Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Bieganie w ciąży

Avatar placeholder
13.07.2016 10:24
Bieganie w ciąży
Bieganie w ciąży (Zdjęcie butów sportowych / Shutterstock)

Okres ciąży absolutnie nie musi wiązać się z rezygnacją z biegania. Bieganie powinno w tym czasie służyć zachowaniu dobrej kondycji i zapobiec nadmiernemu przyrostowi masy ciała. Wiele kobiet kontynuuje programy trudniejszych ćwiczeń bez negatywnych objawów, chociaż istnieje szansa, że ich dzieci mogą urodzić się z niższą od przeciętnej masą urodzeniową. W każdym przypadku, gdy decydujesz się na rozpoczęcie lub kontynuację aktywności fizycznej w czasie ciąży, powinnaś skonsultować się z lekarzem. Nie należy podejmować decyzji samodzielnie i ćwiczyć na własną rękę.

spis treści

1. Czy można biegać w ciąży?

Wiele kobiet uprawia bieganie w różnych formach. Jedne biegają okazjonalnie, inne uprawiają bieganie rekreacyjnie, a inne robią to wyczynowo. Ciąża to czas, w którym każda forma aktywności powinna być poddana dogłębnej analizie. Wyczynowe sporty należy zostawić na czas po połogu. Dopóki nie zacznie przeszkadzać wielkość brzucha nie trzeba wprowadzać dużych zmian w treningach biegowych, chyba że przed ciążą były bardzo intensywne. Wówczas należałoby zmniejszyć ich częstotliwość i trzymać się umiarkowanego tempa.

Jeśli organizm kobiety jest przygotowany na wysiłek związany z uprawianiem sportów to spokojnie można biegać codziennie, aż do końca drugiego trymestru. Regularna aktywność ma często zbawienny wpływ na organizm przyszłej mamy. Zmniejsza dolegliwości w ciąży, związane z układem pokarmowym, takie jak mdłości czy zaparcia, dobrze wpływa na samopoczucie ciężarnej, jej stan psychiczny, a także lepsze dotlenienie, zarówno swojego organizmu, jak i dziecka. Kobiety uprawiające sporty cierpią na mniej dolegliwości związanych ze snem, obrzękiem nóg i bólami kręgosłupa. Przyszłe mamy rzadziej też zapadają na cukrzycę ciężarnych. Bieganie sprawia również, że sam poród jest szybszy, łatwiejszy, a kobiety rzadziej potrzebują oksytocyny czy środków przeciwbólowych przy porodzie. Warto pamiętać, że ciąża to stan fizjologiczny i ciężarna nie powinna być postrzegana przez otoczenie jako osoba chora czy ułomna. Z drugiej strony, należy mieć świadomość odmienności tego stanu.

2. Jak bezpiecznie biegać?

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

W trzecim trymestrze ciąży lekarze zdecydowanie odradzają bieganie w jakiejkolwiek formie. Wynika to między innymi z braku możliwości monitorowania dobrostanu płodu podczas wykonywania wysiłku fizycznego. Pojawiająca się wówczas możliwa niewydolność łożyska może nasilać niedotlenienie płodu związane z bieganiem. Nie ma zatem potrzeby ryzykować.

Z racji tego, że ciąża wiąże się ze wzrostem masy ciała związanego ze wzrostem płodu, ilością wód płodowych i ciężaru łożyska oraz ze zmianami w tkance łącznej, spowodowanymi zmianami hormonalnymi i rozluźnieniem więzadeł i stawów – bieganie w czasie ciąży stwarza ryzyko odniesienia kontuzji, np. stawów skokowych, a według niektórych może także zwiększać ryzyko rozejścia się spojenia łonowego. Należy wówczas kupić specjalne obuwie stabilizujące stawy oraz wybierać do biegania równą, nieutwardzoną nawierzchnię. W ciąży należy biegać dla przyjemności, a w razie pojawienia się niepokojących objawów – zrezygnować z tej formy aktywności do czasu porodu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze