5 faktów na temat ćwiczeń w ciąży, które powinna znać każda kobieta
Ciąża nie jest chorobą. Chociaż stan kobiet spodziewających się dziecka jest rzeczywiście wyjątkowy, nie oznacza, że powinny one całkowicie zrezygnować z aktywności fizycznej. Co przyszłe mamy powinny wiedzieć na temat ciążowego sportu?
Zobacz film: "Ćwiczenia dla kobiet w ciąży - spine twist"
- 1. Bezpieczeństwo ciążowej aktywności
- 2. Ciążowe cardio
- 3. Odprężająca joga
- 4. Niebezpieczne brzuszki?
- 5. Nie tylko dla ciała
1. Bezpieczeństwo ciążowej aktywności
Wbrew powszechnemu przekonaniu uprawianie sportu w czasie ciąży nie stanowi zagrożenia ani dla matki, ani dla jej dziecka. Badania jasno pokazują, że jest całkowicie odwrotnie. Aktywność fizyczna redukuje uciążliwy ból kręgosłupa, pomaga rozprawić się ze wzdęciami, dostarcza energii, a co najważniejsze – poprawia kondycję mięśni, które wkrótce zostaną wystawione na wymagającą próbę podczas porodu. Warto przy okazji rozwiać mit, zgodnie z którym kobiety nieuprawiające żadnego sportu przed zajściem w ciążę nie powinny robić tego także w czasie 9 miesięcy oczekiwania na dziecko. Brak aktywności w ciąży może przyczynić się do powstania otyłości i nadciśnienia, dlatego zdecydowanie warto się poruszać.
2. Ciążowe cardio
Uprawianie joggingu czy taniec nie naraża malucha na nadmierne wstrząsy – całkowite bezpieczeństwo i amortyzację zapewnia mu płyn owodniowy. Jeżeli tylko pozwala na to kondycja naszych stawów i więzadeł, możemy w ciągu pierwszych dwóch trymestrów bez obaw pozwolić sobie na poranną przebieżkę. Bieganie w ciąży pozwoli zachować dobrą kondycję i uchroni nas przed nadmiernym przyrostem masy ciała.
3. Odprężająca joga
Czy w ciąży można uprawiać jogę? To pytanie także nurtuje wiele przyszłych mam. Lekarze przekonują, że nic nie stoi na przeszkodzie, by praktykować taką formę aktywności. Najlepiej jednak postawić na jogę prenatalną, a więc zajęcia, na których zestaw ćwiczeń jest dostosowany właśnie do ciężarnych. Taka aktywność pomoże obniżyć poziom stresu często towarzyszącego zwłaszcza młodym ciężarnym, pozwoli zmniejszyć dokuczliwe bóle pleców i przygotuje ciało do nadchodzącej akcji porodowej.
4. Niebezpieczne brzuszki?
Wątpliwości budzi również bezpieczeństwo wykonywania ćwiczeń angażujących mięśnie brzucha w pozycji leżącej, z którymi panie często rozstają się zaraz po tym, jak dowiedzą się o ciąży. Ćwiczenia ABS istotnie nie są wskazane w drugim i trzecim trymestrze, gdyż w tym czasie zwiększająca rozmiary macica może uciskać aortę, powodując tym samym niedokrwienie, a więc i niedostateczne dotlenienie tkanek, w tym łożyska. Okazuje się jednak, że dzieje się tak jedynie u jednej na dziesięć kobiet. Aby rozwiać swoje wątpliwości, warto w tej sprawie skonsultować się z lekarzem. Pamiętajmy, że ćwiczenia na wzmocnienie mięśni brzucha można wykonywać także w pozycji stojącej lub klęczącej.
5. Nie tylko dla ciała
Uprawiające sport ciężarne mogą liczyć na korzyści daleko wykraczające poza sferę fizyczną. Dzięki wydzielającym się w czasie ćwiczeń hormonom zdecydowanej poprawie ulega nastrój. Dla kobiet nie do końca zadowolonych z tego, jak zmienia się ich wygląd w czasie ciaży, jest to szczególnie istotne. To także sposób na powrót do „normalności”, poczucia, że mimo wszystko mamy pewną kontrolę nad szybko zmieniającym się ciałem.
Zanim zdecydujemy się na rozpoczęcie ciążowego treningu, dowiedzmy się, czy nie istnieją ku temu żadne przeciwwskazania. Najlepszym wyjściem będzie współpraca z lekarzem oraz instruktorem mającym doświadczenie w pracy z ciężarnymi.
Ten tekst jest elementem naszego cyklu #ZdrowaCiąża, w którym poruszamy tematy dotyczące wszystkiego, co związane z oczekiwaniem na narodziny dziecka. Więcej przeczytasz tutaj
Chcesz być aktywna w ciąży? Porozmawiaj na naszym forum z innymi ciężarnymi, które także dbają o swoją kondycję.