wyczekiwany poród. Nie mówiąc już o tym, że seks zmniejszy stres przed tym wielkim wydarzeniem.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Czy seks w ciąży jest bezpieczny? - odpowiada lek. Jerzy Więznowski
- Jakie są przeciwwskazania do seksu we wczesnej ciąży? - odpowiada lek. Aleksandra Witkowska
- Czy ciąża może nastąpić po stosunku przerywanym? - odpowiada lek. Marcin Buczek
W niektórych sytuacjach współżycie w ciąży jest jednak całkowicie niezalecane. Ma to miejsce w przypadku ciąży zagrożonej, a szczególnie wtedy, kiedy jest duże ryzyko przedwczesnego porodu.
Poród przedwczesny zagraża zakończeniem ciąży w przypadku:
- nadciśnienia tętniczego matki;
- anemii u matki;
- wieku matki poniżej 20. lub powyżej 35. lat;
- infekcji przebiegającej z gorączką;
- niewydolności szyjki macicy;
- łożyska przodującego;
- zakażenia wewnątrzmacicznego;
- wcześniejszych poronień i porodów przedwczesnych.
Należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, jeśli po współżyciu pojawi się choćby jeden z poniższych objawów:
- bolesne skurcze;
- skurcze trwające ponad godzinę;
- krwawienie z dróg rodnych.
2. Orgazm w ciąży - odczuwanie
Kobiety w ciąży w większości odczuwają orgazmy w ciąży bardziej intensywnie niż normalnie. Wiąże się to ze zwiększonym ukrwieniem okolic pochwy. Nie zapominajmy, że w ciele kobiety w ciąży krąży więcej krwi ze względu na rozwijające się dziecko.
Orgazm w ciąży jest więc łatwiej osiągnąć, często także trwa on zdecydowanie dłużej niż normalnie. Są też kobiety, które w czasie ciąży po raz pierwszy przeżywają orgazmy wielokrotne. Ciężarne, które przed ciążą nie szczytowały podczas współżycia, zaczynają odczuwać orgazm właśnie w czasie ciąży.
Czy jest jakaś różnica między orgazmem w ciąży w pierwszym, drugim lub trzecim trymestrze? Okazuje się, że najintensywniej odczuwany jest zwykle orgazm w ciąży w drugim trymestrze, ze względu na zwiększający się przepływ krwi. Dzięki temu pochwa i macica są lepiej niż zwykle ukrwione, a więc również wrażliwsze.
Charakterystycznym uczuciem po orgazmie u kobiet w ciąży są utrzymujące się skurcze brzucha. Jest to całkowicie normalne i występuje u wielu kobiet w ciąży. Szczególnie często takie skurcze po orgazmie zdarzają się w trzecim trymestrze ciąży.
Są to takie same skurcze, jak te przeżywane w czasie orgazmu przed ciążą. W czasie ciąży są odczuwane dużo intensywniej, a to ze względu na zwiększoną ilość oksytocyny (odpowiedzialnej za skurcze) i powiększoną macicę. Skurcze brzucha mogą się utrzymywać między pół godziny a godziną.
A jak dziecko odczuwa współżycie, kiedy jest w brzuchu mamy? Można się domyślać, że wyzwalane w czasie orgazmu w ciele matki endorfiny dostają się bez problemu także do organizmu dziecka. A wtedy maleństwo także odczuwa radość. Jest to całkowicie naturalne i bezpieczne.