Trwa ładowanie...

Sny w ciąży

Avatar placeholder
08.07.2021 23:28
Sny w ciąży
Sny w ciąży (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Sny w ciąży u większości kobiet są dużo bardziej szczegółowe, pełne kolorów i smaków, emocji - pozytywnych i negatywnych. Zarówno koszmary, jak i dobre sny są intensywniejsze niż do tej pory. Wiele kobiet pamięta dużo więcej snów niż normalnie. Jest to związane ze zmianami, jakie dokonują się w ciele matki, za które odpowiedzialne są hormony. Istnieją także inne czynniki, które wpływają na ilość i jakość snów kobiet w ciąży.

spis treści

1. Dlaczego snów w ciąży jest więcej niż zwykle?

Każdy śni przez około jedną czwartą nocy. Problem w tym, że niewiele z tego się pamięta po przebudzeniu. Kobiety w ciąży pamiętają duże więcej snów, i co więcej, pamiętają je bardzo szczegółowo.

Zapamiętywanie snów jest zwykle możliwe, jeśli śniąca osoba przebudzi się w trakcie snu. A kobiety w ciąży budzą się dość często w nocy - czy to z powodu bezsenności, niepokoju o przebieg ciąży, kopania dziecka, czy z powodu parcia na pęcherz, gdyż pęcherz w ciąży daje się paniom we znaki niemal przez całe dziewięć miesięcy.

Zobacz film: "Witaminy w ciąży"

Świeżo wybudzony sen jest nie tylko zapamiętywany, ale także pamięta się większą ilość szczegółów niż normalnie.

Sny w czasie ciąży
Sny w czasie ciąży

Sny w ciąży u większości kobiet są dużo bardziej szczegółowe, pełne kolorów i smaków, emocji - pozytywnych

zobacz galerię

Kobiety w ciąży powinny spać trochę więcej niż normalnie, ze względu na większe obciążenie organizmu. Jeśli idą za głosem rozsądku (i lekarzy!) i dają sobie więcej czasu na sen - więcej także śnią. Dodatkową korzyścią jest więcej energii na co dzień.

Główną przyczyną dużej intensywności snów są hormony ciążowe, a przede wszystkim progesteron. Ten hormon wpływa na fazę REM podczas snu i wydłuża ją. To właśnie w fazie REM rozpoczyna się większość snów.

Zwiększona emocjonalność w ciąży - po części wywołana burzą hormonów, a po części zupełnie nową sytuacją przyszłej matki - także wpływa na jakość i ilość snów. Umysł porządkuje emocje w czasie snu, a skoro emocje są silniejsze niż zwykle, potrzeba do nich więcej snów.

Na jakość snów w ciąży może także wpływać zażywanie witamin i dbanie o swoje zdrowie przyszłej mamy. Jest to szczególnie prawdopodobne, jeśli przed ciążą kobieta nie zwracała uwagi na swoje zdrowie. Na sny wpływają szczególnie witaminy z grupy B, które korzystnie działają na pracę mózgu.

2. O czym śnią kobiety w ciąży w pierwszym trymestrze?

Każda kobieta ma inne sny - niektóre są dobre i przyjemne, inne straszne - ale w ciąży zawsze intensywniejsze niż zwykle. Są jednak pewne powtarzające się sny, które pojawiają się dość często u wielu matek.

Wiele z nich wynika z obaw, jakie niesie za sobą macierzyństwo. Jeśli matka śni, że nie potrafi dotknąć swojego dziecka lub zostawia je gdzieś, nie znaczy to, że tak się stanie, a raczej odzwierciedla obawy przyszłej matki o to, czy sprosta nowym obowiązkom.

W pierwszym trymestrze bardzo często śni się... woda. Ma to związek z tym, że płód unosi się w płynie owodniowym, co matka - świadomie lub nie - sobie wyobraża. Symbolika wody we śnie może także być bardziej przyziemna: może oznaczać, że kobieta potrzebuje skorzystać z toalety, co jest bardzo częste w ciąży.

Niepokój związany z porodem i nieznajomością tego procesu wiąże się także ze snami o dziecku, które nagle „wychodzi” z brzucha i jest zmniejszoną wersją dorosłej osoby lub kilkuletnim dzieckiem. Taki sen może także oznaczać niepokój o to, czy kobieta nie „przegapi” dorastanie dziecka, kiedy zacznie chodzić do pracy po urlopie macierzyńskim.

