Najlepsze ćwiczenia na pozbycie się kilogramów po ciąży
Większość kobiet po powrocie do domu z porodówki obiecuje sobie, że od następnego tygodnia zacznie ćwiczyć oraz przejdzie na dietę. Na obiecankach jednak się kończy, a nadprogramowe kilogramy pozostają na lata. Jak więc skutecznie pozbyć się pozostałości po ciąży?
Większość kobiet, których BMI przed ciążą było na optymalnym poziomie, po ciąży zmaga się z nadwagą lub otyłością. Po porodzie traci się ok. 5 kilogramów. Jest to związane z masą ciała dziecka, łożyskiem, upływem krwi oraz innych płynów ustrojowych. Karmienie piersią również może spowodować stopniową utratę wagi. Niestety, nie z wszystkimi kilogramami jest tak łatwo. Istnieją jednak takie formy aktywności fizycznej, które pomogą w powrocie do upragnionej wagi.
1. Spacerowanie
Spacerowanie jest najłatwiejszą formą aktywności fizycznej. Wystarczy tylko stosownie ubrać dziecko, włożyć wygodne buty i... w drogę! W ciągu 10 minut spaceru możemy spalić nawet 80-100 kalorii.
Niektóre mamy na spacery z dziećmi zakładają łyżworolki. Jest to jednak opcja dla tych bardziej wysportowanych kobiet.
2. Ćwiczenia rozciągająco-wzmacniające
W tych ćwiczeniach, bardziej niż o utratę masy ciała, chodzi o wzmocnienie mięśni po porodzie. Ciało podczas ciąży ulega wielu zmianom, dlatego młodym mamom zależy na powrocie do formy. Rozciąganie mięśni jest w tym wypadku doskonałą opcją.
Kobiety po porodzie powinny także zadbać o stan swojego kręgosłupa, który przez ostatnie miesiące był przeciążony. Pracę nad ciałem rozpocznij od prostych ćwiczeń na plecach.
3. Pływanie
Kolejnym doskonałym pomysłem na utratę zbędnych kilogramów po ciąży jest regularne pływanie, które działa na każdy mięsień w organizmie. Wyprawa do pobliskiego basenu będzie też pretekstem na chwilowe oderwanie się od domowych obowiązków.
Kolejną zaletą jest fakt, że pływanie nie spowoduje tak dużych zakwasów jak bieganie czy treningi siłowe. Warto spróbować – godzina na basenie to nawet 500 straconych kalorii!
4. Joga
Joga to aktywność łącząca ciało i umysł. Stanowi idealny trening dla młodych mam, które nie dosypiają i nie mają nawet chwili dla siebie. Podstawowe figury wykona każdy amator. Ćwiczyć możemy w domu, ponieważ na rynku bez problemu znajdziemy płyty oraz książki z treningami.
Warto też poszukać klubu fitness, który ma w ofercie zajęcia jogi. Będzie to nie tylko okazja oderwania się od opieki nad maluchem, ale i szansa na poznanie innych młodych matek mających te same problemy.
5. Jazda na rowerze
Jazda na rowerze to świetna forma aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Przed pierwszą przejażdżką po ciąży warto jednak skontrolować stan swojego zdrowia podczas badania ginekologicznego. Wsiadanie na rower zalecane jest najwcześniej miesiąc od porodu.
Treningi na rowerze należy rozpocząć bardzo powoli i spokojnie – na początek wystarczy trzy razy w tygodniu po 10-20 minut. Kobiety aktywne przed ciążą mogą próbować jeździć nawet do 30 minut.
6. Trening siłowy
Przed rozpoczęciem treningu tego rodzaju również należy skonsultować się ze swoim ginekologiem. Ćwiczenia wykonujemy stopniowo i nie forsujemy zanadto organizmu. Specjalnie dobrane zestawy pomogą młodym matkom pozbyć się tłuszczu w krótkim czasie. Warto skorzystać z pomocy trenera, który dobierze plan ćwiczeń i będzie kontrolował poprawność ich wykonywania.
Pamiętajmy także o zbilansowanej diecie. Nawet najbardziej wyczerpujące ćwiczenia fizyczne nie sprawią, że schudniemy, jeżeli nie będziemy stosować się do zaleceń dietetyków.