Pozycje w jodze

Pozycje w jodze dla kobiet w ciąży powinny być zawsze konsultowane z lekarzem lub instruktorem ze szkoły rodzenia. Nie mogą to być żadne pozycje na brzuchu. Najbezpieczniej jest wybierać pozycje siedzące jogi, pozycje w klęku podpartym i pozycje stojące. Pamiętajmy o prawidłowej, wyprostowanej postawie ciała, odpowiednim nawodnieniu, głębokim oddechu i ostrożnych, nienadwerężających ciała ruchach.

Pozycje jogi bezpieczne w ciąży

Pierwszą pozycją jest pozycja Góry (Tadasana). Jest to pozycja dla początkujących, ale dająca także wiele osobom, które ćwiczą jogę już od jakiegoś czasu. Najważniejszy podczas tej pozycji jest oddech. Aby ją wykonać:

Polecane wideo:

 • stajemy prosto ze stopami na szerokości bioder,
 • pięty kierujemy lekko na zewnątrz, aby większość ciężaru spoczywała na palcach,
 • dłonie opuszczamy luźno, wnętrza dłoni skierowane w stronę ciała,
 • stoimy rozluźnieni i w bezruchu, oddychając głęboko,
 • wzrok kierujemy przed siebie.

Kolejna pozycja to pozycja Szewca (nazywana także pozycją Krawca). Pozwala ona na rozluźnienie okolic bioder. Oto ona krok po kroku:

 • siadamy na ziemi z nogami wyprostowanymi przed sobą,
 • głęboko wdychamy i powoli wydychamy powietrze,
 • powoli przyciągamy pięty do siebie, pozwalając kolanom opaść na boki,
 • chwytamy duże palce u stóp,
 • łączymy ze sobą podeszwy stóp.

Podczas tego ćwiczenia pamiętajmy, aby nie przyciągać stóp do siebie ani nie opuszczać kolan do ziemi na siłę. Pozycja powinna pozostawać wygodna.

Pozycja Bogini rozpoczyna się od pozycji Krawca. Jeszcze bardziej rozciąga ona ciało. W tym przypadku, będąc w pozycji Krawca:

 • powoli odchylamy się do tyłu, opierając się na łokciach,
 • opieramy plecy na ziemi, nie zmieniając pozycji nóg,
 • unosimy ręce nad głowę wnętrzem do góry.

Pozycja Kota (lub Krowy) to sposób na bóle kręgosłupa lędźwiowego w ciąży i nie tylko. Wykonuje się ją w poniższy sposób:

 • klękamy, mając kolana na szerokości ud,
 • opieramy się przed sobą rękami, mając dłonie na szerokości ramion,
 • podczas powolnego wdechu zaokrąglamy plecy i przysuwamy podbródek do klatki piersiowej,
 • podczas powolnego wydechu powracamy do naturalnie wyprostowanych pleców i relaksujemy mięśnie szyi i karku, powracając do neutralnej pozycji.

Zalety jogi w ciąży

Joga w ciąży to przede wszystkim sposób na zachowanie kondycji w tym dość trudnym dla kobiety czasie. Joga przeznaczona dla kobiet w ciąży to bezpieczne ćwiczenia, nienadwerężające ciała, wykonuje się je powoli i ostrożnie, co jest szczególnie ważne, jeśli ćwiczymy w trzecim trymestrze.

Dobra kondycja w czasie ciąży pomaga lepiej radzić sobie z typowymi ciążowymi dolegliwościami, takimi jak bóle pleców, bóle stóp czy nawet zaparcia. Lepsza koordynacja zmniejsza ryzyko urazów, które w ciąży mogą być bardzo niebezpieczne. Sprawne mięśnie i większa świadomość swojego ciała pozwalają także na sprawny poród naturalny. Techniki oddychania to część ćwiczeń jogi, która także przydaje się podczas porodu. Joga pomaga kobiecie także po porodzie. Pozwala po nim szybciej dojść do siebie i powrócić do swoich kształtów sprzed ciąży.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Ciaza

Jadziagabi • ostatni post 2 tygodnie temu

1
Artykuły Joga w ciąży
Joga w ciąży

Joga dla ciężarnych

Joga dla ciężarnych

Joga w ciąży jest bezpieczna, pod warunkiem, że zajęcia prowadzi wykwalifikowany w tym kierunku instruktor.

Joga w ciąży

Joga dla kobiet w ciąży

w ciąży? Z dobrodziejstw jogi mogą korzystać kobiety, które dostały zielone światło od swego lekarza, czyli takie, których ciąża przebiega (...) Dwie kreski na teście ciążowym. Lekarz potwierdził, że...

Pozycje do spania dla niemowląt

Śpiący maluszek

Śpiący maluszek

Nie wszystkie pozycje w których zasypia dziecko są dla niego bezpieczne.

Parcie w klęku z pomocą osoby towarzyszącej

Parcie porodowe

Parcie porodowe

Osoba towarzysząca przy porodzie to duże wsparcie i pomoc dla rodzącej.

Bóle kręgosłupa w ciąży

Skuteczne sposoby na ból pleców w ciąży

Skuteczne sposoby na ból pleców w ciąży

sposób na złagodzenie bólu pleców spowodowanego ciążą. Niemal każda pozycja w jodze wykorzystuje mięśnie pleców przez co uzyskuje się łagodne ale efektywne (...) być proste a łokcie lekko ugięte. Prawą rękę wyciągnij...

Seks w ciąży

Stosunek w ciąży

Stosunek w ciąży Odtwórz wideo

? Jak seks powinien wyglądać, by warunek ten był spełniony? Czy penetracja nie może być zbyt głęboka? Jakie pozycje są wskazane, a jakich nie wolno stosować

Pozycje porodowe

Pozycje do relaksu

Pozycje do relaksu to jedne z wertykalnych pozycji porodowych, które możemy podzielić na pozycje siedzące lub leżące. W pozycjach leżących zalicza (...) się pozycja...