3. O czym śnią kobiety w ciąży w drugim trymestrze?

Wiele kobiet wspomina drugi trymestr ciąży jako najprzyjemniejszy. Często są takie także ich sny. W tym okresie ciąży w snach pojawiają się malutkie zwierzątka - kocięta, kurczaczki czy małe pieski.

Urocze stworzonka zwykle są przytulane we śnie, ale bardzo rzadko okazuje się, że stanowią zagrożenie. Koszmary tego typu mogą oznaczać, że kobieta nie do końca pozbyła się obaw o prawidłowy przebieg ciąży.

W drugim trymestrze kobieta odczuwa coraz silniejszy związek z rozwijającym się w jej łonie dzieckiem. Wiążą się z tym niestety pewne niepokoje, szczególnie o to, czy dziecko urodzi się zdrowe. Stąd sny o urodzeniu bardzo malutkiego lub zdeformowanego dziecka.

4. O czym śnią kobiety w ciąży w trzecim trymestrze?

Trzeci trymestr to sny bardzo często dotyczące samego dziecka. Jak będzie wyglądało, jak będzie miało na imię, a także, jak będzie wyglądała opieka nad nim. To właśnie w tym okresie ciąży u wielu kobiet pojawiają się obawy o to, jakimi będą matkami.

W związku z tym śnią o tym, jak dziecko znajduje się w niebezpieczeństwie, a one nie mogą mu pomóc, albo nie potrafią wykonać najprostszej czynności wokół dziecka.

Trzeci trymestr to czas największego brzuszka - ma to także odzwierciedlenie w snach kobiet ciężarnych. Śnią o tym, że dźwigają ciężary lub nie mogą ich unieść, kierują wielkimi pojazdami trudnymi do opanowania, a także o tym, że przebywają w wielkich budynkach, z których nie potrafią wyjść.

W związku ze zmienionym wyglądem kobiety, w snach pojawiają się myśli o tym, że partner jej nie kocha lub ją zdradza. Takie niepokoje nie powinny być brane na poważnie. Odzwierciedlają tylko odczucia kobiety, która w tym czasie może się czuć nieatrakcyjna. Tak naprawdę wielu mężczyzn twierdzi, że ich partnerki z brzuszkiem są równie lub nawet bardziej seksowne niż zwykle.

5. Jak zapobiegać problemom ze snem w ciąży?

Wiele kobiet nie tylko nie śni zbyt wiele w czasie ciąży, ale w ogóle ma problemy z zaśnięciem, a nawet cierpi na bezsenność. Sposoby na poprawę jakości snu nie wymagają wielu wyrzeczeń, a są zaskakująco skuteczne.

Aby zdrowy sen w ciąży powrócił, dobrze jest zadbać o aktywność fizyczną w ciągu dnia. Warto zwrócić uwagę na pokój, w którym śpi ciężarna - czy jest w nim odpowiednia temperatura, czy jest wywietrzony, czy kolory w nim nie są krzykliwe i pobudzające.

Kobieta w ciąży może mieć problem ze spaniem ze względu na rosnący brzuch. Najlepszą pozycją do spania jest pozycja na lewym boku. Wtedy kobieta ma pewność, że dziecko jest dotlenione.

Aby poprawić wygodę, można włożyć między kolana niewielką poduszkę. Należy się także nauczyć, że pobudka w środku nocy to nic złego, będzie się to zdarzało w czasie ciąży. Jeśli będzie wywoływało zniecierpliwienie, trudniej będzie znów zasnąć.

Czasem to nie brak snów jest problemem, ale ich nadmiar. Jeśli kobietę w ciąży dręczą koszmary (zwykle dotyczą dziecka lub porodu, ale nie tylko), pomóc może rozmowa z przyjaciółką lub mamą na tematy związane z ciążą i wychowywaniem dziecka.

Wiele obaw może być rozwianych dzięki szczerej, uspokajającej wymianie zdań. Niektórym kobietom pomagają techniki relaksacyjne. Techniki oddechowe czy relaksacja przed snem mogą sprawić, że obawy o poród i sytuację po urodzeniu dziecka się zmniejszą.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Sen – ciąża, dziecko, niemowlę, poród.

Następny artykuł: Sposoby na stres w ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze